YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mehmet ÖZ

TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK

Ölümünün 80. Yılında andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin tarih boyunca yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biridir. Tarih boyunca değişik coğrafyalarda yaşayan, siyasî teşekküller kuran Türkler, XI. Yüzyıldan itibaren, daha önce de çeşitli dönemlerde gelip iz bıraktıkları Anadolu topraklarında ve çevresinde kesintisiz siyasî egemenliklerini sürdürmektedirler. Bunda, Alp Arslan’dan Kutalmışoğlu Süleyman Şah’a, Danişmend Gazi’den Osman Bey’e, Fatih’ten Atatürk’e kadar pek çok devlet adamları kadar bu vatanı kanlarıyla yoğuran şehitlerimizin, ilim, irfan ve sanatla donatan ecdadımızın payları vardır.

Tarihimizin en uzun hanedan dönemi olan Osmanlı devrinde Orta Avrupa’dan Basra Körfezine Ukrayna’dan Afrika ortalarına kadar geniş bir coğrafyada hüküm sürdük. XIX. Yüzyılda sömürgecilik ve kapitalizmin dünyaya hakim olması ve milliyetçilik hareketleri Osmanlıları da derinden etkiledi. Bütün ıslahat çabalarına rağmen dağılmayı durduramadık. Önce gayrimüslim topluluklar (Yunanlar, Sırplar, Bulgarlar, Ermeniler vb.) daha sonra da Müslüman unsurlar bağımsızlık için isyanlar çıkardılar. Buna mukabil, devletin bekası için önce Osmanlılık sonra da İttihad-ı İslam (İslam birliği) siyasetleri izledik.

Sanılanın aksine İttihat ve Terakki döneminin başından sonuna kadar Türkçülük fiilen uygulanmadı. İlk başta gayrimüslimleri bünyede tutmak için Osmanlıcılık, I. Cihan Harbinde de İttihad-ı İslam siyaseti güdüldü. Neticede, savaşı kaybettikten sonra önümüzde tek yol kaldı: Elimizde kalan topraklarda bir millî devlet kurmak. Türkler, Osmanlı unsurları içinde milliyetçiliğe en son başvuran millet olmuştur.

Mustafa Kemal Paşa, Anadolu’daki millî direniş hareketlerini bir çatı altında toplarken bütün unsurları bir araya getirmek için akılcı ve gerçekçi bir siyaset izledi. Savaş bittikten sonra da yeni bir heyecan, yeni bir başlangıç hamlesi için saltanat rejimine son verdi ve bilahare cumhuriyet rejimine geçtik.

 Savaşlar, göçler, mübadele vb. ile büyük sarsıntılar ve travmalar yaşamış olan milleti yeniden canlandırmak için bir takım şok tedavilere ihtiyaç vardı. Yapılan inkılapları biraz da bu açıdan değerlendirmek lazımdır. Dönemin atmosferini bilmeden yapılan yorumlar bizi aşırı uçlara iter.

O dönem yaşananların hepsi anlatılmıyor, anlatılamıyor. Türk milletinin şeref ve namusunu, vatanın “bahtı kara mâderini(annesini)”  kurtaran bir büyük mücadelenin Başkumandanıdır Gazi. Henüz Anadolu’ya geçmeden önce, İstanbul’da işgal kuvvetlerinin gemilerine bakarak “Geldikleri gibi giderler” diyen Mustafa Kemal, şiirlerinden ve eserlerinden çok etkilendiği Namık Kemal’in meşhur şiirindeki “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini/ Yoğimiş kurtaracak bahtı kara mâderini” beytine  nazire olarak 13 Ocak 1921’de Büyük Millet Meclisinde “Elbet bulunur kurtaracak bahtı kara maderini” diyerek azim ve kararlılığını göstermiştir.

Namık Kemal’e ait şu beyti de Gazi’nin öğrencilik yıllarında ezberlediği ve sık sık okuduğu bilinmektedir. O bunu sadece okumadı, gereğini de sonuna kadar yerine getirdi:

Felek her türlü esbâb-ı cefâsın toplasın gelsin/ Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azimetten.”

 

Son günlerde Öğrenci Andı vesilesiyle çoğunlukla dolaylı yoldan o döneme ait bazı değerlendirmeler yapılmaktadır. Hatırlatalım ki “Türk öğün, çalış, güven”, “Ne mutlu Türk’ün diyene”, “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım” gibi sözler, millî varlığı büyük tehlike atlatmış, Trablusgarp ve Balkan muharebeleriyle başlayıp Birinci Cihan Harbi ve Millî Mücadele ile devam eden dönemde büyük yaralar almış bir millete özgüven aşılamak için sarf edilmiştir. Bunlar ırkçılığın değil vatan ve millet sevgisinin ifadeleridir. Atatürk’ün Türk milleti tanımı, etnik ve mezhep aidiyetlerinin üstünde, kapsayıcı bir kavramdır.  

Haçlı seferlerinden itibaren Türkleri “geldikleri yer”e, yani Orta Asya’ya göndermek için elinden geleni ardına koymayanlara karşı milletimizin verdiği o şanlı mücadeleyi de, devletimizi ve milletimizi tekrar güçlendirmek için yapılan atılımları da doğru değerlendirmeliyiz.

Türk ülkesini işgalden ve Türk milletini içine sokulmak istendiği zilletten kurtarmak için  19 Mayıs 1919’da Samsun’umuza ayak basan Mustafa Kemal Paşa İstiklâl Harbini  başarıyla sonuçlandırdı. Türk milletine çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmayı hedef gösteren Atatürk’ü vefat yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum. Türk milleti, sadece bize değil bütün Türk dünyasına ve mazlum milletlere örnek olan büyük evladı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü her zaman şükran duygularıyla ve saygıyla anacaktır.

FIRAT'IN DOĞUSUBEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIRDOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR?TÜRKLERDE MİLLET ŞUURUTÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRKADALET, LİYAKAT, İSTİŞAREMERHABAYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BİZİM GÜNAHIMIZ NE?
Osman KARA
Erdem EROL
BİR FOTOĞRAF
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ANALİZ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Metin ATLI
HEDEF SÜPER LİG
Metin ATLI
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Burhan UYAN
AVRUPA KONSEYİ’NDE YAPAY ZEKANIN YARGI SİSTEMİNE DAHİL OLMASINA DAİR İLK SÖZLEŞME ONAYLANDI
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
ATAKUM'DA BAHARI BEKLERKEN YAZ GELİP GEÇMESİN
Şakir DEMİRCİ
Mehmet ÖZ
FIRAT'IN DOĞUSU
Mehmet ÖZ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GELENEKSEL Mİ?  DİJİTAL Mİ ?
Doç Dr Yetkin BULUT
Alpaslan ÇEPNİ
RAYDAN ÇIKMIŞ MAKYEVELİZM
Alpaslan ÇEPNİ
İbrahim TELLİOĞLU
SAMSUN’UN KÜLTÜREL SİMGELERİ
İbrahim TELLİOĞLU
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Uyduruk penaltılar
Selçuk KAYA
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Kürşad GÜNDOĞDU
YOLLARIN SONU
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
VERGİ VE HARÇLAR ZAMLANIYOR…
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Yapay Zeka
Kadir GÜRKAN
Ayhan HAMLI
ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)
Akın ÜNER
Ömer PAMUK
ANLAMAYA ÇALIŞMAK...
Ömer PAMUK
Fulya ZORLU
Başarının Anahtarı
Fulya ZORLU
Cesur CEYLAN
ÇOCUĞUNUZDAN YENİ BİR "BİLDİRİM" VAR
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
TC TİCARET BAKANLIĞI VE HAYTAP İŞBİRLİĞİ  
Gül TURAN
Ersin ERGE
ŞİİR HAS İNSANDIR
Ersin ERGE
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL