YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM

 Öğretmenlerimiz

Eli öpülesi ne yapsak haklarını ödeyemeyeceğimiz öğretmelerimiz. İlkokul öğrenimimin ilk 4 yılını Elazığ'ın Ağın ilçesinin Öğrendik (Grenni) köyünde beşinci sınıfı ise İstanbul'da Sultanahmet İlkokulunda tamamladım. İlk 4 yılda 3 öğretmen değiştirmiştik. Bu öğretmenler Edip Bey, Hikmet Bey ve Selami Bey idi. Edip hocam genç, atletik vücutlu ve sporcuydu. Öyle ki köy onun sayesinde Beşiktaşlı ve Galatasaraylı olarak ikiye bölünmüştü. O gelene kadar bezden yaptığımız topla oynayan bizler futbol topuyla ilk olarak onun sayesinde karşılaşmıştık. Babalarımızın bile iki takım halinde maç yaptığını öğretmenimizin başta temizlik olmak üzere köyün her sorunuyla canla başla ilgilendiğini hatırlıyorum. Hikmet hocamın öğretmenlik yanında iyi bir müzisyen olduğunu, keman çaldığını bize müzik zevkini aşıladığını; Selami hocamın ise Vatan, Bayrak, Millet sevgisini aşıladığını Başöğretmenimiz Atatürk'ün gençliğe hitabesini onun döneminde ezberlediğimi ve okulumuzu ziyaret eden Kaymakam huzurunda gururla okuduğumu hatırlıyorum. Elbette daha sonraki eğitim ve öğretim hayatımızda da yer alan öğretmenlerimizin yetişmemizde büyük katkısı olmuştur. Hayatta olanların hepsini saygıyla anıyor ve ellerinden öpüyorum, ebediyete intikal etmiş olanlara da Rabbimden rahmet diliyorum.

Başöğretmenimiz Atatürk öğretmenlere hitabında; “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” derken onlara çok ağır bir görev vermiştir. Cumhuriyeti yaşatacak ve yükseltecek, ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine taşıyacak gençlik öğretmenlerin eseri olacaktır. Bu yüzden onlara ne kadar değer versek azdır. Onlar yurdumuzun her noktasında kendilerine emanet edilen çocukları Atatürk'ün verdiği direktif doğrultusunda yetiştirmeye çalışıyorlar. Bunu yaparken bin bir güçlüğe katlanıyorlar. Özellikle 1984 bu güne kadar PKK terör örgütüyle mücadele ederken hain, bölücü, yabancı devletlerin maşası terör örgütü tarafından 168 öğretmenimiz şehit edilmiştir.

Burada 23 Nisan 1996 tarihine dönmek istiyorum. O tarihte Kahramanmaraş’ta görev yapıyordum. Garnizon Komutanı, Vali, Belediye Başkanı, tüm protokol ve okullar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması için şehir stadyumuna gitmişti. Ben herhangi bir gelişmeye karşı karargâhta nöbetçi kalmıştım. Saat 09:00 sıralarında, o gece Ekinözü içesi Sarıgöl köyünde üç öğretmenin şehit edildiği haberini aldım. Hemen önüme bölge haritasını alarak eylemi yapan teröristlerin nerelere gidebileceğini tespit etmeye çalışırken bir taraftan da olayın nasıl olduğunu öğrenmeye çalıştım.

Öğretmenlerimiz birbirine yakın farklı köylerde görev yapmakta ve köylerinin tek öğretmenleri. PKK’lı teröristler tarafından 23 Nisan kutlaması yapmamaları için haber gönderilerek tehdit edilmişler. Teröristlerin tehditlerine boyun eğmeyen kahraman öğretmenler üç okul birlikte tek bir okulda kutlama yapmaya karar vermiş ve bir gün önceden, kutlama programı hazırlamak üzere ertesi gün kutlama yapacakları Sarıgöl İlköğretim Okulu'nda bir araya gelmişler. Aynı gece kaldıkları lojmanda elleri arkalarından bağlandıktan sonra PKK'lı hainlerce kurşuna dizilerek şehit edilmişler. Öğretmenlerin cansız bedenleri 23 Nisan sabahı lojmana gelen minibüs şoförü tarafından bulunmuş.

Kısacık hayat hikayeleri de şöyle:

Hacı Ömer SERİN: 06.06.1973 tarihinde Mersin ili Erdemli ilçesi doğumlu olan Hacı Ömer Serin, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği mezunu. Ekinözü ilçesi Çiftlikkale Davutlar İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 22 Nisan 1996 tarihinde şehit edildi.

Nurettin ASLAN: 01.01.1968 tarihinde Kahramanmaraş ili Andırın ilçesinde doğan Nurettin Aslan, Diyarbakır Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunu. Ekinözü ilçesi Altınyaprak Sarıgöl İlkokulu öğretmeni iken, 22 Nisan 1996 tarihinde şehit edildi.

Aydın YILMAZ: 05.01.1971 tarihinde Edirne ili Meriç ilçesi doğumlu olan. Yılmaz, Çanakkale Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunu. Ekinözü ilçesi Altınyaprak Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni iken,22 Nisan 1996 tarihinde şehit edildi.

Komutanımız çok sinirli ve telaşlı olarak tören programını da yarıda keserek karargaha geldi ve bana; “Ne yapacağız? Karar teklifin ne?” diye sordu. Bende geçmişte teröristlerin yapmış oldukları eylemleri ve sonrası hareket tarzlarını iyi incelediğimizde, üç hareket tarzı olduğunu 1.Nurhak Dağı, 2.Koç dağı–Kamalak tepe, 3.Ayran Dağı bölesine gitmiş olabileceklerini söyledim. Eldeki birlik sayısı aynı anda bu üç bölgeye operasyon yapmak için yetersizdi. Olay ülkede büyük yankı uyandırdığından komutanımızda büyük baskı altındaydı. Bir an önce netice almak gerekiyordu. Komutanım “seç birini “dedi. Ben de Ayran Dağı bölgesini sabah kuşatmış olacak şekilde planlama yaptım ve gece yarısına doğru harekata başladık. 24 Nisan günü saat 11:00 gibi eylemi yapan grupla temas sağlandı ve hiç zayiat verilmeksizin 6 terörist öldürüldü. Dağdaki, şehirdeki tüm teröristler bir tek öğretmenimizin ve askerimizin tırnağına bile değmez. Ama intikamları alınmıştı. Tüm şehit öğretmen ve askerlerimizi rahmetle anıyorum, hayatta olan öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum, görevdeki öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK ÖğretmenlerimizNEDEN DÜNYA SAVAŞIAtatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-2Atatürk’ü Diğer Liderlerden Ayıran ÖzelliklerBir millet 7 devletYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ASIL KAVGA!
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
GAZ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HAYDİ KADINLAR BELEDİYE MECLİSLERİNE
Şakir DEMİRCİ
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL