YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

MAKAMLAR MİLLETİN

Karadeniz Bölgesi için stratejik bir eylem planı hazırlanacakmış. Halk diyor kiİnşallahboş vaad değildir. Reis’in makam verdiği kimlerin nice vaatlerini dinledik biz. Buralara yeni mi sel oluyor, ülkenin en çok yağış alan bölgesinin Karadeniz olduğu bilinmiyor muydu?  Geç kalınmadı mı? Yoksa etkili siyasetçilerimiz yok muydu?

Ordu’da 5 vekilde 4 almıştı iktidar. 6 vekile çıkılınca ancak üçünü alabildiğine yeniden dikkat çekmek isterim.   Sel felaketinin en çok etkilendiği Ünye, İkizce, Çaybaşı ile Akkuş STK mensupları adına yazılı randevu talebine Sayın Numan Kurtulmuş, cevap bile vermemişti. Şimdi felaket sonrası Ordu’ya gelmiş, Reis’i ev sahibi sıfatıyla karşıladığını ilan ediyor sosyal medyadan. Acaba zatıâlilerince muhatap dahi alınmayan halkın dert ortağı STK başkanları bu görüntü karşısında ne düşünmüştür? Yalnızca milletin duası Alla’ın rızası sözüyle gönül almak değildir halka hizmet etmek. Onların temsilcileriyle sürekli iletişim halinde olmak lazım. Halkın neler yaşadığını, neler istediğini, STK’larla dert ortaklığını takip etmek, onlara uygun icraatlar yapabilmektir. Hiç unutulmasın ki artık halk, STK’larıyla örgütlü durumda. Kabul edilseydik sel felaketi için, İçanadolu’ya sahili bağlamak için, turizm için, fındık politikaları için…daha birçok şey için bilgilendirme yapacaktık kanıtlarla.

Halka hizmetkarız diyen Reis, kendisine yakın duran çoğu kişinin derdinin öne çıkmak, köşe kapmak olduğu  için reklama ağırlık verdiğinin farkına varmalı artık! 2001’den beri hasbî olanlar hep geri planda kaldı ve değişim ihtiyacı oldu, oluyor, olacak…çünkü öne çıkma yarışı bitmiyor. Halk da kendi arasında fısıltıyla konuşabiliyor ancak. Bunun önüne şeffaf yönetim anlayışıyla geçmek lazım. Örneğin iletişimde olduğum bazı dostlar bile belediyelerle ilgi usulsüzlük suçlamaları yapıyorlar. Halkın menfaatleri korunamadı, birilerine haksız kazanç sağlandı… gibi. Ülkenin her yerinde benzer fısıltılarınmillî adalet ve kalkınma davamıza zarar vermek için pompalandığını onlara hatırlatmak isterim. Bunlara alet olmak yanlış. Elde belge-kanıt varsa halk adına ilgili yerlere başvurulmalı.  Sorumlu durumdakilerin de bu tür fısıltılara yol açmamak için halka karşı icraatlarını, gerekçeleriyle açık etme alışkanlığı kazanması lazım. Şeffaf olunmalı yani.

Ünye’de bunca altyapı ihtiyacı dururken moral değerleri yükseltmek, tanıtım çalışmaları yapmak için ramazan eğlenceleri, festivallerle ünlü sanatçılara  büyük paralar aktarıldı söylentisini duyunca bir soruşturayım dedim. STK’lara yansıyanlara göre hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler gelince Sayın Başkan’a sordum işin malî portresini. Yardımcısı aradı, dedi kiÜnye tarihinde böylesine başarılı tanıtım yapılmamıştır, tüm çevre ilçeler buradaydı, merkez olduk, malî portresini vermem doğru değil. Oraya buraya çekilir, gereksiz spekülasyonlar olur. Derdimiz Ünye’yi odak noktası yapmak!

Sayın Başkanın siyasî hayatta hep çaba çırpınış içinde olduğunu biliyorum. İyi niyetle çaba gösterilmiş olabilir. Ancak halkla istişareyi doğru bulmayan bir yaklaşım bu(!) Bir bölgeyi odak noktası yapmak oranın halkının ortak iradesiyle olmalı. Doğru yapıyorum sanırsınız, olaylar sizi zora sokar. Nitekim tanıtım etkinliğini sel felaketi sildi.   

Ünye Turizm Derneği Başkanı SayınAdnan Sobi Ağustos ayı 12 günde sadece 1 gün güneşliydi, son 30 yılın en kötü mevsimini yaşadık. Turizm sektörü meteorolojik haberler yüzünden ciddî maddî kayıplar yaşıyor. Turizm sektörümüz bölgesel desteklerle güçlendirilmeli. Bunun için sektör temsilcileri dinlenmeli ve dikkate alınmalıdiyor. Sözlerinin içeriğinde yörenin koşullarına uygun hareket etme, istişare ve ortak akıl  önerisi var.

Bodrum Belediyesi, turizm için Ünye gibi özel bir gayret göstermiyor. Sivrisinekten bile uyunmuyor burada.      Yat turizmi mensuplarını dinledim:Sintine boşaltacak yeterli yerimiz bile yok, çaresizlik içindeyiz diyorlar. Ama temmuz ağustos aylarında trafik tıkalı. Hastaneler hizmet veremez durumda. Yazın buraya devletin bir sahra hastanesi kurması gerekiyor adeta. Ancak Karadenizli Orhan Gencebay başta olmak üzere bütün sanatçılar burada konaklıyor yazın. Bir otelci sordu bana:Biz güneşi satıyoruz, Karadeniz’de siz neyi satıyorsunuz?           Bu sorunun cevabını bulmalı bölge halkıyla el ele.

STK aracılığıyla Karadeniz halkı dinlenmeli ve etkinlikler ona göre düzenlenmeli. Güneş turizmi yoksa, seli felaket olmaktan çıkarabilecek yağmur turizmi mi gerek, yayla evlerinde ünlüleri konuk etmek mi gerek, yöreyi film platosuna dönüştürmek mi gerek,  denizleri dalgakıranlarla donatmak mı gerek?.. Fındık oldu olmadı, yandı, dondu…dememek için hangi tedbirler gerek? Bilirkişilerle halkı bütünleştiren şeffaf bir yönetim ele almalı.

Karadenizli siyasetçiler, siz isterseniz bu bölgeyi dünyaya açarsınız. Yalıkavak Marinasını yapan iş adamı gibi yatırımcıları da çekersiniz bölgeye, isteyin artık! Makamlar milletin, size baki kalmaz, hoş sada bırakın geride!

 

EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
10 KASIM'DA SAMSUN'DA OLMAK
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
ATATÜRK'Ü VENİZELOS NOBEL'E ADAY GÖSTERDİ
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
SAHADAKİ BEDENLER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
''YAKIN GELECEKTE SAMSUN''
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-2
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
KONKORDATO SUİSTİMALLERİ
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Olmadı Samsunspor
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
İMAR BARIŞI YA DA AFFI !!!
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
PLANETERYUM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Ceyhun DONBAY
KIRILMA NOKTASI: HAKEM FERHAT KESTANLIOĞLU
Ceyhun DONBAY
Alpaslan ÇEPNİ
CUMHURİYETİN BİLİM KADINLARINDAN BİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞOK OLDUK...
Metin ATLI
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-2
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Doç. Dr. Yetkin BULUT
VERİ YÖNETİMİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Hikmet KURADA
KARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIK
Hikmet KURADA
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Embiya SANCAK
KAMU MENFAATİ VE GÜLSAN
Embiya SANCAK
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Yavuz BAYRAM
2023 Eğitim Vizyonu Şifreleri
Yavuz BAYRAM
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
ADALET, LİYAKAT, İSTİŞARE
Mehmet ÖZ