YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

VATAN İÇİN

İnsansız kullanılan savaş silahı(dron) videoları internette elden ele dolaşıyor.Teknolojinin ulaştığı boyutların insanlığa ihanetinin görüntüsü yani. Haykırmak geliyor içimden karanlığı yırtarcasına: İnsanız biz insan, insanız biz! Bu mu olmalıydı yücelişimiz? Uygar aydın olan düşünmeden edemiyor bu acı gerçeği  ve doğuracağı acı sonuçlarını.Teknoloji ve ölüm! Derken çok yönlü düşünüyorum da vatan için can veren kahramanlar geliyor aklıma.

Keşke kalabalık mahiyetiyle vatanın can damarına saldıran haini uluorta alnından vurup şehadete yürümeseydi Ömer Halisdemir de görünmeden dronlasaydı onu. Vatanın bağrına çok dayadı düşman hançerini. Her defasında da bulundu kurtaracak tabi. Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda dedi millî şairimiz ya dediği günden beri durdu mu şehit kanının akması?

Dünyaya hükmetmek derdiyle teknolojiyi ölüme odaklayanlara biz de karşılık verecek bir güce ulaşmak zorundayız. Eğitim sistemimizi acilen çağla yarışan çağdaş Türkiye’yi kuracak gençler yetiştirecek duruma getirmeliyiz. Bu sistemden fışkırır ancak bize çağlar üzerinden sıçrama yaptıracak bilim insanları. Buluş yapacak dehalar lazım bize, şüheda misali dehalar!

Cumhurbaşkanının teknofest açılışına katılışını bu yüzden çok anlamlı buldum. Keşke dedim bu çok önceden yapılsaydı. Önceliği teknoloji destekli her alanda üretim yapan fabrika yatırımlarına verebilseydik. Merhum Erbakan’ın ağır sanayi hamlesi sözü kulaklarımda çınlıyor. Onun ocağında yükselerek başarılı belediyecilikle halkının dikkatini çeken cumhurbaşkanıbayındırlık hizmetlerini keşke ikinci plana almayı düşünseydi demeden edemiyorum.

Keşke Dünya Bankası temsilcisi Andrew Vorking’in (şubat 2006), o zamanın Bakanı Hüseyin Çelik’in gözünün içine bakarakTürkiye geç kalıyor, eğitimde stratejik davranmalı, okullar bilgiyi kullanmaya zorlanmalı; bunun için okul özerkliği getirmelisözü ciddiye alınsaydı. Elin oğlunun bu sözündeki derinlik ülke genelinde tartışıla tartışıla yeni yollar, yeni yarlar açabilseydi.

Keşke Ziya Selçuk aynı Bakanla ters düşüp TTK Başkanlığından istifa ettiğinde birkavi, muhyi el uzansaydı kendisine, göz göze gelerekniyedeseydi,niye? Dikkat kesilip dinleseydi onu. Kamuoyuna gelecek 15 Ekimde sunulacak proje ta o zaman açıklanmaz mıydı? Kim bilir ne kadar yol alırdık? İnşallah bugünden geriye dönülmez ama endişeliyim, mesleğimin 40.yılındaki tecrübemle endişeliyim!Aklın yolu bir deme gücüne erişebildik mi? Vatan-millet için kutsanması gerekeneğitim davamızı kendi dünya görüşünün sihrine kapılanların yarattığı politik çekişmelere kurban etmekten endişeliyim!

Ziya Hoca’nın öğrencisi Prof.Dr.Necati CemaloğluKamudan Haber sitesinde yazıyor.21.Yüzyıl Becerileriyazısı, sistemimizin oturtulması gereken temelini çok güzel işaret ediyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay.Bilgiye ulaşma sorunu yoksa diyor Hoca,ulaşılan bilgiyi irdeleme, işe vuruk bilgi haline dönüştürme, eleştirme ve problem çözme becerisini kazandıracak sisteme ihtiyaç vardır.Ardından 8.sınıflara yönelik bir eğitim programında sunduğuapple logosu hakkında farklı hikâyelere dikkat çekiyor  ve öğrencilerden düşünce istiyor. Çoğunluğun aksine bir öğrenci eleştirel bakış getiriyor hikâyelere. Bu yazıyı altını çize çize okumalı iktidar-muhalefet tüm siyasetçilerimiz veişte sistemimiz böyle öğrencilerin çoğalabildiği duruma yüceltilmeli noktasında el ele vermeliler. Dava büyük, dava eğitimle yükselme davası, o yüzden el ele baş üstünde tutulmalı!

Orhan Veli Kanık“Neler yapmadık şu vatan için, kimimiz öldük kimimiz nutuk söyledik!”  demişti.   Nutuk söyleme durumundaki bütün siyasetçilerimizemillet aşkına önerim şu: Eğitim davasını kazanmak zorundayız, akla mantığa uygun nutuklarınızın icraatını da bekliyor millet! Eğitimle ele geçirelim teknolojiyi. O güce ulaşınca suudilerin kılıç dansını bizimle hangi sarı çılgın yapabilir?

Teknolojiye bilimle, eğitimle yürürken şehit ve gazilerimizin de devlet içinde bir birimini kurulsun artık.Vatan için toprağa düşen, gazi olan hep baş tacı olsun ancak bundan böyle bilim ve teknoloji sayesinde kahramanımız bol, can kaybımız az olsun. Haydi son verelim yıkıcı politik eleştiriye,vatan için el ele!

EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI