YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Nami Cem İYİGÜN

PARİS, TRUMP VE 2020 (II)

Geçen haftaki yazımda, 2016 yılında yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması’ndan, Trump’ın ülkesini bu anlaşmadan çekme kararından ve 2020 yılında yapılması planlanan yeni bir anlaşmadan söz etmiştim. Yeni anlaşmanın, iklim değişikliği ile mücadele konusunda belki de dünyanın önündeki son şans olduğunu da özellikle vurgulamış ve bu anlaşma ile ilgili beklentileri sıralamaya başlamıştım. Yeni anlaşmanın getirmesi beklenen en önemli yeniliğin, önceki anlaşmalarda yapılan gelişmiş ülke-gelişmekte olan ülke ayrımının terk edilmesi ve artık küresel karbon salınımının yüzde yüzünü kapsayan bir sınırlama politikasının hayata geçirilmesi olduğunu anlatmıştım. Mevcut küresel ısınmadan tarihi olarak sorumlu olmasalar da, şu an dünyanın en çok salınım yapan ülkelerinin başında gelen Çin, Hindistan, Kore, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerin önümüzdeki yıllarda her tür kısıtlamadan muaf tutulmalarının mantıklı olmaktan uzaklaştığını izah etmiştim. Yer darlığından ötürü yazımı o noktada kesmek zorunda kalmıştım. Şimdi kaldığımız yerden devam edebiliriz.  

 

2020’de imza edilecek olan yeni iklim anlaşmasının getireceği kısıtlama ve yaptırımların tüm dünya ülkeleri ile dünya karbon salınımının tamamını kapsaması, insan kaynaklı küresel ısınmayla mücadelede çok önemlidir, ama tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra, yeni anlaşmanın sadece fosil yakıtların yakılmasını sınırlandıran değil, doğrudan bu kaynakların toprak altından çıkarılmasını sınırlandıran daha net bir anlayışı uluslararası hukukta egemen kılınması da gerekmektedir. Nitekim şimdiye değin ne zaman çevreci bir refleks harekete geçti veya karbon salınımının azaltılması için bir uluslararası sözleşme imzalandı ise, bunun sonucu petrol üreticisi ülkelerin kaynaklarını daha hızlı çıkarmaları ve ironik bir şekilde daha fazla karbon salınımı olmuştur. Pazarlarının zarar göreceğini hisseden fosil yakıt üreticilerinin verdiği ilk tepki, her halükarda kaynak çıkarma işlemlerini öne çekmek, diğer deyişle hasadı hava bozmadan kaldırmaktır. Enerji uzmanları tarafından “yeşil paradoks” olarak adlandırılan bu durumu engellemek için, uluslararası hukukun doğrudan fosil yakıtların çıkarılması ve işlenmesi meselesine sınırlamalar getirmesi şarttır.

 

Dünya ülkelerini bir araya getirebilir ve yeşil paradoksu aşabilirsek enerji-çevre ilişkisini yeni baştan organize eden bir dünyayı mümkün kılabiliriz. Geçmişteki başarısızlıklar, 2020 ve onu takip edecek yakın gelecekte atılması beklenen kararlı adımlar için ümitli olmamıza engel teşkil etmemelidir. Tüm dünya devletleri, arada sırada çıkan bazı çatlak seslere rağmen, genel anlamda iklim değişikliği sorununun boyutlarının farkına varmış ve uzun vadede karbon emisyonunun dip noktaya kadar çekilmesi için gerekli önlemlerin hayata geçirilmesi konusunda en azından ilkece uzlaşmış görünmektedir. Bugüne kadar ortaya konan uluslararası sözleşme ve anlaşmaların belirlediği hedeflere ulaşmakta başarısız olunduğu bir gerçektir, ancak hedeflere her seferinde biraz daha yaklaşıldığı da bir diğer gerçektir. En önemlisi, sorunla ilgili farkındalık bakımından kaydedilen ilerlemedir. 20 yıl kadar önce iklim değişikliği haber değeri bile olmayan bir olguyken, şu anda bilincimizin ayrılmaz bir parçasıdır ve yeryüzünde iklim değişikliğinden haberi olmayan insan bulmak çok zordur.

 

Dünya çocukları artık okullarında ve internette ekolojik ayak izi denen kavramı duyuyor, insanların ve diğer tüm canlıların yaptığı her şeyin biyosferin başka bir parçasında yaşayan bir başka insanı veya canlıyı etkileyen ekolojik bir ayak izi bıraktığını öğreniyorlar. Sistemin düzgün işlemesinin unsurlar arasındaki sürdürülebilir ilişkiye bağlı olduğunu ve tüm canlıların biyosferdeki ekosistemlere ait diğer canlılarla çok çeşitli şekillerde iç içe geçmiş sinerjik ilişkiler sayesinde varlığını sürdürdüğünü kavrıyorlar. Biyosferin en büyük ailemiz ve onun sağlığı ve esenliğinin bizim sağlık ve esenliğimizin kaynağı olduğunu net biçimde görebiliyorlar. Bunları öğrenerek büyüyen yeni nesil akademide görev almaya başladığından, üniversitelerin küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda hazırladığı yayınlar, konferanslar, rapor ve bildiriler de yıldan yıla artıyor. İstisnasız her gün dünyanın bir köşesinde su forumları, iklim değişikliği seminerleri ve sürdürülebilirlik temalı pek çok bilimsel toplantı düzenleniyor. Küresel ısınmayı konu eden filmler, belgeseller ve kitapların sayısı, her yıl katlanıyor. Dünya genelinde çevreci örgütlere ve yeşil partilere yönelimde de dikkat çekici bir artış var. Bütün bu gelişmelerin dünya siyasetini ve ekonomisini yöneten güçler üzerinde yarattığı baskı, uluslararası hukuku istenen noktaya getirecek bir işlev görüyor. Süreç, hızla geleceğin dünyasına doğru ilerlerken, yenilenebilir enerjiler olanca çekicilikleriyle sahneyi kapmaya başlıyorlar. Haftaya geleceğin enerji kaynaklarından bahsedeceğim.

 

 

 

 

 

 

GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2GEZEGENİ SERİNLETMEK - 1TÜRKİYE’NİN ENERJİ GELECEĞİSÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: ENERJİ DEPOLAMA VE ENERJİ İNTERNETİ"ÇEVRE DOSTU" DEĞİL, SADECE "KARBONSUZ"YENİLENEBİLİR ENERJİLERPARİS, TRUMP VE 2020 (II)PARİS, TRUMP VE 2020 (I)KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI - 2KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
''Düğüm çözülüyor''
Osman KARA
Erdem EROL
JEST VE REST
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
SOSYAL YA DA GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ NEDİR?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KENEVİR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Embiya SANCAK
"SAHİL YOLU UYGUNDUR" KARARINA İPTAL
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
DİLE ÖZEN GÖSTERMEK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SMART
Doç Dr Yetkin BULUT
Yavuz BAYRAM
HAYATI ISKALAMAK
Yavuz BAYRAM
Selçuk KAYA
Israra gerek yok
Selçuk KAYA
Metin ATLI
GÖZLER YÖNETİMDE
Metin ATLI
Ender GÜR
OMURGA BOZULUNCA
Ender GÜR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ II
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Ahmet HAYVALI
FİNANSAL İSTİKRAR VE KALKINMA KOMİTESİ KURULUYOR...
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
55 DU 637
Kadir GÜRKAN
Mustafa ÖZBALCI
SÖZ UÇAR, YAZI KALIR 
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
EN SIRADAN İŞ BİLE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATİLLERİNE 18 YIL...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
96 SENELİK DRAM: MÜBADELE
Akın ÜNER
Ergin KAHVECİ
ANLAŞTIK!...
Ergin KAHVECİ
Fulya ZORLU
Sosyalleş-me
Fulya ZORLU
Cevdet YILMAZ
Daha az ölüm, daha az doğum (Less die, less birth)
Cevdet YILMAZ
Gül TURAN
BÜYÜKADA ATLARI
Gül TURAN
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
İlker Mutlu
Samsun 100. Yıl Platformu
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
CHP’DE... DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ
Ersin ERGE
Cesur CEYLAN
KARNE HEDİYESİ(?)
Cesur CEYLAN
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ