YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Hikmet KURADA

KARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIK

   Su ürünleri varlığımız hepimize aittir. Ülkemizin, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini gerçekten düşünüyorsak, su ürünlerinin gelecek nesillere de aktarılması gerekir. Eğer böyle giderse, gelecek nesillerimiz şimdiki su ürünlerinin birçoğunu bırakın tatmayı, resimlerini bile ancak ders kitaplarında, ansiklopedilerde ve belgesellerde görebileceklerdir. Bunu önlemek için nasıl ki tarlalar daha verimli olsun diye bazı seneler nadasa bırakılıyorsa, acaba denizlerimiz de 5-10 senede bir dinlendirilerek balık çeşitliliği ve bolluğu sağlanamaz mı?

    Bundan 50-60 yıl kadar önce bizim çocukluk dönemimizde, başta Sinop hamsisi olmak üzere palamut, uskumru, lüfer, kofana, kalkan, eşek istavriti, kırlangıç, karagöz ve iskiri (kötek) gibi Karadeniz balıklarının tadı, çeşitleri ve irilikleri daha bir başkaydı. Ayrıca; o zamanlar, şimdiki gibi deniz dibini gösteren radarlar ve yüzlerce metrelik ağlarla açık deniz balıkçılığı yapan büyük tekneler yoktu. Genellikle kürekle çekilen küçük teknelerle ve ağlarla-çaparalarla kıyı balıkçılığı şeklinde Sinop’ta balıkçılık yapılırdı. Tabii ki o zaman da Karadeniz’de balık bolluluğu ve çeşitliliğinden geçilmezdi. Bilhassa hamsi sezonunda balıkçılar, teknesinin yanına gelenlerin poşetlerine kova kova bedava hamsi doldururlardı. Hatta bazı zamanlar Karadeniz’e özgü deniz soğuğu olduğunda, bundan etkilenerek yarı baygın bir şekilde sahile vuran balıkları toplamak için sevinçle paçaları sıvadığımız o çocukluk günlerini daha dün gibi hatırlıyorum. Yine çocukluk günlerimizde bizi balık almak için Sinop’un Tersane bölgesindeki balıkhanelere gönderdiklerinde, balıkçılar sattıkları balığın kuyruğuna ip bağlardı, biz de onu parmağımıza taktığımızda balığın kafası yere değerdi. O zamanlar zengin-fakir her aile rahatlıkla sık sık balık yiyebiliyordu. Sinop’un sokakları adeta cızır cızır mangalda ızgara balık kokardı.

    Şimdi ne oldu da o balık bolluğundan, çeşitliliğinden ve iriliğinden eser kalmadı? Hatta bazı seneler palamut ve hamsi sezonlarında Karadeniz’e umutla açılan balıkçılar umduklarını bulamayıp, eli boş limana dönerek hayal kırıklığına uğradıkları zamanlar bile oluyor. Tabii ki bunun çok yönlü ve çeşitli nedenleri var. Bu sebeplerin ortadan kaldırılabilmesi veya asgariye indirilebilmesi için hem yetkililere, hem de balıkçılarımıza büyük görevler düşüyor. 

    Bakınız bu konuda Sinop Tarım ve Orman il Müdür Vekili Ahmet Tam şu açıklamalarda bulunuyor:“Su ürünlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi; bilimsel temelli planlama, ekosistem bazlı yönetim, sıkı gözlemler ve kontrollerin yapılması ile başarılabilir. Bu sebeple, su ürünleri avcılığına getirilen düzenlemelerin takip, kontrolü ve su ürünleri yasa dışı avcılığın engellenmesi amacıyla Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ile hafta sonları dahil olmak üzere gündüz ve gece ortak denetimler yapılıyor. Gerçekleştirdiğimiz denetimlerle balıkçılarımızı ve su ürünleri paydaşlarımızı öncelikle bilinçlendirmeyi ve yasa dışı avcılığı engellemeyi hedefliyoruz. İl Müdürlüğümüzce denetim ve kontroller son teknoloji kullanılarak, aynı hassasiyetle devam edecektir”diyor. Yetkililer böyle açıklamalarda bulunurken, balıkçılarımıza da büyük görevler düşüyor. Biz, onların bastıkları dalı kesmeyeceklerine ve sorumluluk bilinci içerisinde, yasalara ve sirkülasyonlara uyarak avlanacaklarına yürekten inanıyoruz.

    Sinoplular; Karadeniz’de Sinop balıkçılığını olumsuz yönde etkileyecek ve hatta balık popülasyonu ile denizin ekolojik dengesini bozacak en önemli etken olarak, Sinop İnceburun sahiline kurulacak olan nükleer santrali görüyor. Çünkü; bu nükleer santral yapıldığında soğutma suyunu Karadeniz’den alarak deniz suyunun sıcaklığı değişeceği için denizdeki ekolojik denge ve balık popülasyonu bozulacak. Ayrıca; radyasyonlu uranyum atıkları ne olacak bilmiyoruz. Yetkililer bu konularda gerçekleri yansıtan açıklamalarda bulunurlarsa seviniriz. Zira; Önceki senelerde İtalya’nın gemilerle Karadeniz’e attıkları ve Sinop sahillerine vuran zehirli varillerden, hem turizm hem de balıkçılık yönünden az sıkıntı çekmedik. Neyse ki; zamanın mülki amirlerinin azimli çalışmaları sonunda İzmit İzaydaş firması gelip o zehirli varilleri depolardan alarak götürüp imha ettiler de ancak kurtulduk.

    Sinop’tan bu hafta da bu kadar… Kalın sağlıcakla…

hikmet_kurada@hotmail.com       

Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli KadirErgenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir AnıSinop’lu Şairler (II) Ahmet Muhip DıranasSinop’lu Şairler (I) Ferit DikmenTürkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta YapıldıKARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIKTARİHİ SİNOP CEZAEVİ VE SEBAHATTİN ALİSİNOP’TAN YAZI-YORUMYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
EL-HAYA, VEL-İMAN
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KDV
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ayhan HAMLI
ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)
Akın ÜNER
Ömer PAMUK
ANLAMAYA ÇALIŞMAK...
Ömer PAMUK
Fulya ZORLU
Başarının Anahtarı
Fulya ZORLU
Cesur CEYLAN
ÇOCUĞUNUZDAN YENİ BİR "BİLDİRİM" VAR
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
TC TİCARET BAKANLIĞI VE HAYTAP İŞBİRLİĞİ  
Gül TURAN
Şakir DEMİRCİ
YEREL ŞEÇİMLERDE TÜM YOLLAR İSTANBUL'A ÇIKIYOR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR HAS İNSANDIR
Ersin ERGE
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL