YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM

Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3

 Bir stratejist olarak Mustafa Kemal, askeri zaferlerle siyasi başarıları maharetle kaynaştırmıştır. Nitekim, Sakarya Zaferinden sonra Sovyetler Birliği ile 13 Ekim 1921 tarihinde Kars anlaşması, 20 Ekim 1921 tarihinde de Fransızlarla Ankara anlaşması imzalanmıştır. Bunlar, yeni Türk devletinin tanınmasında atılmış önemli adımlardır. Atatürk, değişik durum ve şartlarda farklı taktikleri cesaretle uygulamıştır. Mesela, Çanakkale Muharebelerinde; derinlik az olduğu için, kıyıda savunmayı esas alan bir siper muharebesini tercih etmiş, ordu komutanı Liman Von Sanders in derinlikte savunma uygulamasından kaynaklanan zafiyetleri zamanında yaptığı müdahalelerle gidermiştir. 26 Ağustos günü başlayan Büyük Taarruz ile 30 Ağustos günü başlayan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve bunları izleyen başarıdan faydalanma harekatı,500 kilometrelik bir derinlikte icra edilmiştir. Birinci Dünya Harbinin silahları ve düşünce ortamı içerisinde yapılmış olmasına rağmen istiklal harbinin askeri harekatı, 600-700 kilometre derinlik, gidiş geliş olarak 1500 kilometrelik mesafe içerisinde siper harbine dönüştürülmeden sonuçlandırılmıştır.

Atatürk’ü farklı ve üstün kılan bir diğer özellik de yanlış bir adımla, ana hedefi tehlikeye sokmaktan özenle kaçınmasıdır. O’na göre, ’’ bir işi zamansız yapmak, o işi başarısızlığa uğratmak olur. Her şey sırasında ve zamanında yapılmalıdır.” Atatürk’ün farklılığını Faruk Nafiz Çamlıbel bakın nasıl ifade ediyor; “Türk tarihinin yüzyıllardan beri asık duran yüzüne ilk gülümsemeyi işleyen, gözyaşlarını silen ve onun gözlerine en aydınlık nüfuzları işaret eden kudretli el, onun elidir.”

Özetle, Viyana Kuşatmasından sonra yüzü gülmeyen Türk Milletinin Çanakkale’de gözyaşlarını silmesinden, Büyük Taarruzla asık duran yüzüne gülümsemeyi işlemesinden dolayı Atatürk farklıdır. Bütün bunların yanında, yaşamı savaş alanlarında geçen çok başarılı bir asker olmasına rağmen Atatürk, “Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça harp bir cinayettir.” diyebilecek kadar üstün ruh haline sahip çok farklı bir komutandır.

Atatürk, Avrupa’nın 400 yılda yaptığı aydınlanma devrimini 15-20 yılda başarmıştır. Atatürk devrimleri, Fransız devriminden de farklıdır. Fransız devrimi bir Burjuva devrimi iken, Atatürk devrimleri, toplumu her yönüyle değiştiren, bilime ve çağdaşlığa dayalı bir insanlık devrimidir. Atatürk’ün, dil ve yazı devrimi, ulusun tarihine sahip çıkmasına imkan sağlamış, halk ve iktidarın bütünleşmesine imkan tanımıştır. Atatürk devrimlerinin içinde, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması ayrı bir önem arz etmektedir. Kadın erkek eşitliğini bir milletlerarası hukuk kuralı haline getiren “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” daha ortada yok iken, henüz ne Avrupa, ne de Amerika’da bulunan ileri ülkelerde kadın, seçme ve seçilme hakkına sahip değilken 1930’da seçme ve seçilme hakkı Türk kadınına tanınmıştır; Atatürk’ün Türk kadınına, ülkesinin yönetimine katılma hakkını tanıması onun farklılığının ve kadına verdiği değerin önemli bir göstergesi olarak nitelendirilmektedir.

Atatürk askeri zaferlerine uygarlık zaferlerini eklerken, diğer komutan ve devlet adamlarından farklıydı. Nitekim Churchıll şöyle demiştir: “Büyük dahiler bir kaç asırda bir gelir. İşte tarih bizim karşımıza böyle bir dahiyi çıkarmıştır. Bu fark Atatürk’e aittir. Onun farklılığına ortak aramak sonuçsuz kalır.” İnan Arı’nın, “Düşünceleriyle Atatürk” adlı kitabında belirtildiği gibi, Atatürk, İkinci Dünya Harbinin çıkacağını çok önceden tahmin edebilmiş, Rusya’nın dağılacağını daha o günlerde görebilmiş, yüksek öngörü sahibi çok farklı bir devlet adamı olduğunu tarih sayfalarına altın harflerle geçirmiş, dünyanın yetiştirdiği en ender liderlerden biridir. Türk devletinin güçlü olmasında dayanacağı güçlerden birisinin de, Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu her vesile ile belirten büyük Atatürk, “Kuvvetli bir ordu denildiği zaman, anlaşılması lazım gelen hususun, her kişisi, bilhassa subayı, komutanı, medeniyetin ve tekniğin gereklerini kavramış ve ona göre iş ve hareketlerini uygulayan yüksek ahlakta bir topluluk akla gelir.” diyerek hedefimizi belirlemiştir.

80 yıl önce aramızdan ayrılan büyük Atatürk, hangi yönüyle ele alınırsa alınsın yaşadığı çağa damgasını vurmuş ve tarihin unutulmazları arasında saygın yerini almıştır. Varlığını sadece düşüncesi ve sözleri ile değil geride bıraktığı eserleri ile de kanıtlamıştır. Bu gün her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış bu kutsal vatan toprağında bağımsız, onurlu ve özgürce yaşıyorsak, bunu canları pahasına kurtuluş savaşı verenlere ve onların dahi komutanı Atatürk’e borçlu olduğumuzu asla unutulmamalıyız. Uğruna milyonlarca insanı ölüme sürükleyen ideolojiler, tarihin karanlıklarına gömülürken, akılcı ve bilimci yaklaşımı esas alan Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti dimdik ayaktadır ve sonsuza kadar yaşamaya devam edecektir.

Büyük Önder, ruhun şad, mekanın cennet olsun.

SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK ÖğretmenlerimizNEDEN DÜNYA SAVAŞIAtatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-2Atatürk’ü Diğer Liderlerden Ayıran ÖzelliklerBir millet 7 devletYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BİZİM GÜNAHIMIZ NE?
Osman KARA
Erdem EROL
BİR FOTOĞRAF
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ANALİZ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Metin ATLI
HEDEF SÜPER LİG
Metin ATLI
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Burhan UYAN
AVRUPA KONSEYİ’NDE YAPAY ZEKANIN YARGI SİSTEMİNE DAHİL OLMASINA DAİR İLK SÖZLEŞME ONAYLANDI
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
ATAKUM'DA BAHARI BEKLERKEN YAZ GELİP GEÇMESİN
Şakir DEMİRCİ
Mehmet ÖZ
FIRAT'IN DOĞUSU
Mehmet ÖZ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GELENEKSEL Mİ?  DİJİTAL Mİ ?
Doç Dr Yetkin BULUT
Alpaslan ÇEPNİ
RAYDAN ÇIKMIŞ MAKYEVELİZM
Alpaslan ÇEPNİ
İbrahim TELLİOĞLU
SAMSUN’UN KÜLTÜREL SİMGELERİ
İbrahim TELLİOĞLU
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Uyduruk penaltılar
Selçuk KAYA
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Kürşad GÜNDOĞDU
YOLLARIN SONU
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
VERGİ VE HARÇLAR ZAMLANIYOR…
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Yapay Zeka
Kadir GÜRKAN
Ayhan HAMLI
ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)
Akın ÜNER
Ömer PAMUK
ANLAMAYA ÇALIŞMAK...
Ömer PAMUK
Fulya ZORLU
Başarının Anahtarı
Fulya ZORLU
Cesur CEYLAN
ÇOCUĞUNUZDAN YENİ BİR "BİLDİRİM" VAR
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
TC TİCARET BAKANLIĞI VE HAYTAP İŞBİRLİĞİ  
Gül TURAN
Ersin ERGE
ŞİİR HAS İNSANDIR
Ersin ERGE
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL