YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

LİDER NASIL BİTER

Çok kısa sürede ekonomik düzenlemeler ve  memurlara da tarihinde görülmemiş zammı yapan  Merhum Erbakan hükümetini irtica bahanesiyle acze düşürmüştü yabancı servisler. 28 Şubatçılar ter içinde bırakmışlardı onu. Ruhu şad olsun! Merhumdan sonra da 28 Şubatçılara piyon olup bankalara varana kadar hortumlatanlar da dürüstlüğüyle markalaşan Merhum Ecevit de iktidar aczi içine düşürülmüştü.

Sayın Gül, Arınç ve Şener ağır sanayi hamlesi, adil düzen diye inim inim inleyen; sürekli demokrasi vesayeti için kullanılan Atatürkçülüğü deyerli malı, yurdun malı sözüyle bütünleştiren hocalarının aslında tam bağımsızlıkçı millî görüş ocağını terk etmişlerdi. Niye? Sureti haktan görünüp fısıldanıyordu kulaklarına. Yeni bir harekete çekiliyorlardı kıvrım kıvrım, tatlı tatlı vaazlarla. Kendileriyle aynı eğitim ve kültür donanımında karizmasına da sürekli saldırılarak göz önüne çıkarılan Reis’e doğru yön alıyordu bu üç beyin. Bütün gözler onlara yönelmişti.        

Liyakat yoksunluğu ve haksızlıklar yoğunluğu derdinden 2001’de genç yaşta emekliliğimi istemiştim Samsun’da. Ve… Adalet ve Kalkınma hareketi başlamıştı. Heyecanla gittim yanlarına kurucuların. Sizinleyim dedim ya herkes hesap peşindeydi, hiç de iltifat görmedim. Bundan böyle göreceğim de yok. Niye? Doğruları söyledim geldim gidiyorum, şimdi 10.köydeyim. Dava iktidarda hâlâ, Lider de Reis! 25. Dönem milletvekili adaylığına talip de oldum ama nasip olmadı. Ancak üç yıldır yöremdeki STK mensuplarındanhalkın sesini dinliyor, yazıyorum.

Reis saldırılar karşısında acze düşmedi, zor kullanmak istediler, destan yazdı. Destanlaşan liderler terk edilmez! Kanıt mı lazım? Çanakkale tarihi. Çıkarma yeri yanlış dedi Yarbay Mustafa Kemal, orası değil şurası dedi. Öyleyse git orada yedekte bekle dediler, Maydosta! Ama öngörüsü tam isabet edince zaman içinde bütün kuvvetleri emrine verdiler. Millet hiç ayrıldı mı yanından daha? Cumhuriyeti kurdu ve 10.yıl nutkunda da ne dedi göğsünü gere gere?Bahtiyarım ki milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım!

İşte liderlik bitmezliğinin sırrı! Ak dava Reis’i, Atatürk’ten çok kaldın iktidarda. Yabancılar milletinle arandaki bu gönül bağına akıl sır erdiremiyor ama  dirayetinin ve başeğmezliğinin karşılığı bu. Sosyal bir olgu. Lakin gözünü açmış herkes isabetsizliğe uğramamanı bekliyor, tedirgin. Devlete hizmet, eğitim, başımız secdede diye aldatıp ihanet edenlere baş eğmedin, Allah’ına sığınarak direndin hep ardındaydı milletin. Başarılarını da gördü. Lakin Liderlikte özeleştiri oldu mu isabeti ardından gelmeli. Özeleştirilerini dinledik:

Eğitim ve kültürde ilerleyemedik dedin, bugünkü bakanları, tam isabet! İnşallah sizi utandırmazlar. Ayder ve İstanbul rezil oldu dedin, Ayder projesi yüreklere su serpti. Kutluyorum samimiyetle. İstanbul ne olacak Reis? Canavar sofrasına dönüştü yığılma yüzünden, Allah muhafaza deprem olursa!..

Seçimden önce dolara işaret etmişti muhalefet! Yükselecek demişti. Biz millî ekonomiye sahip çıkmak adına buna inanmak istemedik, ne oldu Reis? Ekonomi battı diye dolar biriktirenler zengin oldu, biz fakirleştik. Bu isabetsizlik niye?Kim bu dolar zenginlerisorusunun cevabı mutlaka verilmeli. Yabancı saldırılar diyorsun ya inandırıcı olamıyor. Sağlam ekonomiye saldırı etki edemez. Doları geri döndürmelisin, gerçekten sağlamsa ekonomin, hiç vakit yok! Bu büyük bir felaket! Bizi mahcup edip bükme boynumuzu!

Destansı liderler iki türlü biter. Bir emrihak vaki olur Atatürk gibi. İki felaket karşısında acze düşer. Allah seni acze düşürmesin Reis! Duam bu. Sana inandım ama iltifatcın da değilim, hasbî duygularla sesleniyorum affına sığınarak. İletişimde olduğum STK mensuplarına yansıyan halkın sesi şöyle diyor yemin olsun:

Başa geldiğinde vekillere bu lojmanlarda oturmayın diyen Reis’e ne oldu? Eski dava arkadaşı Abdüllatif Şener’in“Bu gösteriş, israf, bu şatafat ne?”  sorusuna cevap bile vermiyor? Tarım ürünü, et ithalatı ne demek? Denizin dibinden ray geçiren çiftlik kurduramıyor mu milletine?

 Sayın Gül’ü farklı düşündü diye ihanetle suçluyor yardımcısı, bu nasıl dava arkadaşlığı? Sana fikir düşmanlığı edenlere karşı dün yanında olanın bugün farklı düşünme hakkı yok mu? Birlik dirlik için bütünleme yolu bu mu oldu artık, istişare ve fikir ayrılıklarından güç bulma anlayışımıza ne oldu?  Dün en ağır eleştirilerle karşında duranların, halkının gözünden düştüğü hiç araştırılmadan şimdi iltifatçılar diye gözde olmaları doğru mu?

Vatanın bir köşesinde nabız nasıl atıyorsa diğer köşelerinde de aynı atar Reis, benden söylemesi!

EĞİTİM KÖYLERİEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
YENİ BİR KENT İNŞA ETMEK
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
DEĞİŞİK BİR MEVLİD-İ NEBİ KUTLAMASI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Yazık oldu Samsunspor'a
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ET - KEMİK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Turgay SAAT
Kim olduğumuzu unuttuk
Turgay SAAT
Embiya SANCAK
GÜLSAN SANAYİ SİTESİ ARAZİSİNDE ÇÖZÜM
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
ARADIĞIMIZ ÇOĞU ZAMAN YANI BAŞIMIZDADIR
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YENİ 4 C
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Karadeniz Sahil Yolu İzlenimleri - II SAMSA
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Bu kayıp hocaya yazar
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
İyiki varsın Ahmet
Salim YILDIZ
Metin ATLI
HOCA KREDİSİNİ TÜKETİYOR
Metin ATLI
Ceyhun DONBAY
TANER HOCA DEDİĞİNİ YAPTI!
Ceyhun DONBAY
Kürşad GÜNDOĞDU
Şah çekiyorlar Mat olmayacağız!
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
GÖZ GÖRE GÖRE
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Ahmet HAYVALI
7143  YASA VE HAKLI  BİR TALEP...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ