YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Embiya SANCAK

GÜLSANDA KAMU MENFAATİ

Okumakta olduğunuz bu gazetede bir haber ;

’ Gülsan gene yargıdan geçemedi ‘

Samsun’da belki de en iyi bildiğim konu bu konudur.

Beni ne giden dinledi ne de gelen,  Beni bırakınız, mahkemeleri de dinlememek gibi bir vurdumduymaz, bir tavır. Bilirkişi çağırdılar. Raporlar hazırladılar.. Belediye onlara da ‘’sizler bilmezsiniz ‘’dedi.

Ben ise Samsun Belediyesi adına bu gülsan sanayi sitesini kuran memur kişiyim. Ne sıfatla mı .Samsun Belediyesi İmar Müdürü sıfatı ile. Olur, mu demeyiniz. Olur. Nedeni şu: Belediyeler merdiven altı atölyelerin tam kent içinden çıkarmak görevi vardır.

İhtiyaç sahibi vatandaşın parası ile belediyeden para çıkmadan bu iş nasıl yapılır diye sorarsanız. Çok kolay. Belediye ile kooperatif protokol yapar. Kooperatif üye kabul eder. Belediye üyeyi teşvik eder. Garantör olur. Üyenin parası ile arazi kamulaştırma bedelleri ödenir.

Zaten protokol da bu tür işlerin nasıl yapılacağını düzenler. Zamanında bu işi samsun Belediyesinde üç müdürlük yaptı. İmar Müdürlüğü, Hukuk İşleri Müdürlüğü ve Emlak İşleri müdürlüğü.

İşin zor tarafı ise üye alabilmekte.. Öyle dar gelirli sanatkârı höt höt kovalayarak değil, ayağına giderek. Kim mi giderdi genellikle ben ve Emlak işleri müdürü Muhammet Bey.

Devlet adına, belediye adına hem yazılı ve hem de sözlü şöyle söz vermiştik :

‘’ Gelecekte çocuklarınız ve torunlarınız için çok kıymetli emlak bırakacaksınız ‘’

Devlet idareleri süreklidir ama öyle olmadı. Sözünde durmayan devlet yani belediye çıktı ortaya.

Basına yansıdığına göre‘’ Bu çirkinlikten utanıyorum ‘’ gibi bir söz. Üstelik te önlerine görünmesinler diye tahta perde çekilmişti.

Evet bu alan Samsun’a yakışmıyor.. Gerçekten çirkin. Yanlış olan. Politika ile seçilen kişinin ağzından çıkması idi.

Bu siteyi Samsun Belediyesi yaptı , değerli kamuoyu..

 Kimse saklamasın. Parasını Gülsan Sanayi sitesi üyesi karşıladı.  Başka bir durum daha var. Şu anda çevre yolunun geçtiği katlı yol var ya. İşte bu yol. Bu yolun yerini kooperatif bedelsiz terk etmiştir. Hatta temelleri atılan dükkânların temelleri yıkılarak.

Bir de belediye kaynaklı vatandaşı rahatsız eden söylemler ‘’ Tapuları yok, kaçak yapıdırlar ‘’

Yani işin için olan benim için delirmemek mümkün değil. Parselasyon planları Samsun Belediyesi encümeninden ‘’ imar planına uygundur ‘’ kaydı ile onanmıştır. Zaten başka türlü yapılamaz ki.

 Peki üyelere bu kötülüğü ve devlete bu iyiliği kim yapmıştır. Samsun Belediyesi yapmıştır. Önerinin altında benim imzam var. Sebebi gayet basit. Bu tarihe kadar yani 1982 yılına kadar, Trabzon –Ankara karayolu şimdi ki Atatürk bulvarı idi. Bu durum devam ettirilemezdi.

Üyeyi de uzak bir yere taşımamız ise çok güçtü. Zaten bu gülsan alanı 1960 imar planında küçük sanayi alanıdır. Pafta numarası 8F dir.

Evet 19 aralık 1980 tarihinde 50 yıllık projeksiyon için Samsun için Metropol imar planı yapıldı. Bu imar planının imar müdürü olarak hazırlayanlardan birisi de benim.

Biz plancılar gelecek Samsun için Gülsan alanında küçük sanayi işyerleri olmasını uygun bulmadık. Ama sanayi sitesi yapılmış, daha doğrusu yapılıyor, bir kısmı açılmış durumda. Ayrıca Samsun Belediyesinin mülkü olan parsellerde belediye adına dükkân yaparak 100.yıl bulvarı sebebi ile kamulaştırılan l kişilere takas etmiştik. Bu takas pazarlıklarını çok iyi hatırlıyorum

Gene meşhur sözümüzü söylerdik. Yani belediye başkanımız Sayın Kemal Vehbi Gül söylerdi

‘’ Kardeşim al sana geleceğin için kıymetli mülk kabul et ‘’ gibi..

Peki biz plancılar toplandık kimler mi bir çoğunu tanırsınız. Samsundan belediyeden ben, Nazım plandan Saffet Atik, Erkan Uçkun, İller Bankası İmar Daire başkanı rahmetli Ahmet Menderes, İmar Bakanlığından Feral Eke, Tankut Ünal.. Sonunda zannedersem üç bakanlığın müsteşarlarına sunuldu.

Plan kararımız şöyle idi. Gülsan için ‘’ dondurulmuş küçük sanayialanı ‘’ .

Planın çizgisel hükmü ne ise aynı kuvvette yasal hüküm değeri olan plan notlarında  ise:,

Bu alanın gelecekte Samsun için‘’ Ticaret alanı yapılacağı ‘’ hükmü idi. Zannedersem raporlarda 2005 yılı sonrasını işaret etmiştik.

Manası şudur. Biz ilim insanları bu alanın ticaret alanına kendiliğinden dönüşeceğini biliyorduk. Zaten planda yeterli ticaret alanı ayrılmamıştır.

Nitekim bu öngörüş gerçekleşti,. Gülsanın 700 dükkân kapasitesinin 2/ 3 ü ticaret dükkânıdır.

Ayrıca 1980 imar planında Mert ırmağı havzası düz alanları. Bölgesel ve kent hizmetinde ticaret alanı önermiştik. Zaten 1999 yılında yapılan 100.000 ölçekli Çevre Düzeni i imar planında bu alan içinBölgesel İş Merkezi kararı ( BİM)verilmiştir.

Zaten samsun Büyükşehir belediyesi 2005 yılında, 1980 imar planın plan notlarının gereğini yerine getirerek Gülsan içimTicaret Alanı nazım imar planı kararı vermişti.

Ne oldu, nasıl oldu, niçin oldu anlayamadığım bir şekilde bu alana ..Camii ve Kültür binası yapılması plan değişikliği yapıldı.

Bir bilgi vereyim. İmar planlarında kent nüfusuna göre ilk imar planı yapılırken bu tür tesisleri için yasal zorunluluk olarak kamu menfaati için alanlar düzenlenir.. Bu duruma yasal zorunluk ve mecburi denir. Ama daha sonradan bu tür rekreasyon alanı plan değişikliği yapmak yasal zorunluk olmayıp, mecburi değildir. Mecburi olmayan karar ise keyfi olur.

İşin doğru doğru dosdoğrusu…..

 Bu alanda bölgesel ve kent ölçeğinde kent ve bölge merkezi oluşturulacak ticaret plan kararı vermektir. Özellikle kent dışında üretilen ticari malın teşhiri ile satısı için ideal bir alandır. Diğer tarafta kent için manifatura, ayakkabı vbb toptan satıcıları trafik açısından zor durumdadır. İşte bunların buraya intikali bir belediyecilik ‘’ organizasyon işidir. ‘’

Diğer taraftan Samsun ve bölge için gerekli olan ticaret Alanları Kuzey Yıldızı konutları yapılarak kaldırılması, planı bu yönüyle de sakat hale sokmuştur.

Şu anda elimde bir belediye savunması var ‘’ eski 19 mayıs stadının yıkılarak ticaret alanına dönüştürüleceğinden bahisle , Gülsanın yeşil alanı yapılması ile ticaret alanı azalmayacak gibi kendini ele veren bir savunma.. YaniYEŞİL ALANI TİCARET RANT TESİSİ YAPACAĞIZ, SİZİN MEVCUT TİCARETALANINIZI YEŞİL YAPACAĞIZ ‘’’ gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Sonuç: Kamu menfaati, Samsun ve bölge adına çok iyi nitelikli ticaret, teşhir, temiz işler için servis –bakım, toptan ticaret. Gece nüfusu olabilmesi için konaklama binaları mutlaka olmalıdır. Bu konuyu çok fazla önemsiyorum. Bir kent alanında mutlaka en uzun süre insan olmalıdır. İnsansız ışıl ışıl bir park ışık olmasın rağmen soğuktur. Bu alanda bölgesel hizmet veren ofis binaları, hatta eğlene mekânları kentin her iki ilçesi arasında korku tüneli gibi karanlık alanı yok edecektir.

Not: Belediyelere neden plan yapmak yetkisi verilmemeliydi. Görüşümü yasanın çıktığı günden beri sürdürmemin ve imar plancılığını bırakmamın nedeni bu tür bilen kişiler olan bizlerin sözüne, raporuna, hatta yargının kararına uymamayı adet edinecek belediye yönetimleridir.

POŞET100 GÜNÜN RAPORUSAMSUN’a NASIL BAŞKAN ;SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSANSAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSANMustafa Demir ve SamsunGÜLSAN SANAYİ SİTESİ ARAZİSİNDE ÇÖZÜMGÜLSAN ÜZERİNEKAMU MENFAATİ VE GÜLSANGÜLSAN MESELESİNDE ÇÖZÜM ARAMAKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Kurtla kuzu masalından günümüze
Osman KARA
Erdem EROL
Garantisi yok
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
MİLLETİMİZ SAVUNMASIZ!
Mustafa GENÇ
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
UZAY
Prof Dr Yücel TANYERİ
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞAMPİYONLUK İÇİN HAYDİ BİSMİLLAH…
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HOŞGELDİN 19 MAYIS'IN 100. YILI
Şakir DEMİRCİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
BİZİM KÖYÜN ŞARKISI -2-
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Doğurganlık Üzerinde Rol Oynayan Faktörler
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Büyük olarak görevimizi yaptık...
Selçuk KAYA
Embiya SANCAK
POŞET
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
İNTERNET ORTAMINDA Kİ REKLAMLARA VERGİ GELİYOR
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLERİN EVLENMEMİŞ ÇALIŞMAYAN KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMESİN...
Ayhan HAMLI
Fulya ZORLU
Disleksi Nedir? Disleksi Ne Değildir?
Fulya ZORLU
Yavuz BAYRAM
Sınav Kâğıtları Devlet Sırrı Mıdır?
Yavuz BAYRAM
Gül TURAN
SOKAKLAR BUZ GİBİ
Gül TURAN
İlker Mutlu
Samsun Sinema Topluluğu
İlker Mutlu
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, DİL VE EĞİTİM
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARI
Akın ÜNER
Ersin ERGE
HAYATI EĞİTİM DERKEN
Ersin ERGE
Ceyhun DONBAY
TRİBÜN TERÖRÜ
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
KENDİNE DÖN
Ergin KAHVECİ
Cesur CEYLAN
SON
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ