YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

ÇİFTLİK CADDESİ NASIL KURTULUR?

Eskiden şehirlerin ruhları vardı. Betonun kentlerimizi henüz işgal etmediği, binaların taş ve ahşap gibi doğal malzemelerden inşa edildiği senelerde her kentin kendisine özgü bir havası olurdu. Bahçe duvarlarını çevreleyen sarmaşık çiçekler, dalları sokaklara taşan meyve ağaçları, arnavut kaldırımlı yollarda dolaşan insanlar... Çiçeğin kokusuna, ağacın meyvesine, insanların huylarına bağlı olarak şehirlerin de ruhları kişilik kazanırdı. 

Şehirlerin ruhu olur da kalbi olmaz mı? Bazen hareketli dükkanların olduğu bir arasta, ışıltılı kafe-restoranlarıyla şık bir cadde, kentin sembolü haline gelmiş bir heykel, sinema salonu ya da tarihi bir ağacın gölgesi... Kent sakinlerinin buluştuğu, dışarıdan gelen misafirlerin mutlaka görmek istediği, insanların orada bulunduklarında kendisini özel hissettikleri yerlerden bahsediyoruz. 

Peki, Samsun'un ruhu niceydi? Kalbi nerde atardı? Hiç düşündünüz mü?

Hadi, bu soruyu biraz kolaylaştıralım: Bu gün "Samsun'un ruhu" deyince aklımıza neler düşüyor? Veyahut Samsun'un kalbi nerede atmakta?

El cevap; Samsun'un ruhuna Fatiha... Artık bu kentin ruhu kayboldu. Tekel fabrikasının son tütün balyası satıldığında, Samsun Fuarının son gazinosu düğün salonuna dönüştüğünde, Konak Sinemasındaki son film "teh end" dediğinde bu kentin ruhu yitip gitti.

Kalbinin nerde attığına gelince... Bazen Atakum sahilindeki kafelerde, iki haftada bir yeni açılan stadyumda ama genellikle alışveriş merkezlerinin yürüyen merdivenlerinde...

Peki ya bu kentin ölmüş ruhunun fısıltılarını duyabileceğimiz ya da eski kalp ritmini hissedebileceğimiz hiç mi bir yer kalmadı derseniz... Size Çiftlik Caddesinde tek başına birkaç tur atmanızı salık veririm. Kentin hengamesine kulak tıkarsanız, hatıralarınızla baş başa kalırsanız ve biraz da şansınız yaver giderse kentin eski ruhunu ve kalbini duyabilirsiniz.

Mümin Bulut isimli romanımda, Çiftlik caddesini anlatırken söze, "Caddeler vardır. Kaldırım taşını çiğneyenlere yorgun masallar anlatır." diyerek başlamıştım. "Hayatın telaşıyla geçip gidenler sağırdır, söylediklerine. Caddelerin can yakan fesat fısıltılarını, yalnızca kendiniz gezdiğinde duyarsınız. Kulaklarınıza o caddede daha evvel ölmüş zamanların son nefesleri çarpar. Bazen çıplak bir şiirin şehvetiyle, bazen de maskeli bir ilahinin sadakatiyle... Sizinle sohbet eden, şehrin ruhudur aslında..."

İtiraf etmek gerekirse, Çiftlik Caddesinin sohbetini epeydir ben de işitemiyorum. Zira eski görünümünden ve Samsunluların hatıralarındaki naif halinden çok uzaklaştı.

Hayır, zannettiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesinin yaptığı Cadde AVM düzenlemesini ve caddenin araç trafiğine kapanmasını eleştirecek değilim. Netice itibarıyla yapılmak istenen, Çiftlik Caddesinin gittikçe kaybolan ve unutulmaya yüz tutan ahvalini düzeltmekti. Proje yeterince iyi değildi, amaçlanan konseptin ayakları yere değmiyordu, açılan büyük AVM'lerin cazibesiyle ve her sokak başını tutan zincir marketlerin fiyatlarıyla baş edecek koşullar oluşturulamadı... Hepsi tamam ama niyet aslında halisti, olmadı...

Cadde AVM diye yola çıkıldı ancak caddeye ulaşmak isteyenlerin araçlarını park edebileceği alanlar oluşturulamadı. Toplu taşıma sistemi, buraya gelmek isteyenlere hızlı, konforlu, ekonomik ve düzenli ulaşım imkanları sağlayamadı. Kente gelen turistleri geçin, ilçelerden gelen vatandaşlar bile cezbedilemedi. Buna paralel olarak herhangi bir AVM'nin olmazsa olmazı niteliğindeki marka mağazaların kapanıp yüksek cirolu post modern alışveriş merkezlerine taşınması engellenemedi.

Bir zamanlar kentin hali vakti yerinde insanlarının oturduğu Çiftlik ve çevresindeki mahallelerde artık Suriyeli mülteciler, üniversite öğrencileri ve satın alma gücü düşük emekliler oturuyor. Gelir seviyesi yüksek kimseler ise caddeye kendi araçları ya da toplu taşımayla ulaşamıyor.

Yayalaştırma, aslında canlılığın arttırılmasını amaçlıyordu ama ne yazık ki yakınlardaki Cumhuriyet Meydanı, Saathane, Subaşı gibi kentsel aktivitenin yoğunluk kazandığı diğer odaklarla arasında kesintisiz bir yaya koridoru kurulamadı. Caddenin albenisini arttıracak etkinlikler de yok. Sokak müzisyenleri, çiçekçiler sokağı, akvaryumcular çarşısı, sahaflar filan ara ki bulasın. Yahu, "cadde avm" diyoruz; bir sinema salonu, bir çocuk oyun alanı ya da bir etkinlik sahası olmayan alışveriş merkezi gördünüz mü hiç?

Çiftlik Caddesi düzenlemesi, estetik açıdan tam bir felaket! Son derece soğuk renklerden seçilen dış cephe kaplamaları, caddenin tüm cazibesini kaçırmış durumda. Şöyle orta yere şırıl şırıl bir havuz konsa, devasa saksılar için görkemli ağaçlar olsa, kaidesi yüksek bir heykel, küçük bir sahne ve minik de olsa bir anfitiyatro... Hiçbiri düşünülmediği gibi her an tekrar trafiğe açılmasına karar verilecekmiş gibi duran sıradan, düz bir cadde ortaya çıkmış.

Caddenin cazibe yitirdiğini göremeyen mağaza sahipleri kiradan taviz vermeyince bu defa ticareti bilen esnaf caddeyi terk etti. Marka mağazaların çoğu kapandı. Bu kiraları ödeme potansiyeli olan banka şubeleri, cebinde parası olmayan müşteriye hitap eden tavuk dönerci ve simit center tarzı yerler tutunabildi. Bir de mülk sahibi olan köklü esnaflar işlerini devam ettiriyor. Bunun dışında açılan yerler uzun süre dayanamadan kapanıyor, yenisi açılıncaya kadar aylarca kapanan mağazalar kiracı bulmakta zorlanıyor.

Peki ne mi yapmak lazım? Birincisi burasını gerçekten cadde avm olarak kabullenen ciddi bir yönetim kurulmalı... Bu yönetim, caddede faaliyet gösterecek iş yerlerinin sektörel dengesini sağlamalı ve marka değeri yüksek iş yerlerinin burayı mesken tutmasını amaçlamalı... Ortak bir bütçe oluşturularak AVM'nin başta Samsun ve ilçeleri olmak üzere çevre illerde tanıtımını sağlayacak profesyonel reklam çalışmaları yapılmalı... Bu yönetimin oluşması için Büyükşehir ve İlkadım Belediyelerinin destek vermesi gerekiyor.

Dahası, bölgede otopark hacimleri açmanın zorluğu nedeniyle özellikle Çiftlik Caddesi odaklı bir toplu taşıma sistemi oluşturulmalı. Atakum'dan, Canik'ten, Tekkeköy'den ve kentin güney mahallelerinden buraya gelmek isteyenler, hızlı, düzenli ve uygun toplu taşıma hizmetinden yararlanabilmeli. Gerekiyorsa Belediyelerin sübvansiyonu ile cadde üzerinde ya da yakın çevresinde kaliteli sinema ve tiyatro salonları açılmalı... Hatta resim, müzik, folklor ve modern dans gibi sanat dallarında belediye konservatuarı destekli eğitimler veren yerler kurulmalı.

Bir çiçekliler sokağı kurulsa, çocukların güven içinde oynayabilecekleri bir oyun parkları olsa, Samsunlu sanatçıların mesken tuttuğu bir kültür - cafe açılsa, Belediye desteği ile yerel sanatçılar ve bandonun konserlerini dinlesek, sokak müzisyenleri ve ressamları teşvik edilse...

Her sene iki hafta "Çiftlik Alışveriş Bayramı" adıyla etkinlikler yapılıp esnafın ciro rekorları kırması amaçlansa...

Hele bir de insanın ruhunu karartan dış cephe renklerine mavili, kırmızılı, sarılı, turunculu, yeşilli şeritler ve figürler monte edilerek görsel cazibesi arttırılsa...

Çiftlik Caddesi yeniden bir cazibe merkezi haline gelirse Samsun'un ruhu yeniden dirilir mi bilmem ama kalbi yeniden burada atmaya başlar.

E, fena mı olur arkadaş?       

EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARIŞAMAN SELENGE'DEN 2019 KEHANETLERİALLAH İYİ'LİĞİNİ VERSİN HAYATİ ABİSAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Kurtla kuzu masalından günümüze
Osman KARA
Erdem EROL
Kimse şaşırmasın
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BREXİT YA DA TREXİT ANLAŞMASI
Mustafa GENÇ
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞAMPİYONLUK İÇİN HAYDİ BİSMİLLAH…
Metin ATLI
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
1000 DOST
Prof Dr Yücel TANYERİ
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HOŞGELDİN 19 MAYIS'IN 100. YILI
Şakir DEMİRCİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
BİZİM KÖYÜN ŞARKISI -2-
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Doğurganlık Üzerinde Rol Oynayan Faktörler
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Büyük olarak görevimizi yaptık...
Selçuk KAYA
Embiya SANCAK
POŞET
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
İNTERNET ORTAMINDA Kİ REKLAMLARA VERGİ GELİYOR
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLERİN EVLENMEMİŞ ÇALIŞMAYAN KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMESİN...
Ayhan HAMLI
Fulya ZORLU
Disleksi Nedir? Disleksi Ne Değildir?
Fulya ZORLU
Yavuz BAYRAM
Sınav Kâğıtları Devlet Sırrı Mıdır?
Yavuz BAYRAM
Gül TURAN
SOKAKLAR BUZ GİBİ
Gül TURAN
İlker Mutlu
Samsun Sinema Topluluğu
İlker Mutlu
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 1
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Erikli'nin Direnen Su Değirmeni
Kenan ÖZTÜRK
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ABD Türkler nazarındaki güvenilirliğini sıfırlamaktadır
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, DİL VE EĞİTİM
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARI
Akın ÜNER
Ersin ERGE
HAYATI EĞİTİM DERKEN
Ersin ERGE
Turgay SAAT
Abdullah Topaloğlu
Turgay SAAT
Ceyhun DONBAY
TRİBÜN TERÖRÜ
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
KENDİNE DÖN
Ergin KAHVECİ
Cesur CEYLAN
SON
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ