YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

SIRA GELDİ İSİMLERE

Dört gündür Milli Mücadele’yi, ona karşı çıkışları, gaflet ve ihanetleri ve tüm bunlara rağmen bu milletin kanıyla, canıyla, inanç ve imanıyla kazandığı Büyük Zafer’i yazıyorum. Kahramanları çok olduğu gibi o şanlı mücadele sürecinin gafilleri ve hainleri de çoktur. Bugün ben bazı isimler vereceğim, siz ister gafil deyin, ister hain, ben “kaçaklar” diyeceğim. Milli Mücadelenin galibi Türk askeri İstanbul’a girerken karşıtları da büyük bir telaş ve hızla kaçarak vatanı terk ediyordu. ”Kaçaklar” deyişim ondandır.

Önce Vahdettin kaçtı, hani şu Halife-i Ruy-u Zemin, Zillulah-ı Fil Âlem ve Padişah-ı Âli Osman olan padişahımız Sultan Vahdettin. Şimdilerde birilerinin sandığı ya da bal gibi bildiği halde bizim de öyle sanmamızı istediği için bilmezden geldiği ve “sürgün edildiği söylemi” külliyen yalandır. Ne yazık ki, Sultan Vahdettin “padişah ve halife unvanları üzerindeyken “düşmana sığınan” ve vatanını terk eden tek Osmanlı padişahı ve halifesidir. 16/17 Kasım 1922 gecesi İngiliz General Harrington’un yaptığı bir operasyonla Yıldız Sarayı’ndan alınmış, Boğazda demirli İngiliz Malaya gemisine bindirilmiş ve İngiliz sömürgesi olan Malta’ya götürülmüştür. Malta’yla başlayan gurbet günleri Hicaz’la devam etmiş ve İtalya/San Remo’da son bulmuştur. San Remo günleri de öyle birilerinin dediği gibi yokluk ve yoksullukla geçmiş değildir. Eğer paralarını o “ayyaş ve kumarbaz” olarak tanınan kayınbiraderine emanet etmese bir kısmını da eski yarenlerine kaptırmasa ömrünün sonundaki sıkıntıları da hissetmezdi.

Ankara’daki Türkiye Büyük Millet Meclisi saltanatı Vahdettin’in firarı üzerine 18 Kasım 1922’de kaldırmıştır. Kısacası Vahdettin sürülmemiştir kaçmıştır, saltanat kaldırıldığı için kaçmamış kaçtığı için saltanat kaldırılmıştır.

Sadece mağlup Yunanlılar ve sadece Vahdettin değildir muzaffer orduların önünden kaçanlar, saltanatın sefasını süren daha onlarca devletli, edip, üdeba ve ümera vardır. Hünkâr kaçar da sadrazam durur mu, Damat Ferit Paşa da katılacaktır kaçaklar kervanına. Kâh Fransa kâh İtalyan sahil kent ve kasabalarında kâh kumarhanelerde kâh meyhanelerde geçecektir kalan ömrü. Hovardalıkları da az değildir hani.

Bir Mustafa Sabri Efendi var ulema sınıfından, meşihat makamına(şeyhülislamlığa) kadar yükselmiş, kabineye girmiş, sadrazam kaymakamlığı(başbakan vekilliği) yapmış ve son zamanlarda neredeyse kutsanan, adı o okuldan bu okula verilen birisi bu. O da kaçar Türk ordularının zaferi üzerine, kâh orada kâh burada ama daha çok Yunanistan’dadır ve orada istifa eder Türklükten! Ara sıra da San Remo’ya gider Sultan Vahdettin’i çarpar.

Bu listesine, şu Sevr andlaşmasını imzalayan Rıza Tevfik’i ve Hadi Paşa’yı eklemesek olmaz. Keza İngiliz Muhibbi Sait Molla, Hürriyet ve İtilafın önemli ismi Miralay Sadık, Gümülcineli İsmail, Mevlanzade Rıfat, Örfi İdare mahkemelerinin “Nemrud” lakaplı başkanı Kürt Mustafa, Konyalı Zeynelabidin Hoca, Refi Cevat Ulunay ve zamanın Posta Telgraf ve Telefon Umum Müdürü Refik Halit Karay’ı da eklemek şart. Bir de Ali Kemal vardır en önce kaçması gerekirken kaçamayan ve yargılanmak üzere Ankara’ya götürülürken Sakallı Nurettin Paşa’nın organizasyonu ya da ihmaliyle İzmit’te linç edilen dönemim meşhur gazetecisi ve içişleri bakanı.

O kaçış hikâyeleri, giderken götürülen paralar, o gurbetlerde birbirine atılan kazıklar, sefahat ve sefaletler sadece karşıtlarının araştırmalarından değil o kaçkınların kendi hatıralarından yadigar günümüze. Mesela Refik Halit Karay’ın Minelbab İlelmihrab’ı ve Bir Ömür Boyunca’sı, Mevlanzade Rıfat’ın Türkiye İnkılabının İçyüzü ya da Tarık Mümtaz Göztepe’nin Osmanoğullarının Son Padişahı Vahdettin Gurbet Cehenneminde kitaplarında oldukça bol hikâye var, kaçıştan gurbette yaşananlara kadar çok değişik konuda.   

Bunlar ve ötekiler şu veya bu gerekçeyle Milli Mücadele’ye ve Kuva-yı Milliye’ye karşı çıktılar. Kuva-yı Milliye galip gelince de çareyi kaçmakta buldular. Şimdilerde birileri tarihi çarpıtarak vatanlarından sürüldüklerini öne sürseler de bunun aslı yoktur. Önce kaçtılar sonra, hainler listesine yani 150’likler listesine dâhil edildiler daha sonra da vatandaşlıktan çıkarıldılar. Kaçışlarıyla hain ilan edilişlerinin ve vatandaşlıktan atılışlarının arasında epey yıl vardır. Kaçışları 1922 Kasım/Aralık’ı, hain ilan edilmeleri 1924’ün Nisan/Mayıs/Haziran’ı, vatandaşlıktan çıkarılmaları ise 1927’nin Mayıs’ıdır.

150’likler 28 Haziran 1938 tarihli bir yasayla affedildiler, bir kısmı yurda döndü bir kısmı da dönmedi.       

 

MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?"DIŞI AHMET'TİR, İÇİ NEMRUT..."Dedeleri vardı onlarınYENİ İSİMLER10 KASIM'DA SAMSUN'DA OLMAKZAMAN TUTULMAZBU NASIL BİR YÜREK?BAKAN YARDIMCISI VE SAMSUN'UN GERÇEKLERİKİM DOST KİM DÜŞMANÇok mu zor?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
AKIL ORTAKLIĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BREMEN MIZIKACILARIMIZ VE GAZZE!...
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
ACABA BİZ DEİST MİYİZ?
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
DELTA
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Turgay SAAT
ADALARI KAYBETMEYELİM
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Ceyhun DONBAY
SARIYER'İN LİDERLİK SENDROMU
Ceyhun DONBAY
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI