YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM

SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK

Mehmet’im çarıksız Yemen’den geldi,

Şahadet gürledi sonsuzu deldi,

Gök mavi yer beyaz kefeni aldı,

Ak yaşlar nar oldu Sarıkamış’ta.

...                                                       (Ömer Ekinci Micingirt)

Tarihimizde Aralık ayında yaşanan, hafızalarda yer etmiş en önemli olay Birinci Dünya Savaşı esnasında Kafkas Cephesinde yaşanan Sarıkamış felaketidir. Geçtiğimiz 26-27 Ekim’ de Tunceli ilimizin, Nazimiye ilçesi, dağlık kesiminde yürütülen iç güvenlik harekatı esnasında aniden bastıran kar ve tipi nedeniyle havadan tahliyesi gerçekleştirilemeyen jandarma özel harekat timindeki iki uzman çavuşumuzun şehadeti Sarıkamış’ı yeniden hatırlamamıza yol açtı.

Alman Genelkurmayından Hindenburg-Ludendorf ikilisi tarafından Batı cephesinde 26-31 Ağustos tarihleri arasında Rus kolorduları birbiri ardına kuşatılıp imha edildi. Ludendorf bu zafere 1410 yılında Polonya ve Litvanyalıların Töton şövalyelerine karşı kazandıkları zafere ve sözkonusu yerdeki köyün adına atfen "Tanenberg Muharebesi’' adını verdi.

Rusları doğuda da sıkıştırmak isteyen Almanlar yaptıkları planı Enver Paşa’ya kabul ettirdiler.Türk kurmay heyeti ve ordu komutanı HASAN İZZET PAŞA ise harekatı erteleyip baharda yapmaktan yanaydılar.Ordu komutanı HASAN İZZET PAŞA’NIN ‘’ Ben bu şartlar altında başlatılacak bir harekatın sorumluluğunu alamam’’ diyerek istifa etmesi üzerine Enver Paşa, bizzat Trabzon üzerinden Erzurum’a gelmiştir. ENVER PAŞA Türk Ordusunun yapacağı plan ile ilgili çalışmalara başlamış, 3’ncü ordu komutanı HASAN İZZET PAŞA yerine kendisini Ordu komutanı olarak belirlemiş, 10’ncu kolordu komutanı ZİYA PAŞA’NIN yerine de HAFIZ HAKKI PAŞA'YI görevlendirmiştir. Rus ordularının imhasına yönelik planın tamamlanmasına ve koordinesine yönelik çalışmalara başlanmıştır. Türk Ordusunun planı; Rus kuvvetlerinin AZAP mevziinin doğusuna çekilmeden imhasını sağlamak maksadıyla, süvari tümenin ARAS nehri güneyinden HASANKALE - BAŞKÖY - KAĞIZMAN istikametinde 11 ’nci kolordu KÖPRÜKÖY-MECİNSİRT-SARIKAMIŞ istikametinde, 9’ ncu kolordu 1’ nci kolu NARMAN-ÇATAK-BARDIZ-SARIKAMIŞ (kuşatma) istikametinde ikinci kol, NARMAN-OLTU istikametinde 10’ncu kolordu ToRtUM- OLTU-KOŞAR istikametinde taarruz edecektir.

Sarıkamış Harekatı Türk Ordusunun Planı

 

22 Aralık 1914 günü 10’ncu kolordu Narman bölgesindeki GENERAL STOMIN grubuna başarılı bir taarruz yaparak geriye atmıştır. 23 Aralık 1914 günü Rus ordusu cephedeki 11 nci kolordu taarruz etmiş, 10’ncu kolorduya KARS yolu açılmıştı.

10’ncu Kor. Bardız kuzeyi hedefine değil de KOŞAR-BEYKÖY üzerinden Sarıkamış'ın doğusuna ilerleyeceğini bildirmiş, 9’ncu kolordu 29’ ncu tümen ile ayrıca BARDIZ'a gelmişti. Hafız Hakkı Bey beklemeksizin 3’ncü ve 31’nci tümenlerle KOŞAR istikametine yönelmiştir. Beliren bu durumda iki kolordu arasındaki mesafe koordineyi sağlamayacak boyutta tehlikeli bir biçimde açılmıştır, Enver Paşa da 25 Aralık 1914'te 29’ncu tümenle Sarıkamış istikametinde ileri harekata devam etmiştir.

Rus ordu komutanı MICHAYESVSKI cephedeki durumun aydınlanması üzerine büyük bir kuşatma ile karşı karşıya bulunduğunu anlamış, geçit ve gediklerin tutulması maksadına yönelik savunma tedbirleri almıştır.

 

29’ncu tümen ile çok zor şartlar altında Sarıkamış önlerine kadar gelen Enver Paşa 25-26 Aralık 1914'te şehre girememiş, 26 Aralık 1914'te Sarıkamış önlerine gelen 17’nci tümen ile birlikte taarruza devam etmiştir. Ruslar gerilerden getirdikleri birlikleri savuma için tertiplediğinden yapılan taarruzlar başarılı olamamış, yalnız iki Türk kolordusu tarafından kuşatılan Rus komutanı geri çekilmek için de hazırlıklara başlamıştır.

10’ncu kolordu Sarıkamış'a bir an öce varabilmek için ALLAHUEKBER dağları üzerinden 9’ncu kolordu ise Sarıkamış dağları üzerinden kar ve tipi altında yaptıkları ilerlemede çok zayiat vermiş, Sarıkamış önlerinde sadece iki kolordunun mevcudu 10.000 kişi kalmıştı. Ruslar ise savunan birliklerinin mevcudunu 15.000'e çıkarmıştı.

27 Aralık 1914'te her iki kolordunun Sarıkamış'a yaptığı taarruzlar başarılı olamamış, sadece bir Türk alayı girmeyi başarmışsa da karşı taarruzla geri çekilmiştir.

Enver Paşa taarruzun tekrarı ve başarısını Sarıkamış'a 40 km. yaklaşan 11. nci kolorduya bağlamıştır.

Ruslar beliren bu tehdidi ve kuşatmayı ortadan kaldırarak Türk kuvvetlerini geri atmak maksadıyla Sarıkamış'ta büyük bir kuvvet tertiplenmiştir. (41 piyade taburu, 20 süvari bölüğü, 62 top) 4 Ocak 1915’te büyük bir karşı taarruz başlatmışlar, bu gün başarılı olamamışlar, 5 ve 6 Ocak 1915 harekatında Türk kolordusunu geriye atmaya başlamışlardır.

Bugüne kadar iki Türk kolordusundan 25.000 kişi karlar altında can vermiştir. Yapılan muharebeler sonucunda Rus ordusu ARAS vadisindeki ilk yerine ulaşmıştır. SARIKAMIŞ muharebelerinde Rus ordusu 30.000, Türk ordusu 50.000 kişi kaybetmiştir. Rus kaynaklarına göre ise Türk ordusu 90.000 kişi kaybetmiştir. Karlar kalktıktan sonra gerçeği Ruslar itiraf etmiş, 25.000 Türk askerinin gömüldüğünü yazmışlardır.

Bu harekatın en önemli siyasi sonucu; bu cephede baharla birlikte daha zor durumda kalacaklarını düşünen Rusların, biran önce boğazlara yönelik bir harekatın başlatılmasını İngiltere ve Fransa’dan istemeleri sonucu Çanakkale cephesinin açılması olmuştur. Alınan sonuç Türk Kurmay heyetini haklı çıkarmış 3’ncü ordu düşmana değil KIŞ’a yenilmiştir. Harp tarihinin bize öğrettiği ‘’Yetersiz hazırlıkla taarruz etmektense, hiç taarruz etmemek daha iyidir.’’ öğretisi burada da gerçekleşmiştir.

Tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum, ruhları şad, mekanları cennet olsun olsun.

COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİRABD Türkler nazarındaki güvenilirliğini sıfırlamaktadır2018 YILINDA GÜVENLİK VE ASKERİ GÜCÜMÜZÜN GELDİĞİ NOKTAMÜNBİÇ VE FIRATIN DOĞUSUNA YAPILACAK OLAN HAREKATSARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK ÖğretmenlerimizNEDEN DÜNYA SAVAŞIAtatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-2Atatürk’ü Diğer Liderlerden Ayıran ÖzelliklerYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
31 Mart son mu başlangıç mı?
Osman KARA
Erdem EROL
KAFAMIZDAKİ PİRELER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
SİYASİ PARTİLER NİÇİN VARDIRLAR?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
MOBİL-TEL
Prof Dr Yücel TANYERİ
Naci ALTUNCU
BEN BİLMEM MERKEZ BİLİR
Naci ALTUNCU
M. Halistin KUKUL
DİLENCİLİK NASIL ÖNLENİR?
M Halistin KUKUL
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YAPAY ZEKA
Doç Dr Yetkin BULUT
Erdal AĞAR
İçimizdeki Şiddet
Erdal AĞAR
Metin ATLI
BAHANE DEĞİL İCRAAT!
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
ATAKUM'DA SEÇİM KULVARINDA SON 100 METRE
Şakir DEMİRCİ
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve Diyalog: II
Kenan ERZURUMLU
Embiya SANCAK
"SAHİL YOLU UYGUNDUR" KARARINA İPTAL
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
DİLE ÖZEN GÖSTERMEK
Alpaslan ÇEPNİ
Yavuz BAYRAM
HAYATI ISKALAMAK
Yavuz BAYRAM
Selçuk KAYA
Israra gerek yok
Selçuk KAYA
Ender GÜR
OMURGA BOZULUNCA
Ender GÜR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ II
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Ahmet HAYVALI
FİNANSAL İSTİKRAR VE KALKINMA KOMİTESİ KURULUYOR...
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
55 DU 637
Kadir GÜRKAN
Mustafa ÖZBALCI
SÖZ UÇAR, YAZI KALIR 
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
EN SIRADAN İŞ BİLE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATİLLERİNE 18 YIL...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
96 SENELİK DRAM: MÜBADELE
Akın ÜNER
Ergin KAHVECİ
ANLAŞTIK!...
Ergin KAHVECİ
Fulya ZORLU
Sosyalleş-me
Fulya ZORLU
Cevdet YILMAZ
Daha az ölüm, daha az doğum (Less die, less birth)
Cevdet YILMAZ
Gül TURAN
BÜYÜKADA ATLARI
Gül TURAN
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
İlker Mutlu
Samsun 100. Yıl Platformu
İlker Mutlu
Ersin ERGE
YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ
Ersin ERGE
Cesur CEYLAN
KARNE HEDİYESİ(?)
Cesur CEYLAN
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ