YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...

Sayın Osman Kaymak... Değerli Valim, siz mütevazı ve vatandaşın yüreğine dokunabilen bir yönetici olarak Samsun halkının takdirini kazandınız... Samsunspor için yaptıklarınız hiç unutulmayacak.

Sayın Zihni Şahin...Daha önce Bafra Belediye Başkanı iken vatandaşı dinleyen, sıcakkanlı, babacan bir siyasetçi olarak tanıyorduk sizi... Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durabilen, kaynakları doğru kullanan ve dürüst bir Şehremini olduğunuzu on yedi ilçede yaşayanlara kısa sürede göstermeyi başardınız. Aynı zamanda öğretmenlikten gelen bir siyaset adamı olarak eğitime olan hassasiyetinizi bilmeyen yok.

Sayın Çiğdem Karaarslan... İktidar partisinin Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla çok üst düzeyde bir temsil göreviniz var. Dahası, bu kentin bilime, sanata, medeniyete açık bir yüzüsünüz.

Sayın Coşkun Esen... Eğitim yönetimi ve denetimi alanında yüksek lisans yapmış değerli bir isimsiniz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine geldiğiniz süre içinde "Maarif Hareketi" meselesinde vizyoner işler başarıldı. "Samsun Okuyor" kampanyası hala dillerde...

Sayın Prof. Dr. Sait Bilgiç... 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü görevine geldiğinizden bu yana üniversitenin kentle ilişkilerini derinleştirmek için özel bir gayret gösterdiniz. Üniversitedeki akademik atmosferi iyileştirdiniz.

Sayın Osman Kara... Kentimizin en değerli aydınlarından ve fikir adamlarından birisisiniz. Eğitimin, okulun, kitabın değerini iyi biliyorsunuz. Güçlü kaleminiz Samsun medyasının amiral gemisi Haber Gurubundaki üst düzey görevinizle birleşince Samsun'un kamuoyunu şekillendiren en önemli gazetecisi sıfatınız perçinlendi.

***

Müsaadeniz olursa, Samsun'un altı değerli yöneticisi olarak sizlerden, ülkemizin ve kentimizin yarınları için çok değerli bir hizmet hususunda ilgi rica edeceğim.

***

Muhakkak biliyorsunuz: Samsun'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan bir "Bilim Sanat Merkezi" bulunuyor. Gazi Devlet Hastanesi karşısındaki bu kurumda, üstün yetenekli öğrencilere okuldan arta kalan vakitlerde takviye eğitimler veriliyor. Böylece bugün ilk ve orta öğretim çağında olan kabiliyetli çocuklarımızın gelecekte bilim insanı, sanatçı ya da mesleklerinde fark yaratan isimler olması için gerekli takviye eğitimi almaları sağlanıyor.

Aslında kısa adı "BİLSEM" olan bu eğitim kurumları, Türkiye'nin birçok kentinde bulunuyor ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan bir sınavla belirlenen üstün yetenekli çocuklara hizmet veriyor. Çocukları yetiştiren öğretmenler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanıyor ve başarıya odaklanmış, yeniliklere açık isimlerden belirleniyor.

***

BİLSEM için özel sınavla belirlenen üstün yetenekli öğrenciler, aslında diğer öğrenciler gibi kendi okullarında okuyorlar. Ancak, hafta içi akşam saatlerinde veyahut hafta sonunda BİLSEM'e geliyorlar. Her biri yüksek IQ sahibi olan çocuklara kendi yetenek alanlarına göre belirlenen bir program doğrultusunda ilave eğitim veriliyor.

Mesela çocuğun yeteneği fen ve matematik alanında ise, kodlama, robotik, teknoloji tasarım, girişimcilik gibi dersler görüyorlar. Çocuk eğer sanat alanında yetenekliyse geleceğin heykeltıraşları, piyanistleri, ressamları, bestecileri olmaları için yönlendiriliyorlar.

***

Aslında bu sistem bir tür modern Enderun gibi... Osmanlı'da Yeniçeri ocağına alınan devşirme çocuklardan yetenekli olanlar Enderun dediğimiz özel saray mekteplerinde yetiştirilirlermiş. Mimar Sinan gibi büyük sanatçılar, Sokullu Mehmet Paşa gibi İmparatorluğa çok büyük hizmetleri olan devlet adamları da buradan yetişmiş.

Finlandiya, Almanya, İngiltere, Fransa ve ABD gibi eğitim sistemleri bütün dünyaya örnek gösterilen ülkelerde de üstün yetenekli çocuklar, bizdeki BİLSEM benzeri kuruluşlarda ilave eğitimden geçirilerek önleri açılıyor.

***

Samsun'daki BİLSEM'de tüm ilçelerimizden sekiz - on yedi yaş grubunda yaklaşık sekiz yüz kadar öğrencimiz eğitiliyor. Çok özverili bir yönetici ve öğretmen kadrosu var. Her biri adeta birer altın madeni olan çocuklarımız burada işleniyor. Bu sekiz yüz çocuk içinde çok önemli bilim insanları, kültür ve sanat adamları, dünya çapında mimarlar, mesleklerinde harikalar yaratacak doktorlar, reformist yöneticiler, ülkemize ufuklar açabilecek siyasetçiler, farklı düşünebilen CEO'lar, memleketimizi yüceltecek bürokratlar çıkacak...

***

Yukarıda ismini zikrettiğim diğer değerli Yöneticiler arasında görenler mutlaka vardır. Zaman bulamamış olanlar da keşke gidip bir görseler...

Efendim, Samsun BİLSEM ne yazık ki fiziksel mekan olarak çok yetersiz kalıyor. Binası eski... Konferans salonları, laboratuarları, sınıfları, kütüphaneleri, atölyeleri böylesi önemli bir işlevi yerine getirmek için çok küçük... Çocukların nefes alabilecekleri bir bahçesi, hatta kantini bile yok...

***

Önerim odur ki, Samsun BİLSEM yine kent merkezinde, yine kolay ulaşılabilir bir yere, ama şimdikinden çok daha iyi koşullara sahip bir yere taşınsın. Adına yaraşır bir eğitim yuvası haline getirilsin...

Mesela şimdiki BİLSEM'in tam arkasında yeni bir okul yapılıyor. Milli Eğitim Müdürlüğünün burası için düşüncesi nedir bilmiyorum ama eğer daha iyi bir fikir yoksa burası bile düşünülebilir.

***

2019 Samsun için özel bir yıl... Muhakkak büyük kutlamalar, güçlü etkinlikler yapılacaktır. Gelin bu kutlamaları Türkiye'nin yarınları için üstün yetenekli çocukları yetiştiren bir eğitim yuvasının daha iyi bir mekana taşınmasıyla taçlandıralım.

Kurtuluş Savaşına öncülük eden 19 Mayıs kentinin Türkiye'nin yürüttüğü ilim, irfan mücadelesine de öncülük etmesi iyi olmaz mı?

96 SENELİK DRAM: MÜBADELEEN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARIŞAMAN SELENGE'DEN 2019 KEHANETLERİALLAH İYİ'LİĞİNİ VERSİN HAYATİ ABİSAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
''Düğüm çözülüyor''
Osman KARA
Erdem EROL
JEST VE REST
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
SOSYAL YA DA GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ NEDİR?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KENEVİR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Embiya SANCAK
"SAHİL YOLU UYGUNDUR" KARARINA İPTAL
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
DİLE ÖZEN GÖSTERMEK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SMART
Doç Dr Yetkin BULUT
Yavuz BAYRAM
HAYATI ISKALAMAK
Yavuz BAYRAM
Selçuk KAYA
Israra gerek yok
Selçuk KAYA
Metin ATLI
GÖZLER YÖNETİMDE
Metin ATLI
Ender GÜR
OMURGA BOZULUNCA
Ender GÜR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ II
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Ahmet HAYVALI
FİNANSAL İSTİKRAR VE KALKINMA KOMİTESİ KURULUYOR...
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
55 DU 637
Kadir GÜRKAN
Mustafa ÖZBALCI
SÖZ UÇAR, YAZI KALIR 
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
EN SIRADAN İŞ BİLE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATİLLERİNE 18 YIL...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
96 SENELİK DRAM: MÜBADELE
Akın ÜNER
Ergin KAHVECİ
ANLAŞTIK!...
Ergin KAHVECİ
Fulya ZORLU
Sosyalleş-me
Fulya ZORLU
Cevdet YILMAZ
Daha az ölüm, daha az doğum (Less die, less birth)
Cevdet YILMAZ
Gül TURAN
BÜYÜKADA ATLARI
Gül TURAN
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
İlker Mutlu
Samsun 100. Yıl Platformu
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
CHP’DE... DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ
Ersin ERGE
Cesur CEYLAN
KARNE HEDİYESİ(?)
Cesur CEYLAN
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ