YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

SIRA GELDİ İSİMLERE

Dört gündür Milli Mücadele’yi, ona karşı çıkışları, gaflet ve ihanetleri ve tüm bunlara rağmen bu milletin kanıyla, canıyla, inanç ve imanıyla kazandığı Büyük Zafer’i yazıyorum. Kahramanları çok olduğu gibi o şanlı mücadele sürecinin gafilleri ve hainleri de çoktur. Bugün ben bazı isimler vereceğim, siz ister gafil deyin, ister hain, ben “kaçaklar” diyeceğim. Milli Mücadelenin galibi Türk askeri İstanbul’a girerken karşıtları da büyük bir telaş ve hızla kaçarak vatanı terk ediyordu. ”Kaçaklar” deyişim ondandır.

Önce Vahdettin kaçtı, hani şu Halife-i Ruy-u Zemin, Zillulah-ı Fil Âlem ve Padişah-ı Âli Osman olan padişahımız Sultan Vahdettin. Şimdilerde birilerinin sandığı ya da bal gibi bildiği halde bizim de öyle sanmamızı istediği için bilmezden geldiği ve “sürgün edildiği söylemi” külliyen yalandır. Ne yazık ki, Sultan Vahdettin “padişah ve halife unvanları üzerindeyken “düşmana sığınan” ve vatanını terk eden tek Osmanlı padişahı ve halifesidir. 16/17 Kasım 1922 gecesi İngiliz General Harrington’un yaptığı bir operasyonla Yıldız Sarayı’ndan alınmış, Boğazda demirli İngiliz Malaya gemisine bindirilmiş ve İngiliz sömürgesi olan Malta’ya götürülmüştür. Malta’yla başlayan gurbet günleri Hicaz’la devam etmiş ve İtalya/San Remo’da son bulmuştur. San Remo günleri de öyle birilerinin dediği gibi yokluk ve yoksullukla geçmiş değildir. Eğer paralarını o “ayyaş ve kumarbaz” olarak tanınan kayınbiraderine emanet etmese bir kısmını da eski yarenlerine kaptırmasa ömrünün sonundaki sıkıntıları da hissetmezdi.

Ankara’daki Türkiye Büyük Millet Meclisi saltanatı Vahdettin’in firarı üzerine 18 Kasım 1922’de kaldırmıştır. Kısacası Vahdettin sürülmemiştir kaçmıştır, saltanat kaldırıldığı için kaçmamış kaçtığı için saltanat kaldırılmıştır.

Sadece mağlup Yunanlılar ve sadece Vahdettin değildir muzaffer orduların önünden kaçanlar, saltanatın sefasını süren daha onlarca devletli, edip, üdeba ve ümera vardır. Hünkâr kaçar da sadrazam durur mu, Damat Ferit Paşa da katılacaktır kaçaklar kervanına. Kâh Fransa kâh İtalyan sahil kent ve kasabalarında kâh kumarhanelerde kâh meyhanelerde geçecektir kalan ömrü. Hovardalıkları da az değildir hani.

Bir Mustafa Sabri Efendi var ulema sınıfından, meşihat makamına(şeyhülislamlığa) kadar yükselmiş, kabineye girmiş, sadrazam kaymakamlığı(başbakan vekilliği) yapmış ve son zamanlarda neredeyse kutsanan, adı o okuldan bu okula verilen birisi bu. O da kaçar Türk ordularının zaferi üzerine, kâh orada kâh burada ama daha çok Yunanistan’dadır ve orada istifa eder Türklükten! Ara sıra da San Remo’ya gider Sultan Vahdettin’i çarpar.

Bu listesine, şu Sevr andlaşmasını imzalayan Rıza Tevfik’i ve Hadi Paşa’yı eklemesek olmaz. Keza İngiliz Muhibbi Sait Molla, Hürriyet ve İtilafın önemli ismi Miralay Sadık, Gümülcineli İsmail, Mevlanzade Rıfat, Örfi İdare mahkemelerinin “Nemrud” lakaplı başkanı Kürt Mustafa, Konyalı Zeynelabidin Hoca, Refi Cevat Ulunay ve zamanın Posta Telgraf ve Telefon Umum Müdürü Refik Halit Karay’ı da eklemek şart. Bir de Ali Kemal vardır en önce kaçması gerekirken kaçamayan ve yargılanmak üzere Ankara’ya götürülürken Sakallı Nurettin Paşa’nın organizasyonu ya da ihmaliyle İzmit’te linç edilen dönemim meşhur gazetecisi ve içişleri bakanı.

O kaçış hikâyeleri, giderken götürülen paralar, o gurbetlerde birbirine atılan kazıklar, sefahat ve sefaletler sadece karşıtlarının araştırmalarından değil o kaçkınların kendi hatıralarından yadigar günümüze. Mesela Refik Halit Karay’ın Minelbab İlelmihrab’ı ve Bir Ömür Boyunca’sı, Mevlanzade Rıfat’ın Türkiye İnkılabının İçyüzü ya da Tarık Mümtaz Göztepe’nin Osmanoğullarının Son Padişahı Vahdettin Gurbet Cehenneminde kitaplarında oldukça bol hikâye var, kaçıştan gurbette yaşananlara kadar çok değişik konuda.   

Bunlar ve ötekiler şu veya bu gerekçeyle Milli Mücadele’ye ve Kuva-yı Milliye’ye karşı çıktılar. Kuva-yı Milliye galip gelince de çareyi kaçmakta buldular. Şimdilerde birileri tarihi çarpıtarak vatanlarından sürüldüklerini öne sürseler de bunun aslı yoktur. Önce kaçtılar sonra, hainler listesine yani 150’likler listesine dâhil edildiler daha sonra da vatandaşlıktan çıkarıldılar. Kaçışlarıyla hain ilan edilişlerinin ve vatandaşlıktan atılışlarının arasında epey yıl vardır. Kaçışları 1922 Kasım/Aralık’ı, hain ilan edilmeleri 1924’ün Nisan/Mayıs/Haziran’ı, vatandaşlıktan çıkarılmaları ise 1927’nin Mayıs’ıdır.

150’likler 28 Haziran 1938 tarihli bir yasayla affedildiler, bir kısmı yurda döndü bir kısmı da dönmedi.       

 

AH ŞU İCATLARKAMU MALI KİMİN MALI?ORGANİZE PERİŞANLIKListeler çok konuşulurİLKELER Mİ İLİŞKİLER Mİ?YARINDAN SONRASI SEÇMENE BAĞLI"BİZİM HAYATİ"Sazlar sustu sözler bittiFINDIĞA DARBE TÜRKİYE'YE DARBEDİRASIL KAVGA ŞİMDİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
AH ŞU İCATLAR
Osman KARA
Erdem EROL
TEKİN'İN KRİZ YÖNETİMİ
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
HANGİ PARTİ OY İSTEYEBİLİR?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÖKSÜRÜK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ayhan HAMLI
"AĞLAMAYIN, ŞEHİT AİLESİYİZ BİZ, AĞLAMAYIN, BAŞIMIZ DİK"
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
LİSTELERDE KADININ ADI YOK
Şakir DEMİRCİ
Yavuz BAYRAM
TÜRKÇENİN YÜZSÜZLERİ!..
Yavuz BAYRAM
Ersin ERGE
YEREL YÖNETİM AKTÖRÜ DERKEN
Ersin ERGE
Ender GÜR
SORUMLULUK
Ender GÜR
Nami Cem İYİGÜN
İSTİHDAMDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Merhametli Yürekler
Kenan ÖZTÜRK
Cevdet YILMAZ
Samsun'da Her Okula Bir Samsun Kitaplığı
Cevdet YILMAZ
Hikmet KURADA
Evlilikte Başarı Yalnız Aranan Kişiyi  Bulmakta Değil…
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
BELEDİYE MECLİSİ?
Naci ALTUNCU
Birol BİRCAN
Slogan her şeydir…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YAPAY ZEKÂDA SON NOKTA
Doç Dr Yetkin BULUT
Memduh ERKİN
YENİLİKLER      
Memduh ERKİN
Metin ATLI
İSMET HOCA DOĞRU YOLDA
Metin ATLI
Ergin KAHVECİ
TANZİM Mİ? SATIŞ MI?
Ergin KAHVECİ
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Mehmet ÖZ
OZAN ARİF’E RAHMET
Mehmet ÖZ
Embiya SANCAK
GÜLSAN VE ADAYLAR
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
İŞSİZLİK
Alpaslan ÇEPNİ
Kadir GÜRKAN
BDI
Kadir GÜRKAN
Kürşad GÜNDOĞDU
İTİBAR SONADIR
Kürşad GÜNDOĞDU
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
DÜNYADA SAADETİ YAŞAYANLAR
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kenan ERZURUMLU
Yeni nesil ülkücülere açık eleştiri…
Kenan ERZURUMLU
Ahmet HAYVALI
BAĞIMSIZ DENETİME TABİ OLMANIN KRİTERLERİ...
Ahmet HAYVALI
Salim YILDIZ
Bizi bu hallere düşürenler utansın
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Taşdemir'in akıl oyunları...
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
FARKINDALIK YARATMAK...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
OZAN ARİF'İ ANLAMAK...
Akın ÜNER
Cesur CEYLAN
SEVMEK ve SEVİLMEK
Cesur CEYLAN
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Gül TURAN
BENİM OYUM  ZİHNİ  ŞAHİN' E...
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN
Hasan Cem KESKİN
İlker Mutlu
İki oyuna gittim
İlker Mutlu
M. Halistin KUKUL
MUSTAFA CEMİLOĞLU’NDAN ABDUREHİM HEYİT'E
M Halistin KUKUL
İbrahim TELLİOĞLU
AVRUPA'DAKİ TÜRK ALEYHTARLIĞININ TARİHİ ARKA PLANI
İbrahim TELLİOĞLU
Mustafa ÖZBALCI
DİL, DİLLER VE DİLİMİZ    
Mustafa ÖZBALCI
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ADANA MUTABAKATI NEDEN GÜNDEME GETİRİLDİ
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Erdal AĞAR
İçimizdeki Şiddet
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ