YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM

Bir millet 7 devlet

Millet: Aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, kültür, gelenek ve görenek birlikteliği olan, kaderde, tasada ve sevinçte bir ve beraber olan insanların oluşturduğu topluluk diye tanımlanmaktadır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB ) dağılmasından sonra bugün, Birleşmiş Milletler çatısı altında 6 bağımsız Türk devletinin bayrağı dalgalanmaktadır. Bunlar Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Kırgızistan’dır. Her ne kadar, Türkiye hariç, bağımsızlığı resmen tanınmamış fakat dolaylı olarak tanınmış olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini de bu sayıya eklersek, bugün bağımsız 7 Türk devletinden söz edebiliriz. Burada en büyük duamız, yükselen KKTC bayrağının sonsuza kadar dalgalanmasıdır. Bağımsızlığına kavuştuktan sonra bu devletleri tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuş ve her alanda bu ülkelerle olan ilişkilerini geliştirmiştir. Bir birlerinin iç işlerine karışmama, karşılıklı saygı, dostluk ve kardeşlik temelinde ilişkilerimiz gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir. Büyük devlet adamımız Atatürk 1925 yılında Bursa Türk Ocağında yaptığı konuşmada özetle Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği’nin de tıpkı Avusturya Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir gün dağılacağı; onun yönetimi altında dili, tarihi kökü itibarı ile bir olduğumuz devletlerin bağımsızlığına kavuşacağını, bu yüzden bugün için hazırlanmak ve tarih, dil ve kültür bağlarını sıkı tutmak gerekir” demiştir. Maalesef bu devletler bağımsızlığına kavuştuğun zaman bu duruma yeteri kadar hazır olmadığımız ortaya çıktı. Şurası bir gerçek ki kaybedilen zamanı kapatmak için çok çalışmamız gerekmektedir.

Geçtiğimiz 18 Ekim 2018 günü bu devletlerden bize en yakın olan Azerbaycan Cumhuriyeti, bağımsızlık yıl dönümünü kutladı. Azerbaycan bağımsızlığını kazandığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti dış politikasında KKTC ile öncelikli yer alan ülke olmuş ve o bu konum devam etmektedir. SSCB döneminde Türk devletlerinde boy adları devlet ve millet adı yerine kullanılmak suretiyle bu toplulukların Türk oldukları unutturulmaya çalışılmıştır.2000- 2005 yılları arasında Kara Harp okulunda öğretim üyeliğim esnasında kardeş devletlerden gelen öğrencilere her zaman “Azeri değil Azerbaycanlı Türk, Kırgız değil Kırgızistanlı Türk...” olduklarını, bunun bu şekilde kullanılması gerektiğini söylemişimdir.

2001 Yılında Azerbaycan Harp Okulu’nda görevim sırasında, 17 Mayıs 2001 günü Diyarbakır’dan havalanan CASA tipi uçak Malatya’da düşmüş, kazada özel kuvvetlere mensup 1 binbaşı 3 yüzbaşı 3 üsteğmen 16 astsubay 1 uzman çavuş 10 er olmak üzere toplam 34 askerimiz şehit olmuştu. O gün öğleye kadar Tabur komutanı olarak görev yaptığım makam odasında Azerbaycanlı bir kardeşimin gelip “Komutanım, başınız sağ olsun acınızı paylaşıyoruz, şehitlerimize Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun” demelerini bekledim. Fakat kimse gelmedi. Öğleden sonra Askeri eğitim vardı. Tekmil almayı müteakip birliği eğitim alanına sevk ettim ve orada yaptığım konuşmada şehitlerimizle ilgili olayı kısaca anlatarak “Arkadaşlar, millet olmak demek kaderde, tasada ve sevinçte bir ve beraber olmak demektir. Sizden birinizin bile sabahtan bu zamana kadar acımızı paylaşan bir beyanda bulunmaması beni üzmüştür” içeriğinde birazda kızarak ve yüksek sesle bir konuşma yaptım. O tarihte hala eski dönem özlemi içinde olan bizim orda bulunmamızdan rahatsız olan bazıları onlara hakaret ettiğimi söyleyerek beni şikayet etmişler. Fakat beni iyi tanıyan ve güvenen komutanlarım konuya itibar etmemişlerdir. Bizler bugün Azerbaycan topraklarının 0/020 sinin ve asırlardır Türk toprağı olan dağlık Karabağ’ın işgalini Türk dünyasının en öncelikli sorunu olarak görüyoruz. Millet olarak kardeşlerimizin yanında olmayı en büyük vazife biliyoruz. Azerbaycan’dan ne zaman bir şehit haberi alsam, yukarıdaki anıyı da unutmayarak. Sosyal medya üzerinden acılarını paylaşıyor ve taziyelerimi iletiyorum. Ulaştığımız bu günlerde burada şehit olduğunda oradaki kardeşlerimizin de aynı duyarlığı göstermelerinden mutlu oluyorum. Sonuç olarak bir millet, iki devlet şuurunun bir millet 7 devlet şeklinde sonsuza kadar devamını diliyorum.

Emekli Kurmay Albay İbrahim Yıldırım

COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİRABD Türkler nazarındaki güvenilirliğini sıfırlamaktadır2018 YILINDA GÜVENLİK VE ASKERİ GÜCÜMÜZÜN GELDİĞİ NOKTAMÜNBİÇ VE FIRATIN DOĞUSUNA YAPILACAK OLAN HAREKATSARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK ÖğretmenlerimizNEDEN DÜNYA SAVAŞIAtatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-2Atatürk’ü Diğer Liderlerden Ayıran ÖzelliklerYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Kurtla kuzu masalından günümüze
Osman KARA
Erdem EROL
Garantisi yok
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
MİLLETİMİZ SAVUNMASIZ!
Mustafa GENÇ
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
UZAY
Prof Dr Yücel TANYERİ
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞAMPİYONLUK İÇİN HAYDİ BİSMİLLAH…
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HOŞGELDİN 19 MAYIS'IN 100. YILI
Şakir DEMİRCİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
BİZİM KÖYÜN ŞARKISI -2-
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Doğurganlık Üzerinde Rol Oynayan Faktörler
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Büyük olarak görevimizi yaptık...
Selçuk KAYA
Embiya SANCAK
POŞET
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
İNTERNET ORTAMINDA Kİ REKLAMLARA VERGİ GELİYOR
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLERİN EVLENMEMİŞ ÇALIŞMAYAN KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMESİN...
Ayhan HAMLI
Fulya ZORLU
Disleksi Nedir? Disleksi Ne Değildir?
Fulya ZORLU
Yavuz BAYRAM
Sınav Kâğıtları Devlet Sırrı Mıdır?
Yavuz BAYRAM
Gül TURAN
SOKAKLAR BUZ GİBİ
Gül TURAN
İlker Mutlu
Samsun Sinema Topluluğu
İlker Mutlu
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, DİL VE EĞİTİM
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARI
Akın ÜNER
Ersin ERGE
HAYATI EĞİTİM DERKEN
Ersin ERGE
Ceyhun DONBAY
TRİBÜN TERÖRÜ
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
KENDİNE DÖN
Ergin KAHVECİ
Cesur CEYLAN
SON
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ