YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mehmet ÖZ

BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR

Ülkemizin sorunları çok. Bunların bir kısmı kronik ve yapısal bir kısmı da yaşanan dönemle ve şartlarla ilgili. İnsanların bir araya gelerek, çeşitli teşkilatlar, devletler, devlet-üstü (AB, BM vb.) oluşumlar kurarak sorunların üstesinden gelmeye çalışması da gayet doğal. Mesela, iklim değişikliği ve çevre sorunlarına bireysel olarak duyarlı olabiliriz, elimizden geleni yapabiliriz ama bunların köklü ve sadra şifa çözümü ancak uluslararası işbirliği ile mümkündür.

İç meselelerimiz de ancak geniş uzlaşılarla ve kararlı hükûmet politikalarıyla yoluna koyulabilir. Bazı sorunların nihai çözümü değil şartlara göre çözümleri olur. Mesela, sağlık, eğitim, güvenlik gibi büyük başlıklar her dönemde farklı gelişmelere gebedir. Siz de ona göre yeni şartlar çerçevesinde yeni çözümler üretmek durumunda kalırsınız.

Demokratik hukuk devletinde sorunların çözüm mekanizmaları aşağı yukarı bellidir. Hükûmet, Meclis ve Hukuk sistemi. Yani yürütme, yasama ve yargı. Bunlar arasında ahenk ve işbirliği olmalıdır. Sivil toplum ve medyanın ise farkındalık yaratma, eleştiri ve çözüm konularında önemli görevleri vardır. İktidar ve muhalefet arasında da fikir ayrılıklarının ülke yararı doğrultusunda işlevsel çözümleri üretmesi ideal olanıdır. Siyasî iktidar sahipleri veya herhangi bir kurumda yönetici olanlar eleştiriye açık olmak, kulak vermek ve ondan yararlanmak durumundadır. Muhalefet ise yanlış gördüğü uygulamaları dile getirmekle mükelleftir.

Genel çerçeve olarak yukarıda ifade edilenlere, demokrasiyi benimsemiş çok az kişi itiraz eder. Bununla birlikte olağan dışı dönemlerden geçilirken, milletin birliği, devletin bekası söz konusu iken farklı yaklaşımlar da gündeme gelebilir. Beka meselesi var diye muhalefet eleştiri hakkından vaz geçecek değildir. Aksi halde meselelerin müzakere edilerek en doğruyu bulmamız (“barika-i hakikat”in “müsademe-i efkâr”dan çıkması) mümkün olmaz. Hasbî ve yapıcı eleştiri ihanet değildir. Hukuk çerçevesinde fikir ve ifade hürriyeti sadece demokrasinin değil sağlıklı bir devlet ve millet hayatının da vaz geçilmez şartıdır. Buna mukabil,  muhalefet edenlerin de iktidar ile mücadelelerini hukuk devleti ve millî çıkar eksenli bir zeminde yürütmeleri gerekir. Millî duruş bunu icap ettirir.

Bu bağlamda Türkiye’nin dertlerine, meselelerine, özellikle Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen ve Irak’ın kuzeyindekine benzer bir yapılanma ile sonuçlanması muhtemel gelişmelere çok dikkatle yaklaşmalıyız. Bu meselede, Rusya ve İran gibi konjonktürel müttefikler dahil, neredeyse bütün etkili güçlerin bizden farklı ve bizim düşüncelerimizle uyuşmayan bir yaklaşıma sahip olduğu açıktır.

Şunu açıkça biliyoruz: 1990’lardan bu yana devam eden ve çeşitli biçimler alan küresel egemenlik savaşında coğrafyamız yeniden biçimlendiriliyor. Türkiye de bundan doğal olarak etkileniyor. Enerjisini birliğini ve bekasını muhafazaya harcaması, Türk dünyası ve İslam âlemi perspektiflerine fazlaca eğilmemesi sağlanıyor. Bu, komplo teorisi değil realpolitiğin bir yansımasıdır.

ABD’de, Almanya’da, Fransa’da yaşanan iç çekişmeler de küresel egemenlik oyununun parçasıdır. Onun için mesele sadece bizimle ve Ortadoğu coğrafyasıyla ilgili değil. Ama tabii, biz öncelikle kendi sıkıntılarımıza çözüm bulmak durumundayız.

Bu mücadelede Türkiye’yi zaafa uğratan, uğratmaya matuf girişimler karşısında uyanık ve birlik olmak zorundayız. Yapılan icraattan, bir takım uygulamalardan şikâyetçi olabiliriz ama provokasyonlara ve manipülasyonlara karşı dikkatli olmalıyız.

Bizim kendi hatalarımızdan ve eksiklerimizden kaynaklanan sorunlarımızı aşmak için daha fazla gayret sarf etmemiz şart. Sorunlarımızın sorumluluğunu dış güçlere ve komplolara yıkıp kaderci bir çaresizlik psikolojisine teslim olamayız. Hem kendi hatalarımızı düzeltmeye çalışmak hem de dışarıdan gelen tehdit ve oyunlara karşı tedbir almak zorundayız.

Bu çerçevede değinmek istediğim bir husus, son dönemde bir dönem “akil insanlar heyeti”nde bulunan bir kısım zevat ile diğer birkaç kişinin Oslo’da, PKK tarafından yönlendirildiği söylenen DPI (Demokrasiyi Geliştirme Enstitüsü) tarafından düzenlenen bir toplantıda bir araya gelişidir. Yapılan açıklamalardan, Türkiye’ye sözde çözüm arayışlarının dayatılmaya çalışılacağı anlaşılmaktadır.

Türk vatandaşlarının dâhilî meselelerimizi yabancı devletlerin nezaretinde tartışması, tek kelimeyle zillettir. Kimsenin Türk milletine bu zilleti reva görmeye hakkı da haddi de yoktur. Türk milleti ve Mehmetçik o defteri kapatmıştır. Federal sistem lakırdıları ise bu ülkenin ve devletin tarihini bilmeyenlerin hezeyanlarıdır. Bu ülkede yaşayanlar, bu topraklarda egemenliğin tartışılır hâle gelmesine, paylaşılıp parçalanmasına zemin hazırlayacak tuzaklara karşı uyanık ve dikkatli olmak mecburiyetindedir.

Bunları, Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen gelişmelerden ayrı düşünemeyiz. Cumhurbaşkanımız ısrarla Fırat’ın doğusundan bahsediyor ama gerek ABD’nin gerekse Suriye’de ve diğer bazı konularda birlikte hareket ettiğimiz Rusya’nın PYD’yi terör örgütü olarak tanımadığı açıktır. Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik harekâtı, tarihî sebeplerle tamamen haklı olduğu bir konuyla başlamalıdır. Süleyman Şah Türbesi’nin Türk toprağı olan asli yerine nakli ve bu bölge ile civarının güvenliği sağlanmalıdır. Bu hem psikolojik hem de stratejik açıdan vazgeçilmez bir zorunluluktur.

 

Beka, Milliyetçilik ve DinFIRAT'IN DOĞUSUBEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIRDOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR?TÜRKLERDE MİLLET ŞUURUTÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRKADALET, LİYAKAT, İSTİŞAREMERHABAYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
31 Mart son mu başlangıç mı?
Osman KARA
Erdem EROL
KAFAMIZDAKİ PİRELER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
SİYASİ PARTİLER NİÇİN VARDIRLAR?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
MOBİL-TEL
Prof Dr Yücel TANYERİ
Naci ALTUNCU
BEN BİLMEM MERKEZ BİLİR
Naci ALTUNCU
M. Halistin KUKUL
DİLENCİLİK NASIL ÖNLENİR?
M Halistin KUKUL
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YAPAY ZEKA
Doç Dr Yetkin BULUT
Erdal AĞAR
İçimizdeki Şiddet
Erdal AĞAR
Metin ATLI
BAHANE DEĞİL İCRAAT!
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
ATAKUM'DA SEÇİM KULVARINDA SON 100 METRE
Şakir DEMİRCİ
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve Diyalog: II
Kenan ERZURUMLU
Embiya SANCAK
"SAHİL YOLU UYGUNDUR" KARARINA İPTAL
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
DİLE ÖZEN GÖSTERMEK
Alpaslan ÇEPNİ
Yavuz BAYRAM
HAYATI ISKALAMAK
Yavuz BAYRAM
Selçuk KAYA
Israra gerek yok
Selçuk KAYA
Ender GÜR
OMURGA BOZULUNCA
Ender GÜR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ II
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Ahmet HAYVALI
FİNANSAL İSTİKRAR VE KALKINMA KOMİTESİ KURULUYOR...
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
55 DU 637
Kadir GÜRKAN
Mustafa ÖZBALCI
SÖZ UÇAR, YAZI KALIR 
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
EN SIRADAN İŞ BİLE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATİLLERİNE 18 YIL...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
96 SENELİK DRAM: MÜBADELE
Akın ÜNER
Ergin KAHVECİ
ANLAŞTIK!...
Ergin KAHVECİ
Fulya ZORLU
Sosyalleş-me
Fulya ZORLU
Cevdet YILMAZ
Daha az ölüm, daha az doğum (Less die, less birth)
Cevdet YILMAZ
Gül TURAN
BÜYÜKADA ATLARI
Gül TURAN
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
İlker Mutlu
Samsun 100. Yıl Platformu
İlker Mutlu
Ersin ERGE
YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ
Ersin ERGE
Cesur CEYLAN
KARNE HEDİYESİ(?)
Cesur CEYLAN
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ