YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Embiya SANCAK

ATAKUM'DA FELAKET ZAMANI YAKLAŞIYOR

Sayın okuyucum,

Felaket tellallığı yapmak niyetim yok. Ancak konu önemli olduğu için dikkati çeken başlığı tercih ettim. Biz insanları yönetenlerin kötü ve kayırmacı kararları vermeleri bu konuda seçim zamanı kararı hariç hiçbir günahı olmayan vatandaşa çile olarak dönecek.

İmar planı düzenleme ve değişim kararları “KAMU MENFAATİNİ SAĞLAMAK”’ amacıyla verilir. Burada ki kamu menfaati tabirinden resmi kurumların menfaati şeklinde asla anlaşılmamalıdır.

Atakum ilçemiz aslında gelecek büyük Samsun’dur. Samsun kentinin nitelikli iskân alanıdır. Şimdilerde çok kötü bir yasal düzenleme ile Samsun dâhil büyükşehir kurulan illerde kent kimliği ve belleğinin var olduğu yerleşimlerin isimleri kaldırıldı. Konumuz bu değil.

Atakum’da Atatürk Bulvarı ile Alparslan Caddesi kavşağında bir AVM inşaatı yapımı devam ediyor. Atakum ilçesinin ilave ticari kullanım alanı olan bu binaya kamu menfaati adına ihtiyaç olduğuna hangi meslektaşım rapor eyledi. Bilmiyorum. Ama haklarım var ise helal etmeyeceğim.  Alışveriş ve yaşam mekânlarında ki yeme-içme yerlerinin en iyileri yeterli sayıda sahilde zaten mevcuttur. Atatürk Bulvarı da zaten yol boyu alt ticaret kullanımına dönüşmüş durumda. Aynı şekilde İsmet İnönü Bulvarı, Alparslan caddesi, Lozan caddesi tüm yatay ve düşey konumda olan geniş caddeler alt ticaret-üst konut geleneksel tazımızda hizmet vermeye başladı ve daha da gelişiyor.

Alışveriş ve yaşam merkezleri bir kentte yapılmalıdır. Ancak taşıt trafiği sorunu olmayan geniş parsel alanlarında tercih edilmelidir. Bu alan bu kurala da asla uygu değildir.

Ulaşım ve trafik analizi mesleğimin hayati kısmını oluşturur. Beraber çalışalım. Özellikle hafta sonu ve iş sonrası saatlerinde kent merkezinden Alparslan caddesini kullanan evimize gitmek için özel aracımız ile veya minibüs ve otobüsle seyahat edelim. Atatürk Bulvarı üzerinde ki kavşaktan sola nasıl döneceğiz. Bu hemzemin dönel kavşak kesinlikle çalışmayacaktır. Zaten normal standartlara göre burada dönel kavşak dahi düzenlenemez. Dönel kavşak yarıçapı 18 metre olan yonca yaprağı tarzında bir düzenleme imkânı olmuş olsa idi, sorun yaşanmayacaktı.

Buranın imar planı 1967 yılında yapılmıştır. Bu tarihte kabul edilen yoğunluğa göre Balaç köy yolu geniş cadde olarak planlanarak kavşağa da kültür tesisi yeri plan kararı verilmişti. Süresi içinde kamulaştırılması gerekirdi. Plan kararı gerçekleşmedi. Değişiklik ihtiyacı hâsıl oldu. Gayet normal bir işlemdir. Sorun plan değişikliği ile önerilecek yeni kullanım kararıdır. Ticaret alanları üstelik pik saatleri olan AVM’lerin imar planı değişimi ile tesis edilmesi tüm dengeleri bozar. Her yerde kabul edilmiş olan ana plan kararlarına olumsuz etki yapan kullanım türüdür. Bu konuda yazımı yazmadan tekrar bir araştırma yaptım bir bilgi aldım ve şaşırdım. Trafik komisyonu evvelki plan kararı olan kültür alanı ile AVM’nin aynı trafik yoğunluğu doğuracağından “uygundur” kararı verilmiş. Ben bu durumu diyecek kelime bulamıyorum. Anlaşılan şöyle olmuş çoğu kez olduğu gibi “İnşaat organizasyonunu üstlenenler büyük bir sabırla önceden taleplerine uyacak belgelerin ve tali kararların alınmasında gayret sarf ederler. Hepsi dosyasında birleşince sorumlulukların paylaşıldığı görülünce istenilen plan onaması gerçekleşir .”

Atakum’da Atatürk Bulvarından beslenen dikey yol kavşaklarının en sıkışık ve tehlikeli olanı bu kavşaktır. Bu olumsuzluğa çift yönlü trafiği olan bulvara paralel gelişen servis yolu da kötüye daha kötü katkısı vermektedir.

Bu konu yeni göreve gelecek olan büyükşehir ve Atakum belediye başkanlarının başın ağrıtacağını şimdiden hatırlatıyorum.  Sebebi şudur: Yatırımcı yasal hak kazanmış durumdadır. Geriye dönüşü çok zordur. Peki diyeceksiniz k çözümü yoksa neden yazıyorsun. Şöyle izah edeyim“kötü yapılan icraatları iyice bilerek görev talep edilmesine” katkı sağlamak istiyorum.

AVM binasının mimarisini bilmiyorum. İncelemedim. İnşallah kavşak tarafına otopark giriş ve çıkışı verilmemiştir.

Otopark deyince aklıma geldi; aynı cadde olan Alparslan caddesinde AVM ile aynı yol hattında ki özel hastane için yapılmak istenilen imar planı değişikliği konusuna dair tüm yaşananlara dair belgeler arşivime geldiğini duyurayım. Konu aslında tamamen benzerdir. Buraya hastane yapılırken hem kapasite hem de ihtiyaç programı eksik ve hatalı yapıldığı uzun süre sorun yaşatmayacak bir hastane projesi yapılamadığı anlaşılıyor. Projesinde otopark olan bina bodrumu alanları hastane birimleri için kullanılması gerekli olmuş.

Burada da ulaşım ve araç park etmek sıkıntısı yaşanıyor.

Şimdi sormam gerekmiyor mu?

Eyyy muktedirler... Taşıt ve yaya trafiği yoğunluğu yüksel olan bina türlerini hangi akılla imar planı değişikliği ile aynı hat üzerine yakın konumda tesis edersiniz.

Not: Hastane imar planı değişikliği yazım detaylı bilgiye ulaşınca yazılacaktır. Gündem dışı belediye meclisine alınmasında acele edilen olay hakkında durumu anlamaya çalışıyorum. Ama imar planı onaması prosedürü tamamlanamamış olduğu bilgisini aldım.

 

"MUSTAFA EZBER BOZDU"PROJELERAFFETMEKSAMSUN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRLÜK MAKAMIGÜLSAN VE ADAYLARATAKUM'DA FELAKET ZAMANI YAKLAŞIYORDAVALAR ve BAŞKANLARBAŞKANLAR ve SEMT PAZARLARI"SAHİL YOLU UYGUNDUR" KARARINA İPTALPOŞETYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
21 MART'IN ANLAMI
Osman KARA
Erdem EROL
HASTANEYE GİDİN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
"DOSTLAR BENİ HATIRLASIN"
Mustafa GENÇ
GÜNDEMLİK
GÜNDEMLİK
GÜNDEMLİK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
YÜK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Cevdet YILMAZ
Su (Şirketi) Savaşları
Cevdet YILMAZ
Kenan ÖZTÜRK
Teşekkürler TİKDAK
Kenan ÖZTÜRK
Nami Cem İYİGÜN
FARKLI UYGULAMALAR VE BÜTÇELENDİRME MESELESİ
Nami Cem İYİGÜN
Birol BİRCAN
Titanic'ten kutulan Türk.
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
CHP'NİN GELECEKLE İLGİLİ VİZYONU ? ( 3 )
Naci ALTUNCU
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DİKKAT EKONOMİSİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Burhan UYAN
ESNEK BEYİNLİLERDEN MİSİNİZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
YARIN DÜNYA ŞİİR GÜNÜ
Şakir DEMİRCİ
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, SANAT VE TOPLUM
Mustafa ÖZBALCI
Ergin KAHVECİ
MEVZU GELİP ÜRETİME KİLİTLENİNCE...
Ergin KAHVECİ
Embiya SANCAK
"MUSTAFA EZBER BOZDU"
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
NEVRUZ
Alpaslan ÇEPNİ
Kadir GÜRKAN
Neden Olmuyor ?...
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Camiler, Vaizler, İmamlar: II
Kenan ERZURUMLU
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
ÜMİT VAR, ÜMİTVARIZ...
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
DEĞER Mİ?
Kürşad GÜNDOĞDU
Salim YILDIZ
Öldük öldük dirildik
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
12. adam, Okan'a merdiven oldu...
Selçuk KAYA
Metin ATLI
BU MAÇIN TARİFİ YOK
Metin ATLI
Ender GÜR
AHLARLA VAHLARLA KAZANMAK
Ender GÜR
Gül TURAN
PATLICAN  DEYİP DE GEÇME
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
18 MART BÜYÜK GÜN...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN, OTOPARK, PARKOMAT...
Akın ÜNER
Hasan Cem KESKİN
İNANCIN, SİLAHINDIR
Hasan Cem KESKİN
İlker Mutlu
Samsun'dan bir Menderes Samancılar Geçti
İlker Mutlu
Ersin ERGE
KUVAYI MİLLİYE DERKEN
Ersin ERGE
Erdal AĞAR
Uyku Kalitesi
Erdal AĞAR
Hikmet KURADA
AŞIK  VEYSEL’DEN, ''ATATÜRK’E AĞIT!..''
Hikmet KURADA
Mehmet ÖZ
İBN HALDUN’A GÖRE İKTİDAR VE DEVLET
Mehmet ÖZ
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
M. Halistin KUKUL
Kabûlünün 98. Yılında:TÜRK İSTİKLÂL MARŞI: BİR EDEBÎ ŞAHESER
M Halistin KUKUL
Ahmet HAYVALI
KDV UYGULAMA TEBLİĞLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPILIYOR...
Ahmet HAYVALI
Ömer PAMUK
AMACA UYGUN YAŞAMAK...
Ömer PAMUK
Osman ZÜMRÜT
KADIN HAKLARI-İNSAN HAKLARI (3)
Osman ZÜMRÜT
Cesur CEYLAN
BİLMİYORUM
Cesur CEYLAN
Yavuz BAYRAM
28 ŞUBAT'IN YÜZLERİ!.. (Dünden Devam)
Yavuz BAYRAM
İbrahim TELLİOĞLU
TARİHTE TÜRK İZİ II: KÜLTÜREL İZ
İbrahim TELLİOĞLU
Memduh ERKİN
YENİLİKLER      
Memduh ERKİN
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ADANA MUTABAKATI NEDEN GÜNDEME GETİRİLDİ
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ