YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

OZAN ARİF'İ ANLAMAK...

Sanatçı olmak zordur. Zira gerçek bir sanatçı, değnekle güdülemez. Fikirleri ve fikirlerini ifade ediş tarzı birçoklarına aykırı gelir. Yadırganır. Özgür ruhu nedeniyle her dönem muhaliftir. Haliyle muktedirlerle çatışır. Düşünceleri ve sanatı nedeniyle bedel öder. Ailesinden, memleketinden, hürriyetinden mahrum edilir. Sevenleri, hayranları vardır; ama son tahlilde yalnızdır. Bu nedenle gerçek sanatçıların ruhları yaralı, hisleri buruk, kalpleri kırık olur.

Sanatçının hangi siyasi fikirlere sahip olduğu da pek fark etmiyor... Misal, dün devrimci şair Nazım Hikmet ne yaşamışsa, hafta içi sonsuzluğa uğurladığımız ülkücü sanatçı Ozan Arif de benzer acılar çekerek ömrünü geçirdi. İkisi de düşünceleri nedeniyle yargıya hesap vererek, sürgün hayatı yaşayarak, iktidarı elinde tutanlarla kavga ederek ömrü boyunca mücadele etti.

Gariptir ki dünya hayatında gün yüzü göremeyen sanatçıların değerleri genellikle öldükten sonra anlaşılır. İktidar sahipleri için bir tehlike olma ihtimalleri kalmayınca ona herkes sahip çıkmaya başlar. Daha düne kadar sanatçıya ve sanatına cüzamlı gibi davrananlar öldükten sonra methiye düzerler. Hatta geçmişte "sözde aydın, vatan haini, sapık fikirli" diye hakaretler yağdırdıkları o sanatçının eserlerinden alıntılar yaparak kendi yandaşıymış gibi göstermekten çekinmezler. Ne de olsa Rahmetlinin mezarından kalkıp ona ayar vermesi ihtimali yoktur!

Ozan Arif,  hayatının hiçbir döneminde virgül kadar eğilmeden, vefatına kadar sanatıyla ışıklar saçarak ve arkasında ölümsüz eserler bırakarak onurlu bir ömür sürdü. 12 Eylülün sillesini yiyen Türk Milliyetçilerinin yaşadığı derin acıları dile getiren dizeleriyle bir dönemin bayraktarı oldu. Zorunlu gurbet yıllarında, ülkücülüğün yorgun bir nesilden genç kuşağa aktarılmasında sazıyla, sözüyle köprü görevi üstlendi. Sonraki dönemde, Türk Milliyetçiliğinin onurunu ve duruşunu muhafaza etmek için kendi doğrularını en üst perdeden, lafını hiç esirgemeden sanatıyla ifade etmekten geri durmadı.

Cenazesine on binler katıldı. Ardından milyonlar hüzünlendi. İhtimal ki dizelerinden bir bölümü nesiller boyunca ülkücü hareketin kendisini ifade etmesi için gelecekte de söylenip duracak. Belki, ilerleyen yıllarda yaşadığı dönemdekinden çok daha tanınmış bir isim haline gelecek. Lakin, onun sanatçı duruşu ve fikirlerinin sadece belli bir kesiti bilinecek. Çünkü, yıllar sonra geleceğin muktedirleri, konuşurken fikirlerinden ve duruşundan hiç bahsetmeden onun söz sanatını kendi belagatlerine sos olarak kullanacaklar.

Arif Nihat Asya'nın, Mehmet Akif'in ve Atsız Ata'nın vefatından sonra sanatlarından, felsefelerinden pek bahsedilmeden, popüler siyaset kültürüne malzeme edilmeleri misali... Ozan Arif'in bazı eserleri, ömrü boyunca mücadele verdiği baskıcı, kaypak ve dönek siyaset adamlarının gelecekteki versiyonları tarafından kullanılacak.

"Arif der ki Ya Rab Müslüman Türk’üm./ Bu düzen tartmıyor çok ağır yüküm./Türk’ün ve İslam’ın yeniden hüküm/Süreceği bayramlara eriştir." dizeleri mitinglerde, televizyon konuşmalarında ballandırılarak okunacak.

Ama aynı şiirinde, "Ben desem devletin gücüne gider,/Bunlar ne av yapar ne koyun güder,/
Hepimizi başta gerçek bir lider/Göreceği bayramlara eriştir." dediğini pek az kişi bilecek.

Bir başka şiirinde geçen "Arif’im yıkılmış şehir gibiyim/Tadım yok tuzum yok zehir gibiyim./Yatağına küskün nehir gibiyim./Akıyorum ama sen gel bana sor." dizelerinin seslendireni çok olacak.

Ama bir başka dörtlükte yer alan "Çünkü iktidarda bütün varımı/Yitirdim siyasi itibarımı
/Söylenen sözlere kulaklarımı/Tıkıyorum ama sen gel bana sor." ifadelerinin alıcısı pek bulunmayacak.

Gelecekte milliyetçi muhafazakar geçinen siyaset erbabı, "Birbirine düşman zengin ile fakir,/Birinde hamd eksik, birinde şükür,/Hepinizde ayrı değişik fikir,/Birlikte üç adim yürüyor muyuz?" dizelerini diline pelesenk edecek.

Ama Allah ömür verirse göreceğiz, hiçbirisinin işine şu dizeleri okumak gelmeyecek: "İslamın şartı beş, İmanın altı,/Diyerek işleriz her türlü haltı./Aklımıza gelmez toprağın altı./Emaneti sağlam koruyor muyuz?"

"Siz sormayın bana aşkı/Ben bu yurdun aşığıyım./Kalleş dosttan gözüm yıldı./Düşman merdin aşığıyım." dizelerini okurken alkış alırsınız ama Ozan Arif'in " Devletin malı sizin./Kaymağı balı sizin./Küpünüz dolu sizin./Boş benim testim babo..." dediğini hiçbir muktedir anımsamak bile istemeyecek.

Ülkücüler, gelecekte onu " Arif dönmüş bir bülbüle/O aşıktır bağda güle/Ülkücülük dertse bile/Ben bu derdin aşığıyım" dizeleriyle anacaklar.

Türk Milliyetçilerinin 12 Eylülde çektiği acıları hatırlamak için "Nişanlımın demek kesildi sözü/Ne yapalım ana bu imiş yazı/Otuz yıl bekler mi hiç elin kızı?/Kız tarafı haklı derim ana." satırları çokça hatırlanacak.

Veyahut, onun zorlu gurbet yıllarından bahsettiği "El gibi sıraya katışamadım,/Evlat oldum elden tutuşamadım,/Anam, babam öldü yetişemedim,/Köyüme çok uzak yolun Almanya" şiirini yürekler yanarak okunacak.

Ama bu duygusal satırlar kadar, her Türk Milliyetçisinin Ozan Arif'in "Biri dişli bir çarktır./Aynı millet aynı ırktır./Alevi Türk, Sünni Türk'tür./Çerkez Kürdün aşığıyım." dediğini aklından çıkartmaması lazım.

Bu da yetmez... Sanatçının görevinin bir parçasının milleti aydınlatmak olduğunu ifade ettiği dizeleri de Ülkü Ocaklarının duvarlarına asmak gerekir: "Ben Arif`im, baba bildim devleti./Benim işim uyandırmak milleti./Söylediğim bu destanın kıymeti,/Bugün bilinmezse, yarın bilinir."

Tabii bir de ülkücünün yerinin beylerin, paşaların değil doğrudan fakir fukaranın yanı olduğunu anlatan satırları da mıh gibi akılda tutmak var: "Arif; varken bey, paşa,/çeneni yorma boşa,/Parasız vatandaşa,/Rüzgâr ile yel satılık."

Son söz: Hakiki Türk Milliyetçileri, içlerinden çıkarttıkları Ozan Arif misali münevverlerin fikirlerine ve duruşuna sahip çıkamazlarsa yıllar sonra onun mezarında kimlerin timsah göz yaşı döktüğünü görüp kahrolurlar. 

 

 

SAMSUN, OTOPARK, PARKOMAT...GOOGLE AMCA SAMSUN'A NE DİYOR?ÇERKES ETHEM Mİ, ÇERKES EKREM Mİ?OZAN ARİF'İ ANLAMAK...İstanbul Türküleri Samsun'da Söylenseydi...YENİ TURANCILIKBU İŞTE BİR YANLIŞLIK YOK MU?96 SENELİK DRAM: MÜBADELEEN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARIŞAMAN SELENGE'DEN 2019 KEHANETLERİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
21 MART'IN ANLAMI
Osman KARA
Erdem EROL
HASTANEYE GİDİN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
"DOSTLAR BENİ HATIRLASIN"
Mustafa GENÇ
GÜNDEMLİK
GÜNDEMLİK
GÜNDEMLİK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
YÜK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Cevdet YILMAZ
Su (Şirketi) Savaşları
Cevdet YILMAZ
Kenan ÖZTÜRK
Teşekkürler TİKDAK
Kenan ÖZTÜRK
Nami Cem İYİGÜN
FARKLI UYGULAMALAR VE BÜTÇELENDİRME MESELESİ
Nami Cem İYİGÜN
Birol BİRCAN
Titanic'ten kutulan Türk.
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
CHP'NİN GELECEKLE İLGİLİ VİZYONU ? ( 3 )
Naci ALTUNCU
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DİKKAT EKONOMİSİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Burhan UYAN
ESNEK BEYİNLİLERDEN MİSİNİZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
YARIN DÜNYA ŞİİR GÜNÜ
Şakir DEMİRCİ
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, SANAT VE TOPLUM
Mustafa ÖZBALCI
Ergin KAHVECİ
MEVZU GELİP ÜRETİME KİLİTLENİNCE...
Ergin KAHVECİ
Embiya SANCAK
"MUSTAFA EZBER BOZDU"
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
NEVRUZ
Alpaslan ÇEPNİ
Kadir GÜRKAN
Neden Olmuyor ?...
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Camiler, Vaizler, İmamlar: II
Kenan ERZURUMLU
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
ÜMİT VAR, ÜMİTVARIZ...
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
DEĞER Mİ?
Kürşad GÜNDOĞDU
Salim YILDIZ
Öldük öldük dirildik
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
12. adam, Okan'a merdiven oldu...
Selçuk KAYA
Metin ATLI
BU MAÇIN TARİFİ YOK
Metin ATLI
Ender GÜR
AHLARLA VAHLARLA KAZANMAK
Ender GÜR
Gül TURAN
PATLICAN  DEYİP DE GEÇME
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
18 MART BÜYÜK GÜN...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN, OTOPARK, PARKOMAT...
Akın ÜNER
Hasan Cem KESKİN
İNANCIN, SİLAHINDIR
Hasan Cem KESKİN
İlker Mutlu
Samsun'dan bir Menderes Samancılar Geçti
İlker Mutlu
Ersin ERGE
KUVAYI MİLLİYE DERKEN
Ersin ERGE
Erdal AĞAR
Uyku Kalitesi
Erdal AĞAR
Hikmet KURADA
AŞIK  VEYSEL’DEN, ''ATATÜRK’E AĞIT!..''
Hikmet KURADA
Mehmet ÖZ
İBN HALDUN’A GÖRE İKTİDAR VE DEVLET
Mehmet ÖZ
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
M. Halistin KUKUL
Kabûlünün 98. Yılında:TÜRK İSTİKLÂL MARŞI: BİR EDEBÎ ŞAHESER
M Halistin KUKUL
Ahmet HAYVALI
KDV UYGULAMA TEBLİĞLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPILIYOR...
Ahmet HAYVALI
Ömer PAMUK
AMACA UYGUN YAŞAMAK...
Ömer PAMUK
Osman ZÜMRÜT
KADIN HAKLARI-İNSAN HAKLARI (3)
Osman ZÜMRÜT
Cesur CEYLAN
BİLMİYORUM
Cesur CEYLAN
Yavuz BAYRAM
28 ŞUBAT'IN YÜZLERİ!.. (Dünden Devam)
Yavuz BAYRAM
İbrahim TELLİOĞLU
TARİHTE TÜRK İZİ II: KÜLTÜREL İZ
İbrahim TELLİOĞLU
Memduh ERKİN
YENİLİKLER      
Memduh ERKİN
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ADANA MUTABAKATI NEDEN GÜNDEME GETİRİLDİ
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ