YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa ÖZBALCI

60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI

60 yıl önce, 1 Kasım 1958 tarihinde ebedî âleme göçmüş olan Yahya Kemal (d.1884), edebiyatımızda hakkında en fazla konuşulan ve yazı yazılan şair ve yazarların başında gelir. Çünkü o, yalnız şiirleri, düzyazıları, fikirleri ve çevresinde toplanan hemen her kesimden pek çok insanı kendisine hayran bırakan bilgi ağırlıklı tatlı sohbetleri ile değil, aynı zamanda şahsiyeti ve oldukça popüler olan yaşayış tarzı ile de 20. yüzyıl Türk edebiyatının ve Türk toplum hayatının en dikkate değer simalarından birisidir. Hayatı ve sanatı üzerinde çok konuşulmuş ve yazılmış olmasının sebebi de budur. Onun toplum, sanat ve kültür hayatımızda hâlâ çok önemli bir yer işgal ettiğini, sevilerek okunduğunu, sanat anlayışı, şiirleri ve fikirleriyle edebiyatımızda “bir ekol şahsiyet” olma özelliğini bütün tazeliği ile korumakta olduğunu söylemek mümkündür. Bu da gayet tabiîdir. Çünkü Yahya Kemal, geleneksel olanla çağdaş olanı mükemmel bir şekilde birleştiren, dil, şekil ve mısra düzeni itibariyle son derece sağlam ve dolayısıyla bütün zamanlara hitap eden ölümsüz şiirlerin şairidir. O, hayatının yaklaşık on yılını (1903-1912 arasında) Paris’te geçirmiştir. 1912’de memlekete dönünce orada öğrendiği geniş edebiyat, sanat ve şiir bilgisi, köklü tarih zevk ve kültürü ile Türk şiiri üzerine eğilmiş olan Yahya Kemal’in şiiri, hiç şüphesiz Batı ile Doğu’nun çok başarılı bir terkibidir. Batı’dan getirdiği şiir anlayışı ve bilgisi ile yazdığı kendi şiirinin seçkin örneklerini ortaya koymaya başlar başlamaz bütün dikkatleri üzerine çeken Yahya Kemal, yepyeni bir Türk şiirinin kurulup yerleşmesine öncülük etmiş, milletimizin duygu, düşünce ve hayâl dünyasından tatlı ses ve nağmeler getiren yeni ve modern Türk şiiri, gerçek rayına onunla oturmuştur.  Şiir vadisinde kimi şairler, cümle ve mısra yapısı bozuk, çeşitli söz ve anlam sanatlarına boğulmuş, anlaşılması özel gayret ve bilgi gerektiren, şiirin asli unsuru olan duyguyu dahi net olarak ifade edemeyen metinleri, yeni şiir diye takdim ederken, Yahya Kemal, canlı ve kolay anlaşılır bir Türkçe’yle, “sehl-i mümteni” lerle örülmüş mısralar, şiiriyet kazandırılmış sağlam nesir cümleleri kurma başarısını göstermiştir. Çünkü o şiirde gösterişin, süsün ve anlaşılmazın peşinde değil, çıplak güzelliğin, yani gerçek şiirin peşindedir. O bakımdan, duygu ve düşüncelerini ifadeye en elverişli hayâlleri ve sembolleri bulup kullanmada çok başarılı olan şairin şiirlerindeki söz ve anlam sanatları bizde asla yersiz ve gereksiz oldukları izlenimi uyandırmazlar.

Yahya Kemal’in eski şiirimizin ölçü ve kuralları, zevk ve sanat anlayışı çerçevesinde yazdığı şiirlere önyargısız bir dikkatle bakılacak olursa, bu şiirlerde de yepyeni bir rûhun ve söyleşin varlığı kolayca sezilebilir. Bu şiirler her ne kadar dil ve şekil itibariyle eskinin bir devamı gibi görünürlerse de, konuların işlenişi, söyleyiş ve estetik yapıları bakımından tamamıyla yenidirler. Sadece, onun ifadesiyle söyleyelim, “eski şiirin rüzgârıyla” yazılmışlardır. O bu şiirleri yazmakla eski ve yeni şiirimiz arasında bir köprü kurmuş, böylece her yeninin arkasında bir eskinin varlığına, yeni dediğimiz şeyin gerçekte tarihin derinliklerinden süzülüp gelen bir devam zincirine eklenen yeni bir halka olduğuna işaret etmek istemiştir. Yeni olsun eski olsun, büyük ölçüde tarihimizin muhteşem sahnelerinden, millî şahsiyetimizi yapan kültürel değerlerimizden beslenen, o sebeple de gerçek anlamda bir “kültür şiiri” olma özelliği taşıyan bu şiirler, hiç şüphesiz dilimiz ve millî varlığımız var olduğu sürece yaşayacak ve okunmaya da devam edecektir.         

Hiç şüphesiz her sanatkâr gibi bir şair de, kendi toplumunun insanları ile en anlamlı diyaloğu kurabilen, kurması gereken insandır. Şair aynı toplum içinde birlikte yaşadığı insanların ferdî ve kolektif şuur ve şuuraltına tebliğ ve telkin vasıtaları aracılığı ile seslenerek onları ortak bir şuur ve şiir ikliminde birleştiren insandır. Yahya Kemal, bir sanatkâr ve bir şair olarak, ferdî tefekkürünün, bilgi ve tecrübe birikiminin en güzel, en kalıcı, en tesirli örneklerini ortaya koymak suretiyle bu görevini mükemmel bir şekilde yerine getirmeyi başarmış bir şairdir. O, ârifâne ve rindâne bir tevekkül ile Türk insanını, Türk insanının kurup geliştirdiği medeniyetleri, tarihin sayfalarına emanet ettiği şanlı zaferleri ve onun zengin kültürünü, hayatının ve sanatının tek meselesi yapmıştır. Her yaş ve cinsteki Türk insanı, etli-canlı, hayatı bütün icaplarıyla yaşayan bizim insanlarımız, onun şiirlerinde boy gösterirler. “Bu dil, ağzımda annemin sütüdür.” dediği dilimizin güzelliklerini ve ifade imkânlarını tam ve gerçek anlamda keşfederek, halkımızın evde, sokakta, iş yerinde konuştuğu canlı ve sade Türkçe’nin en sağlam yapılı şiirlerini yazmış bulunan bu değerli şair,Üsküdar’ın Dost Işıkları adlı şiirinde bizim insanımıza şöyle seslenir:

                                                                                               

                              Sizlersiniz bu ân’ı ışıklarla Türk eden!              Gönlüm, dilim, kanım ve mizâcımla sizden’im,

                               Eksilmesin şu mutlu şafaklar bu ülkeden!       Dünyâ ve âhirette  vatandaşlarım benim.

 

Evet, Yahya Kemal Türk insanına, “gönlü, dili, kanı ve mizâcıyla” bağlı bir sanatkârdır. Bütün alafrangalığına ve bohem yaşayışına rağmen, halka hiç tepeden bakmamış, onun değerlerini, inançlarını aşağılamamış, tam tersine hep yüceltmiştir. Onu farklı kılan da, sadece üstün bir sanat ve çok donanımlı bir kültür adamı olması değil, işte bu vasıflarıdır. Bu sebepledir ki, millet onu bağrına basmış, onunla daima gurur duymuştur. Milletin ona olan sevgisi ve hayranlığı şüphesiz günümüzde de devam etmektedir. Çünkü o, artık milletin ve vatanın şairidir. Rahmetle anıyorum.

60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLIYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ASIL KAVGA!
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
GAZ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HAYDİ KADINLAR BELEDİYE MECLİSLERİNE
Şakir DEMİRCİ
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL