YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU

 

Mesleğimin 40.yılında bir cuma sabahı, saat 7.30. Nasılbütünleşme yolunu buluruz eğitimde diye düşünüp duruyorum. TV açık, ekranda ünlü gazeteci İsmail Küçükkaya.Bu iktidarın başarılı olduğu alanlar da var ama eğitim ve tarımda çok kötüyüz diyor. Katılmamak mümkün değil tabi. Zaten Cumhurbaşkanı da özeleştiri yapmıştı Birlik Vakfı konuşmasında. Sürekli bakan- bürokrat ve onlara bağlı tutmayan icraat değişiklikleri, iktidarın bir arayış içine düştüğünün göstergesi değil miydi? Şimdi ise geçmişte bu iktidarın Bakanıyla ters düşüp TTK Başkanlığından istifa etmiş eğitim işinin uzmanı bir önemli şahsiyet iş başına getirildi.

Ziya Selçuk, eğitim bilimcisi ve ülkedeki alan uzmanları da özel okul sahipleri de öğretmenler de tanıyor onu. İstifa ettiği günden beri gerek aydınlatıcı yazılarıyla gerekse kurduğu okullarda ortaya koyduğu farklılıkla dikkat çekti. Cumhurbaşkanının onu ataması, kamuoyunun sesini duyduğunu ve bu alandagerçek bir başarı istediğini göstermez mi? İsmail Bey, bunu vurgulasa ve motive edici, birlik sağlayıcı konuşsaydı iyiydi. Bu zamana kadarbir milyon öğretmen bir milyon görüş sloganı ortaya atan oldu mu? Var mı öğretmenler arasında bir ayrım? Bubütünleşme yoluna çıkma çabası değil mi?

Bundan sonra uyarıcı eleştiri ve öneriler getire getire epeyce bir zaman tanımak gerek Ziya Hoca’ya. Hatasız kul olmaz diye topluma mal olmuş bir Orhan Gencebay şarkısı var. Hatalı uygulamalar da yapabilir Hoca. Hemen yüklenmeyelim. Özellikle ana muhalefet, iktidara oy kaybettirmek uğruna bu hataları büyütmemeli. Hiç değilse eğitim konusunda bir bardak suda fırtına koparma alışkanlığından geçmeli.

 Ziya Hoca, kendini tam anlamıyla kaptırdı eğitim sistemimizi düzeltme aşkına. Sakın ha kırmayalım şivgalarını, yapmamız gereken sorunlardan fışkıran çözüm tomurcukları sunmak ona ki coşsun, heyecanı artsın daha da.  Onu kaybedersek başka eğitim bilimi ekibi de bulamayız. Kimse görev üstlenmeye cesaret edemez çünkü. Bilim insanlarının ruhunda, politikacılar gibi başarısız duruma düşmeyi hazmetme gücü yoktur. Öyle olsaydı bilim bu kadar ilerleyebilir miydi?

Eğitim sistemimizi sınava odaklı olmaktan kurtarıp işe odaklamak için ilk yapılması gereken gereksiz yığın bilgilerden arındırılmışmüfredatı düzeltmek. Ziya Hoca’nın kurduğu Gazi Ü. Özel Okulları Yayın OrganıMavi Kuş dergisi vasıtasıyla on yıl süreyle dinlediğim binlerce meslektaşımın derdimüfredat! Soruldu ya meslektaşlarım öğrenciye ulaşmak için müfredatla boğuştuklarını söyleyeceklerdir çoğunlukla. Onlar, yöre kültürlerine göre gözleme dayalı deneylerle ders etkinlikleri düzenlediler. Sonra bunları model kitap yaptılar. Ama yönetimlerine ulaşamadılar. Niye? Ders kitabı yönetmeliğimizin formatçı anlayışı değişmiyor bir türlü. Eğitime kaynak olarak kanunlarımızca suç sayılacak içerik taşımayan bilgi ve kültür kitapları bol olmalı okullarda.  Yalnızca yönetmelikle formatlanmış ders kitaplarıyladüşünen ve üreten beyinler yetiştiremiyoruz.

Özgür olsun öğretmen! Başarıdan da sorumlu tutulsun. Şimdiki TTK Başkanına bir model kitap götürdüm. Bunu sizin ders kitabı yönetmeliğiniz kabul etmez ama hodri meydan! 970 ilçemiz var. Her ilçeden bir temsilci gelsin şura salonuna. Sunumunu yapayım, sonra ben çıkayım. Öğretmenlere oylatın. Oradakiortak irade size gerçeği gösterecektir. Bakarız inşallah dedi ama bunu yapabileceğini hiç düşünmedim. Ziya Hoca, bilgiyi kullanmaya dayalı bu tür öğretmen araştırması model kaynakları özgür bırakmalı.

Ders kitapları yönetmeliğinin kaldırılması önerimdir. Niye? Ziya Hoca, TTK Başkanıyken ders kitabına ek kılavuz ve etkinlik kitapları da getirmişti iyi niyetle. Ankara Üniversiteli bir eğitim bilimci dedi kiÖğretmen hazırcılığa alışıyor, bırakın sınıftan sınıfa değişen öğrenci kültürünü araştırsın, ona göre hazırlasın dersini. Bu fikrin doğruluğunu kendi uygulamalarımda da gördüm. Belli bilgileri kullandırma amacıyla bir sınıfta sunduğum şiir veya metnin içeriği diğer sınıfın ilgisini çekmedi, sıkıldı çocuklar. Araştırılsın, ders çabuk bitsin de gideyim demeyen, işini severek yapan her öğretmen bunu doğrular.

Arz ettiğim deneylerle öğrenilmiş bu önerimin benzerleriyle donatmak gerek Ziya Hoca Yönetimini. Kendisi de bunu istiyor. Milletçe kim neyin uygulamada sorun çıkardığını gördüyse söylesin. İnancım odur ki Hoca’nın yönetimi ciddiye alacak, dinleyecek ve gereğini yapmaya çalışacaktır. İştebütünleşme yolu bu. Haydi el ele!

 zatiurer@gmail.com            

EĞİTİM KÖYLERİEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
"DIŞI AHMET'TİR, İÇİ NEMRUT..."
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
100.YILDA 19 MAYIS...
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
AKIL ORTAKLIĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BAKANLIĞIN ÖĞRENCİ ANDI İTİRAZI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
ACABA BİZ DEİST MİYİZ?
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
AYI ÇIKABÜLÜ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Ceyhun DONBAY
SARIYER'İN LİDERLİK SENDROMU
Ceyhun DONBAY
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu