YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa GENÇ

''SÜR EŞEĞİ NİĞDE'YE''

Bugünkü yazımızın başlığını değerli bir dostumun, “Amerika ile Bir Daha Asla” başlıklı yazıma yapmış olduğu yorumdan almış bulunuyorum.

Yazımızda Amerika’nın konjonktürel  dostluğunun daimi düşmanlığa dönüştüğünü, bunun da İslam Coğrafyasında güvensizliğe neden olduğunu ifade etmiştik.

Artık bundan böyle de hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını ifade etmiştik. Sosyal demokrat meşrepli dostumuz da geç uyandığımız anlamında, “Sür Eşeğini Niğde’ye” demiştir.

Yani, “ geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye” denir ya.

Aynı karedeki dostlarımızdan bir başkası “abi, niye öyle diyorsun? Biz ne zaman (Müslümanlar olarak) Amerikancı olduk ki” demiştir.

Bir başka dostumuz da “saygıdeğer hocam, ağzına ve yüreğine sağlık, ancak bu kadar özetlenebilirdi” şeklinde yorum yapmıştır.

Hepsi kabulümdür.

1990 yılından önce Amerika, Yeşil Kuşak Projesi kapsamında komünizme karşı İslam coğrafyasında yeşeren Müslüman grupları desteklemişti.

Müslümanlar Amerika’ya, gayrimüslimlerin ve ateistlerin içinden en yakın devlet olma nazarıyla bakmaktaydılar.

Yakın tarihte Amerika’ya düşman olan ideolojik gruplar nasıl SSCB’nin (Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) hesabına suçlanıyorduysalar; aynı şekilde İslam coğrafyasında Müslüman gruplar da Amerika hesabına korunmaktaydılar.

Müslüman gruplar Amerikan ittifakını Rus tehlikesine karşı “ehven-i şer” olarak kabul etmişlerdir.Bu bir denge kurma denemesiydi.

SSCB dağılınca Rus tehlikesi nötralize olmuş gibi gözükse de sırası ve yeri geldikçe yine bütünüyle sırıtmakta olduğuna tanık olmaktayız.

Yakın tarihimizde İslamcılar artık her iki devleti de denge unsurlarından başka bir şey olarak görmüyor.

Ak Parti iktidarının yada CHP muhalefetinin gözü ile bakmıyorlar.

Galiba sıkıntı da Müslümanların çok yönlü bir dış politika henüz tespit edememelerindedir. Selam ve sevgi ile…

 

 

BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIYEREL YÖNETİMLERDE İLK HEDEF!DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIARAP DÜNYASI-İDLİB ve TÜRKİYEBUGÜN BİR MUHARREM 1440: FARKLI BİR GÜN OLSUN!İDLİB’DE GELİYORUM DİYEN KATLİAM!EĞİTİMDE DİL İNŞA ETMENİN ÖNEMİYENİ ÖĞRETİM YILINDA YENİ UMUTLAR!MAYINLI SAHADA TOP OYNUYORUZ!Yazarın Tüm Yazıları