YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kerem GÜREL

Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları

Son günlerde sosyal medya aracılığıyla dünyaya yayılan ve ne yazık ki bazı ünlülerimizin de katkı vermesiyle ülkemize de sıçrayan garip bir akım var. Falling Stars olarak bilinen ve dilimize Kayan Yıldızlar olarak çevrilen bu akım Rus DJ Smash tarafından başlatıldı. Özel jetinden inerken bir anda kendini yere atan Smash, kurgulanmış ve anlam içermeyen bu halinin fotoğrafını sosyal medyadan paylaştı ve tanıdığı ünlülere meydan okudu. Bu paylaşım benzer hareketlerin de önünü açmış oldu. Ülkemizdeyse bu gibi işleri hakkıyla yerine getirmek isteyeneski bir şarkıcı, simitçinin önünde benzer bir poz vererek bu akıma ilk millî (!) katkımızı da yapmış oldu.

Kısa süre öncesinde karşılaştığımız hareket halindeki arabadan aşağı atlayıp hem yürüyüp hem dans etme akımının ardından yaşadığımız bu ve benzeri akımlar sosyal medyanın yaşantımıza kattığı garipliklerden. Tümünün temeli aynı arzuya, aynı eksikliğe işaret ediyor aslında.“İlgi.”

Yaradılışı gereği sadece bedensel ihtiyaçların giderilmesiyle hayatını idame ettirebilen, mutlu olabilen bir canlı değil malum, insanoğlu. Bedensel ihtiyaçlar kadar manevi, duygusal ihtiyaçların da giderilmesi şart ve bu ihtiyaçların başında gelenlerinden biri de ilgi. Çevresinden, ailesinden, arkadaşlarından, öğretmeninden, karısından veya kocasından ilgi göremeyen insanlar bu ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla kolay kolay kimsenin cesaret edemeyeceği yollara sapıp, sıra dışı olmanın cazibesine kapılabiliyorlar kimi zaman. Bu durumu aklı selim değerlendirenler için gülünç hallere gark olurken, kendileri gibi düşünen çarpık zihniyetlerin gözünde ise birer kahraman olup çıkıyorlar. İnce ama içerik açısından bir hayli dolu kitabı Şeffaflık Toplumu’nda Güney Koreli yazar ve kültür kuramcısı Byung-Chul Han, bu gibi hallerin giderek yaygınlaştığı teşhircilik toplumu için,“Her özne kendi reklam  nesnesidir. Her şey sergi değeriyle ölçülür. Teşhircilik toplumu pornografik bir toplumdur. Her şey dışa çevrilmiş, çıplaklaştırılmış,  soyulmuş, orta yere serilmiş durumdadır...Kapitalist ekonomi her şeyi sergileme mecburiyetinde tabii kılar.” der ve tam da bugün yaşadıklarımızı ifade eder.

Tamamen iyi niyetlerle katkıda bulunduğumuz sosyal medya farkında olmasak, katkı sunmasak da giderek ilgi ihtiyacının giderilmesi için uğranılan, özel yaşantının ortaya saçıldığı genel bir kanalizasyon haline gelmeye başladı. Daha önce masumiyetini korumak için çabalanılan kişisellik şimdi ulu orta dökülür oldu. Yüklenen fotoğrafa, atılan bir tivite veya özel bir duruma dair gelenbeğeniler, like’lar kişileri daha da heyecanlandırıyor. İçilerindeki ilgi ihtiyacını doyurmak şöyle dursun daha da iştahlandırıyor. Uyuşturucu kullananlarda görülen hazzın devamı için dozu artırma gayreti kimi zaman paylaşılmaması gereken özel yaşantının da takipçilerin beğenisine sunulması sonucunu doğuruyor kaçınılmaz olarak.

Peki bu kadar şeffaflaşmak ne denli doğru acaba? Takip ettiğimiz ya da takipçimiz olan yüzlerce yahut binlerce insan için bu paylaşımlarımız ne kadar gerekli? Henüz internetin “i”sinin bile yaygınlaşmadığı zamanlarda bugünleri gören Çek filozof Vilem Flussner şu sözleri ile yaşadıklarımıza ve yaşayacaklarımıza esaslı bir projeksiyon tutmuş aslında;“Duvar, çatı,  pencere ve kapıda oluşan sağlam ev  günümüzde zaten maddi  ve  gayri maddi kablolarla  delik deşik  edilmiş, çatlaklarından iletişim rüzgarının estiği  bir harabeye dönüşmüştür.”

Bugün ne yazık ki ilgi görmek (namı- diğer like almak) geçer akçe haline gelmiş durumda. Alınan beğeni, edinilen abone sayısı sosyal statü belirtisi ve sosyal kabulün güncel vizesi artık. Değerleri değişen bir dünyada kendini geliştirmek, okumak, öğrenmek, uzmanlaşmak zor ve emek gerektiren gereksiz bir çaba olarak görülürken elde edilen beğeni ve takipçi sayısı kişinin arzuladığı ilgi tatminini yapay olarak giderebiliyor. Bunun sonucunda da kapı ve pencereleri soğuğa, sıcağa, dış etkilere karşı her geçen gün daha fazla korunaklı hale getirilen evler, parlak ekranlar, yüksek mega pikselli kameralarla teşhir edilir oldu. Eşle geçirilen romantik bir akşam yemeği, tatile dair özel anlar, işteki terfi, doğacak bebeğin ilk ultrason görüntüsü sosyal medyadan yayınlanılarak sıkı sıkı kapatılan pencerelere, sağlamca kilitlenen kapılara inat özel yaşantı hiç olmadığı kadar ortaya ortalık yere saçıldı. Ve en kötüsü de ne yazık ki hafızası oldukça kuvvetli ve kendi mecrasına düşen bir görüntüyü, veriyi kolay kolay imha etmeyen internet ortamında gerçekleştirildi bu.

Usta yazar ve gazeteci Tayfun Atay’ın tabiriyle artık “Görünüyorum o halde varım!” diyen Meşhuriyet Çağının insanlarının çoğaldığı, gereğinden fazla şeffaflaşmanın mahremiyeti boğduğu bir dönemde, alınacak beğeni, kazanılacak takipçi sayısı uğruna insanların kendilerini yerlere atıp ortaya çıkan bu anlamsız hatta gülünç görüntüyü gururla ve mağrur bir edayla sunmaları ancak acınacak bir acziyet, şefkat gösterilmesi gereken bir ilgi noksanlığı olabilir.

Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızlarıİngiliz Otomotiv Sanayisi Neden Çöktü?Kültürel çölleşmeKaldırımlarBüyük Hadsizlik ÇağıYOKSA SEN HÂLA?Tüketiyorum O Halde VarımHakikate DairYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI