YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Hikmet KURADA

KARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIK

   Su ürünleri varlığımız hepimize aittir. Ülkemizin, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini gerçekten düşünüyorsak, su ürünlerinin gelecek nesillere de aktarılması gerekir. Eğer böyle giderse, gelecek nesillerimiz şimdiki su ürünlerinin birçoğunu bırakın tatmayı, resimlerini bile ancak ders kitaplarında, ansiklopedilerde ve belgesellerde görebileceklerdir. Bunu önlemek için nasıl ki tarlalar daha verimli olsun diye bazı seneler nadasa bırakılıyorsa, acaba denizlerimiz de 5-10 senede bir dinlendirilerek balık çeşitliliği ve bolluğu sağlanamaz mı?

    Bundan 50-60 yıl kadar önce bizim çocukluk dönemimizde, başta Sinop hamsisi olmak üzere palamut, uskumru, lüfer, kofana, kalkan, eşek istavriti, kırlangıç, karagöz ve iskiri (kötek) gibi Karadeniz balıklarının tadı, çeşitleri ve irilikleri daha bir başkaydı. Ayrıca; o zamanlar, şimdiki gibi deniz dibini gösteren radarlar ve yüzlerce metrelik ağlarla açık deniz balıkçılığı yapan büyük tekneler yoktu. Genellikle kürekle çekilen küçük teknelerle ve ağlarla-çaparalarla kıyı balıkçılığı şeklinde Sinop’ta balıkçılık yapılırdı. Tabii ki o zaman da Karadeniz’de balık bolluluğu ve çeşitliliğinden geçilmezdi. Bilhassa hamsi sezonunda balıkçılar, teknesinin yanına gelenlerin poşetlerine kova kova bedava hamsi doldururlardı. Hatta bazı zamanlar Karadeniz’e özgü deniz soğuğu olduğunda, bundan etkilenerek yarı baygın bir şekilde sahile vuran balıkları toplamak için sevinçle paçaları sıvadığımız o çocukluk günlerini daha dün gibi hatırlıyorum. Yine çocukluk günlerimizde bizi balık almak için Sinop’un Tersane bölgesindeki balıkhanelere gönderdiklerinde, balıkçılar sattıkları balığın kuyruğuna ip bağlardı, biz de onu parmağımıza taktığımızda balığın kafası yere değerdi. O zamanlar zengin-fakir her aile rahatlıkla sık sık balık yiyebiliyordu. Sinop’un sokakları adeta cızır cızır mangalda ızgara balık kokardı.

    Şimdi ne oldu da o balık bolluğundan, çeşitliliğinden ve iriliğinden eser kalmadı? Hatta bazı seneler palamut ve hamsi sezonlarında Karadeniz’e umutla açılan balıkçılar umduklarını bulamayıp, eli boş limana dönerek hayal kırıklığına uğradıkları zamanlar bile oluyor. Tabii ki bunun çok yönlü ve çeşitli nedenleri var. Bu sebeplerin ortadan kaldırılabilmesi veya asgariye indirilebilmesi için hem yetkililere, hem de balıkçılarımıza büyük görevler düşüyor. 

    Bakınız bu konuda Sinop Tarım ve Orman il Müdür Vekili Ahmet Tam şu açıklamalarda bulunuyor:“Su ürünlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi; bilimsel temelli planlama, ekosistem bazlı yönetim, sıkı gözlemler ve kontrollerin yapılması ile başarılabilir. Bu sebeple, su ürünleri avcılığına getirilen düzenlemelerin takip, kontrolü ve su ürünleri yasa dışı avcılığın engellenmesi amacıyla Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ile hafta sonları dahil olmak üzere gündüz ve gece ortak denetimler yapılıyor. Gerçekleştirdiğimiz denetimlerle balıkçılarımızı ve su ürünleri paydaşlarımızı öncelikle bilinçlendirmeyi ve yasa dışı avcılığı engellemeyi hedefliyoruz. İl Müdürlüğümüzce denetim ve kontroller son teknoloji kullanılarak, aynı hassasiyetle devam edecektir”diyor. Yetkililer böyle açıklamalarda bulunurken, balıkçılarımıza da büyük görevler düşüyor. Biz, onların bastıkları dalı kesmeyeceklerine ve sorumluluk bilinci içerisinde, yasalara ve sirkülasyonlara uyarak avlanacaklarına yürekten inanıyoruz.

    Sinoplular; Karadeniz’de Sinop balıkçılığını olumsuz yönde etkileyecek ve hatta balık popülasyonu ile denizin ekolojik dengesini bozacak en önemli etken olarak, Sinop İnceburun sahiline kurulacak olan nükleer santrali görüyor. Çünkü; bu nükleer santral yapıldığında soğutma suyunu Karadeniz’den alarak deniz suyunun sıcaklığı değişeceği için denizdeki ekolojik denge ve balık popülasyonu bozulacak. Ayrıca; radyasyonlu uranyum atıkları ne olacak bilmiyoruz. Yetkililer bu konularda gerçekleri yansıtan açıklamalarda bulunurlarsa seviniriz. Zira; Önceki senelerde İtalya’nın gemilerle Karadeniz’e attıkları ve Sinop sahillerine vuran zehirli varillerden, hem turizm hem de balıkçılık yönünden az sıkıntı çekmedik. Neyse ki; zamanın mülki amirlerinin azimli çalışmaları sonunda İzmit İzaydaş firması gelip o zehirli varilleri depolardan alarak götürüp imha ettiler de ancak kurtulduk.

    Sinop’tan bu hafta da bu kadar… Kalın sağlıcakla…

hikmet_kurada@hotmail.com       

Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta YapıldıKARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIKTARİHİ SİNOP CEZAEVİ VE SEBAHATTİN ALİSİNOP’TAN YAZI-YORUMYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ADAYLAR VE KADROLAR
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
SORUN KAFADA
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
"VAR OLMAYA SEBEP, ALEME RAHMET SON PEYGAMBER DOĞDU İSMİ MUHAMMED!"
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Yazık oldu Samsunspor'a
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
POŞET
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Selçuk KAYA
Bu kayıp hocaya yazar
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
İyiki varsın Ahmet
Salim YILDIZ
Metin ATLI
HOCA KREDİSİNİ TÜKETİYOR
Metin ATLI
Ceyhun DONBAY
TANER HOCA DEDİĞİNİ YAPTI!
Ceyhun DONBAY
Kürşad GÜNDOĞDU
Şah çekiyorlar Mat olmayacağız!
Kürşad GÜNDOĞDU
Cevdet YILMAZ
Karadeniz Sahil Yolu İzlenimleri - ILAZ SEDDİ
Cevdet YILMAZ
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Turgay SAAT
ADALARI KAYBETMEYELİM
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
GÖZ GÖRE GÖRE
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Ahmet HAYVALI
7143  YASA VE HAKLI  BİR TALEP...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ