YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM

Bir millet 7 devlet

Millet: Aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, kültür, gelenek ve görenek birlikteliği olan, kaderde, tasada ve sevinçte bir ve beraber olan insanların oluşturduğu topluluk diye tanımlanmaktadır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB ) dağılmasından sonra bugün, Birleşmiş Milletler çatısı altında 6 bağımsız Türk devletinin bayrağı dalgalanmaktadır. Bunlar Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Kırgızistan’dır. Her ne kadar, Türkiye hariç, bağımsızlığı resmen tanınmamış fakat dolaylı olarak tanınmış olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini de bu sayıya eklersek, bugün bağımsız 7 Türk devletinden söz edebiliriz. Burada en büyük duamız, yükselen KKTC bayrağının sonsuza kadar dalgalanmasıdır. Bağımsızlığına kavuştuktan sonra bu devletleri tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuş ve her alanda bu ülkelerle olan ilişkilerini geliştirmiştir. Bir birlerinin iç işlerine karışmama, karşılıklı saygı, dostluk ve kardeşlik temelinde ilişkilerimiz gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir. Büyük devlet adamımız Atatürk 1925 yılında Bursa Türk Ocağında yaptığı konuşmada özetle Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği’nin de tıpkı Avusturya Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir gün dağılacağı; onun yönetimi altında dili, tarihi kökü itibarı ile bir olduğumuz devletlerin bağımsızlığına kavuşacağını, bu yüzden bugün için hazırlanmak ve tarih, dil ve kültür bağlarını sıkı tutmak gerekir” demiştir. Maalesef bu devletler bağımsızlığına kavuştuğun zaman bu duruma yeteri kadar hazır olmadığımız ortaya çıktı. Şurası bir gerçek ki kaybedilen zamanı kapatmak için çok çalışmamız gerekmektedir.

Geçtiğimiz 18 Ekim 2018 günü bu devletlerden bize en yakın olan Azerbaycan Cumhuriyeti, bağımsızlık yıl dönümünü kutladı. Azerbaycan bağımsızlığını kazandığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti dış politikasında KKTC ile öncelikli yer alan ülke olmuş ve o bu konum devam etmektedir. SSCB döneminde Türk devletlerinde boy adları devlet ve millet adı yerine kullanılmak suretiyle bu toplulukların Türk oldukları unutturulmaya çalışılmıştır.2000- 2005 yılları arasında Kara Harp okulunda öğretim üyeliğim esnasında kardeş devletlerden gelen öğrencilere her zaman “Azeri değil Azerbaycanlı Türk, Kırgız değil Kırgızistanlı Türk...” olduklarını, bunun bu şekilde kullanılması gerektiğini söylemişimdir.

2001 Yılında Azerbaycan Harp Okulu’nda görevim sırasında, 17 Mayıs 2001 günü Diyarbakır’dan havalanan CASA tipi uçak Malatya’da düşmüş, kazada özel kuvvetlere mensup 1 binbaşı 3 yüzbaşı 3 üsteğmen 16 astsubay 1 uzman çavuş 10 er olmak üzere toplam 34 askerimiz şehit olmuştu. O gün öğleye kadar Tabur komutanı olarak görev yaptığım makam odasında Azerbaycanlı bir kardeşimin gelip “Komutanım, başınız sağ olsun acınızı paylaşıyoruz, şehitlerimize Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun” demelerini bekledim. Fakat kimse gelmedi. Öğleden sonra Askeri eğitim vardı. Tekmil almayı müteakip birliği eğitim alanına sevk ettim ve orada yaptığım konuşmada şehitlerimizle ilgili olayı kısaca anlatarak “Arkadaşlar, millet olmak demek kaderde, tasada ve sevinçte bir ve beraber olmak demektir. Sizden birinizin bile sabahtan bu zamana kadar acımızı paylaşan bir beyanda bulunmaması beni üzmüştür” içeriğinde birazda kızarak ve yüksek sesle bir konuşma yaptım. O tarihte hala eski dönem özlemi içinde olan bizim orda bulunmamızdan rahatsız olan bazıları onlara hakaret ettiğimi söyleyerek beni şikayet etmişler. Fakat beni iyi tanıyan ve güvenen komutanlarım konuya itibar etmemişlerdir. Bizler bugün Azerbaycan topraklarının 0/020 sinin ve asırlardır Türk toprağı olan dağlık Karabağ’ın işgalini Türk dünyasının en öncelikli sorunu olarak görüyoruz. Millet olarak kardeşlerimizin yanında olmayı en büyük vazife biliyoruz. Azerbaycan’dan ne zaman bir şehit haberi alsam, yukarıdaki anıyı da unutmayarak. Sosyal medya üzerinden acılarını paylaşıyor ve taziyelerimi iletiyorum. Ulaştığımız bu günlerde burada şehit olduğunda oradaki kardeşlerimizin de aynı duyarlığı göstermelerinden mutlu oluyorum. Sonuç olarak bir millet, iki devlet şuurunun bir millet 7 devlet şeklinde sonsuza kadar devamını diliyorum.

Emekli Kurmay Albay İbrahim Yıldırım

Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-2Atatürk’ü Diğer Liderlerden Ayıran ÖzelliklerBir millet 7 devletYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Dedeleri vardı onların
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
ATATÜRK'Ü VENİZELOS NOBEL'E ADAY GÖSTERDİ
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
ÖDÜL  
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BAKANLIĞIN ÖĞRENCİ ANDI İTİRAZI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-2
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
KONKORDATO SUİSTİMALLERİ
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Olmadı Samsunspor
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
İMAR BARIŞI YA DA AFFI !!!
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
YANGIN VAR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Ceyhun DONBAY
KIRILMA NOKTASI: HAKEM FERHAT KESTANLIOĞLU
Ceyhun DONBAY
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
KARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIK
Hikmet KURADA
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Yavuz BAYRAM
2023 Eğitim Vizyonu Şifreleri
Yavuz BAYRAM
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu