YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Hikmet KURADA

Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı

Geçtiğimiz günlerde Savcı’nın mütalaasıyla, 11 yıl önce FETÖ’nün Türk Ordusu’nu ve Türk aydınlarını hedef alan kumpası çökmüş oldu.  Ergenekon davasında Savcı, “Ergenekon adlı bir terör örgütünün varlığı ispat edilememiştir” diyerek mütalaasını açıkladı.

Şimdi; 11 yıl sonra Savcı’nın mütalaasıyla çöken Ergenekon davasının yaptığı yıkımda yaşamını yitirenlerin aileleri, “Yaşantılarımızdan geri döndürülemeyecek parçalar çalındı. Telafisi mümkün olmayan şeyler yaşadık. Canlarımız artık geri gelmeyecek” diyerek, kumpasçılar için adil yargılama istiyorlar. Haksızlar mı?..

Bakınız; Ergenekon soruşturması sürecinde, “Amirallere Suikast Girişimi” iddiasıyla tutuklanan ve bunu gururuna yediremeyip intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın abisi Ahmet Tatar yaptığı açıklamada, adaletin tecelli ettiğini söylemek için çok erken olduğunu belirterek şöyle diyor: “Ergenekon davası çok başka bir aşamaya geldi. Ancak neticede bu kumpası kuran, sürdüren, onun bir parçası haline gelen insanlar gerçek anlamda adaletle yüzleşmediler. Bu davanın esas sorumluları olan örgütün üst düzey yöneticileri yurtdışına kaçmış durumda. Öte yandan bu kumpas ve diğer kumpasların müsebbibi olan siyasi uzantıları ile ilgili hiçbir şey yapılmadı. Bunlar ortadayken adalet tecelli etti demek mümkün değil” diyor.

Yine; Ergenekon davası nedeniyle cezaevinde kansere yakalanan ve tahliyeden 5 gün sonra yaşamını yitiren Kuddusi Okkır’ın eşi Sabriye Okkır da hayatını kaybedenlerin geri gelmeyeceğini belirterek,”Mühim olan bunu yapanların, bu suçu işleyenlerin adil şekilde yargılanması. Ben, adil yargılanmalarını istiyorum. Toplum olarak en büyük suçumuz olaylara seyirci kalmak.Eşim vefat ettiği zaman, ‘bu adam niçin öldürüldü’ sorusunu sorabilseydik, bugünleri yaşamazdık. Bu kadar insan çile çekmezdi. Hâlâ insanlar Kuddusi Okkır’ı dile getirirken, ‘kasa’ diyorlar. Bu adamın neden öldüğünü sormadan, ‘kasa’ diyorlar. Yazıklar olsun. Bu adam sokakta yalnız bir insan değildi. Bizlere hakaret ediyorlar. Hepsini kınıyorum” diyor.

Sonuçta; 237 sanıklı Ergenekon davası 30 civarında insanın canını kaybetmesine sebep oldu ve aradan geçen 11 yıl sonra da Savcı,” Ergenekon adlı bir terör örgütünün varlığı ispat edilememiştir” diyerek mütalaasını verdi. Bunun bütün günahı ve vebali de bu kumpası kuran, sürdüren ve sorumlu olanların üzerinedir.

Bu konuda yaşadığım, çok üzüldüğüm ve etkilendiğim bir anıyı da anlatmadan geçemeyeceğim. Ergenekon davasının sürdüğü yıllarda, Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak, bağlı olduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Balıkesir’deki Başkanlar Konseyi toplantısına katıldım. O zaman Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı, şimdiki CHP İzmir Milletvekili olan Sayın Atila Sertel’di. Sayın Sertel toplantı sonunda, İzmir’den arkadaşı olan Mustafa Balbay’ın Silivri Cezaevi’nden kendisine gönderdiği esaret mektubunu okuyunca çok duygulandım. Odama çıktım ve gözlerim dolu dolu, “ZULÜME İSYAN” adıyla şu satırları karaladım:

Değişen bir şey yok / Yıllardır aslında / Çağdaş gazeteciye / Özgürlük konusunda / Daha dün / Tarihi Sinop Cezaevi’nde / Eşine-dostuna hasret / Burhan Felek’ler / Sebahattin Ali’ler… / Bugün / Silivri zindanlarında / Çoluğuna-çocuğuna hasret /  Mustafa Balbay’lar / Tuncay Özkan’lar…

Ertesi günü, Genel Başkan Sertel ile birlikte, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın da tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde davalarını izlemek üzere Silivri’ye gitmek üzere Balıkesir’den yola çıktık. Tekirdağ’a geldiğimizde, bizleri CHP Tekirdağ Milletvekili Sayın Faruk Öztrak karşıladı ve çok güzel bir şekilde misafir etti. Kendisine teşekkür ediyorum. Uzun bir yolculuktan sonra Silivri Cezaevi’ne geldik ve Ergenekon davasını izlemek üzere içeriye girerek yerlerimize oturduk. İçlerinde Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, 112 Acil elemanları eşliğinde tekerlekli sandalye ile oksijen maskesi ve kolunda serum takılı vaziyette Jandarma İstihbarat Albayı Arif Doğan, Prof. Yalçın Küçük, eski ATO Başkanı Sinan Aygün ve Erol Mütercimler’in de bulunduğu Ergenekon davası tutukluları Jandarma nezaretinde salona getirildiler. Karşıdaki yüksek kürsüde hakim-savcı cüppeleriyle 3 kişi oturuyordu. Önce Mustafa Balbay’a sordular. Balbay elinde mikrofonla, “Bana ister idam verin, ister müebbet verin. Ama ben, demokrasi olan bir ülkede hangi suçtan yattığımı öğrenmek istiyorum” diyerek isyan ediyordu. Çünkü henüz ikibuçuk yaşındaki yeni doğmuş çocuğunu bile görememişti. Sonuç; tutukluluğunun devamı ve suçsuz yatırılan koskoca bir 5 yıl… Sıra Tuncay Özkan’a geldiğinde, O da mikrofon elinde, “Ben bir partinin genel başkanıyım. Demokratik bir ülkede özgürce siyaset yapmak istiyorum. Hangi suçtan buradayım, bana suçumu söyleyin” diyerek isyan ediyordu. Sonuç; tutukluluğunun devamı….  Sıra; 112 acil ekibiyle tekerlekli sandalyede oksijen maskesi ve kolunda serum takılı vaziyette getirilen Jandarma İstihbarat Albayı Arif Doğan’a geldiğinde gözyaşlarımızı tutamadık. Albay Doğan, bir elinde mikrofon diğer eliyle de oksijen maskesini aralayarak, “Ben Jandarma İstihbarat Albayıyım. Ömrümün 20 yılı dağda teröristlerin peşinde geçti. Vücudumda kurşun yaraları var. Dağda benim askerimi ağaca bağlayıp yarı beline kadar yakmışlar. Ben onun kanını yerde bırakmamak için and içtim. Bunun için PKK ile yıllarca mücadele ettim” diyerek isyan ediyordu. Sonuç; hastalıktan kurtulamayarak bir müddet sonra vefat etti ve 11 yıl sonra aklandı. Allah rahmet eylesin.

Sinop’tan bu hafta da bu kadar… Hoşça kalın, dostça kalın…    hikmet_kurada@hotmail.com  

Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli KadirErgenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir AnıSinop’lu Şairler (II) Ahmet Muhip DıranasSinop’lu Şairler (I) Ferit DikmenTürkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta YapıldıKARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIKTARİHİ SİNOP CEZAEVİ VE SEBAHATTİN ALİSİNOP’TAN YAZI-YORUMYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ASIL KAVGA!
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
GAZ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HAYDİ KADINLAR BELEDİYE MECLİSLERİNE
Şakir DEMİRCİ
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL