YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Alpaslan ÇEPNİ

LİSELERE GİRİŞ VE YENİ DÖNEM

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında  daha önceki iki yerleştirme döneminde herhangi bir liseye yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için üçüncü nakil dönemi başladı.

 

Öğrenciler 27-31 Ağustos tarihleri arasında nakil tercihinde bulunabilecekler. Nakil başvuruları 31 Ağustos Cuma günü  sona erecek. Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek.

 

Nakil tercihlerinde  en fazla 5 okul yazabilecek. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü seçme zorunluluğu olmayacak. Sınava katılmayan öğrenciler, LGS puanı ile öğrenci alan okullardan tercih yapamayacak. Yerleştirmeye esas nakil başvurularında, tercih edilecek okulun boş kontenjanı olması şartı aranmayacak.

 

Üçüncü nakil tercih sonuçları 3 Eylül'de ilan edilecek. Ardından dördincü bir nakil dönemi daha olacak. Süreç okulların açıldığı 17 Eylül tarihinde tamamlanmış olacak.

 

Bakanlık yetkilileri, hiçbir çocuğun mağdur edilmeyeceğine ve her öğrencinin liseye yerleştirileceğine dair açıklama yaptılar. Ama, görünen o ki, öğrenci ve velilerin kaygıları ve telaşı okullar açılıp çocukları eğitim-öğretime başlayana kadar devam edecek…

 

Liselere yerleştirme süreci devam ederken, yıl sonuna kadar üniversitelerdeki yapıya benzer bir uygulamanın liselerde de olacağı açıklandı bakanlık tarafından. Ortaöğretim (lise) öğrencilerinin eğitim ve öğretimlerine devam ederken tercih edecekleri başka bir meslek alanına ilişkin becerileri kazanmalarını ve bu kazanımların belgelendirilmesini sağlayacak (yandal, çift anadal vb.) esnek bir yapıya geçilecek.

 Ayrıntıları henüz açıklanmadı, ama iyi bir uygulama olur. Örneğin: İmam hatip lisesinde okuyan bir öğrenci ikinci dal olarak Sayısal alanını,; Kız meslek lisesindeki bir öğrenci, ikinci alan olarak güzel sanatları veya sosyal bilimler alanını ;düz liseli bir öğrenci, mesleki bir alanı ikinci dal olarak okuyabilse, bu durum, onların yüksekokul tercihlerinde de daha  kolaylaştırıcı olur.

Bu henüz yeni bir durum .Konu olgunlaştıkça üzerinde konuşmaya  devam ederiz…

İNSAN OLMAK NE DEMEKTİRİKLİMLER DEĞİŞİRKEN12 EYLÜLEYLÜLGERÇEKÇİ OL,İMKANSIZI İSTE…1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ LİSELERE GİRİŞ VE YENİ DÖNEMYABANCI DİL AĞIRLIKLI ORTAOKULPAPAZI BULMAKHATADA ISRAR ETMEK  Yazarın Tüm Yazıları