YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

GOOGLE AMCA SAMSUN'A NE DİYOR?

 

Bugünlerde herkes yerel seçimleri konuşuyor. Yoksa "fısıldaşıyor" mu demeliyim? Zira insanlar temkinli, yüksek sesle konuşanlar sadece adaylar ve onların etrafındaki mutat halkada bulunanlar...

Onlara kulak kabarttığımızda ise en çok duyduğumuz kelimelerden birisi "proje" oluyor. Herkes vatandaşın duymak istediği lafları söyleme gayreti içinde. Kimisinin işsizliği çözecek bir projesi var, kimisinin ulaşım, imar, çarşı pazar filan...

İşsizlik mevzusunda milletin midesi boş ama karnı tok. Geçiniz efendim.

Ama öteki mevzulara bakınca adayın huyu suyu hakkında vatandaş, biraz fikir edinebiliyor. "Bu adam seçilirse, paraları çarçur mu eder, tutumlu mu gider" diye kanaat edinebiliyorsunuz. Ya da "müteahhitliğe mi kafası çalışıyor, rant işlerine mi aklı eriyor" yoksa, "o taraklarda hiç bezi mi yok..." Bir yanılma payı ile anlayabiliyorsunuz.

Açıklanan projeler, çok uçuk kaçık şeyler değilse seçmen tercihlerini pek de etkilemiyor aslında...   

Vatandaş, aday ile tanışıyorsa ne ala... "İşim düşerse kapısını tıklatırım" diyor, "işim düşmezse düğünüme, cenazeme gelir" diye düşünüyor, oyunu ona göre veriyor zaten.

Ama öyle uzun uzadıya bir hukuku yoksa, biraz elinin alışık olduğu partiye bakıyor, biraz cüzdanına... En son adayların imajlarına kafa yoruyor. Sonra yaratana sığınıp mührü basıyor.

Bu imaj işinin yarısı reklam, yarısı da fısıltı gastesi... Projeler de bu imaj oluşturma hikâyesinin kenar süsü birazcık.

Belediye Reisi kim olursa olsun, tebrikleri kabul ettikten sonra şöyle bir bütçeye bakacak. Devam eden işleri hesaplayacak. İster istemez suya, toplu taşımaya filan biraz giydirecek. Ramazan kolisi, kışın odun kömür, fakire yardım, reklam afiş filan işlerinden sonra geriye kalanla bir şeyler yapmaya çalışacak. Seçim öncesi açıklanan projelerin bir kısmı gerçekleşebilecek, bir kısmı da unutulup gidecek.

Samsun için bir çok proje açıklanıyor. Kimisi tramvayı yerin altına almaktan dem vuruyor, kimisi çevre yolları açacağını söylüyor. Bazısı katlı otoparklardan bahsediyor, parkomatı kaldıracağını anlatıyor, ilçelerden gelen dolmuşları kentin içine alıyor... Yeni organize sanayi siteleri, millet bahçeleri, mega camiiler filan...

Kentin sorunları çok, vatandaşın ihtiyaçları fazla, hayal gücünün de maşallahı var... Sen düşlediğini söyle, grafikerler geçsin bilgisayarın başına, fotoşopu icat edenden Allah razı olsun!

Siyasetçi, biraz vatandaşın duymak istediğini söylüyor tabii... Ama kentin sorunları konusunda alim olmaya lüzum yok. Hayatı boyunca hiç Samsun'u görmemiş bir adamı oturt google earth'ün başına, biraz akıl yürütünce Samsun'un sorunlarının neler olabileceğini söyler aslında!

Gökyüzü haritasına bakınca Samsun kent lekesinin deniz kıyısı boyunca Ondokuzmayıs ilçesinin batı girişinden Tekkeköy ilçesinin doğu çıkışına kadar, Atatürk Bulvarı boyunca yaklaşık 50-55 km boyunda olduğunu görürsünüz.

Oysa bu kentin içeri doğru en geniş yeri, Tepecik'ten hesaplarsan dört kilometre, hadi Kavacık'tan başlatalım dersen beş kilometre kadar... Atakum tarafında en fazla üç kilometre içeri gidersen şehir bitiyor.

Son yirmi senede sanki birileri Samsun'u iki ucundan tuttu, lastik gibi çekerek uzattı. Bir zamanlar Belediyeevleri ile Türkiş arasındaki şehir, elli küsür kilometrelik bir çizgi halinde büyüdü. Buna karşın içeri doğru genişliği bazı yerlerde birkaç yüz metre, en fazla 3-4 km olan tuhaf bir geometriye kavuştu.

Açın google erth'ü ve elinizi vicdanınıza koyun...

Böyle çarpık büyüyen bir kentin ulaşımı sorun olmaz mı? Trafiği tıkanmaz mı? Vatandaşın zamanı yolda izde kaybolmaz mı? Ruh sağlığı bozulmaz mı?

Bu kentin çöpünü toplarken, toplu taşıma hatlarını kurarken, okullarını ve hastanelerini planlarken sıkıntı çekmemek mümkün mü?

Kamu binalarından sanayi sitelerine, stadyumdan alışveriş merkezlerine, yazlıklardan kışlıklara, konser salonlarından fuar alanlarına, belediyelerden kaymakamlıklara, Saskiden Yedaşa, Samgazdan özel hastanelere, adliyeden emniyete, yeşil alanlardan tramvay duraklarına kadar ne varsa her şeyi Atatürk Bulvarının artı eksi beş yüz metre mesafesine sıkıştırırsan kentin hangi meselesini çözebilirsin ki?

Seçmene söylenen projeler, elbette öncelikle sandıktan çıkmayı hedefliyor. Lakin kazın ayağı öyle değil... Seçildikten sonra Samsun'un bu biçimsiz kentleşme sorununa çare üretilmek isteniyorsa, güneye doğru açılmak şart.

Kamu binalarından ve ulaşım koridorlarından başlanarak denizden içeri doğru kente bir derinlik kazandırmak zorundayız. Doğu ve batı çevre yolları, bu yollara uzanan geniş bulvarlar açılmalıdır. Kavak istikametinde uydu kent alanları, sanayi bölgeleri, kamu hizmet kampüsleri planlanmalıdır. Tramvay hattı, otogar istikametine uzatılarak kentin gelişme havzası iç kesimlere yönlendirilmeli; buna yönelik yaşam alanları ve cazibe merkezleri oluşturulmalıdır.

Ülkemizdeki ekonomik koşullar, elbette belediye bütçelerini de daralttı. Haliyle yeni seçilecek belediye başkanlarını büyük mali zorluklar bekliyor. "Büyük başın derdi çok olur" misali, en fazla da Büyükşehir Belediye Başkanını önemli sıkıntılar karşılayacak.

Hakikaten ağır bir borç yükü altındaki belediyeyi devralan ve bugüne kadar şikayet etmeden, hizmetleri aksatmadan seçimlere taşıyan Zihni Şahin ve ekibini kutlamak lazım.

Yeni başkana ise tavsiyem, belediyenin bir yandan mali tablosunu toparlamaya çalışırken, yeni ve lüzumsuz yatırımlara girmemesidir. Bunun yeni hiç değilse ilk bir seneyi planlama çalışmalarıyla geçirmek lazım. Sadece beş yıllık dönemde yapılacak hizmetleri değil aynı zamanda önümüzdeki yirmi senelik dönemde kentin hangi istikamette ve nasıl büyütülebileceğini planlama ihtiyacı var.

Google Amcayı önümüze açınca, güneye büyüme gerekliliği okunuyor zaten... Bu yönde atılacak adımlar, hem kent ekonomisini canlandıracak hem de belediyenin mali sorunlarına merhem olacaktır.         

 

DACİTTASAMSUN, OTOPARK, PARKOMAT...GOOGLE AMCA SAMSUN'A NE DİYOR?ÇERKES ETHEM Mİ, ÇERKES EKREM Mİ?OZAN ARİF'İ ANLAMAK...İstanbul Türküleri Samsun'da Söylenseydi...YENİ TURANCILIKBU İŞTE BİR YANLIŞLIK YOK MU?96 SENELİK DRAM: MÜBADELEEN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARIYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
KADER HAFTASI
Osman KARA
Erdem EROL
BASİT OYUN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
İKTİDARDAN ÖNCE TÜRKİYE'NİN PARTİSİ OLMAK GEREK!
Mustafa GENÇ
GÜNDEMLİK
GÜNDEMLİK
GÜNDEMLİK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
YÜK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Aklımda Keçiörengücü var
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Maçları 0-0'mış gibi oynamak lazım...
Selçuk KAYA
Metin ATLI
SAMSUNSPOR KAYIPSIZ GEÇTİ
Metin ATLI
Ender GÜR
ÇOK ZOR OLMADI
Ender GÜR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Gönül Belediyeciliğiyse Eğer...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
BEYAN SÜRELERİ UZATILDI...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
BİR FİNCAN KAHVE KADARDI HAYAT
Gül TURAN
Ömer PAMUK
MİLLİ TARİH ŞUURU...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
HUZURUMUZ BOZULMASIN DİYE NÖBET TUTARKEN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
DACİTTA
Akın ÜNER
İlker Mutlu
Sıkışmışlık
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN ULAŞIM ÇALIŞTAYI
Şakir DEMİRCİ
Mehmet ÖZ
YENİ ZELANDA’DA MÜSLÜMAN KATLİAMI
Mehmet ÖZ
Ersin ERGE
ŞİİR NEREYE KADAR GİDER
Ersin ERGE
Cevdet YILMAZ
Su (Şirketi) Savaşları
Cevdet YILMAZ
Kenan ÖZTÜRK
Teşekkürler TİKDAK
Kenan ÖZTÜRK
Nami Cem İYİGÜN
FARKLI UYGULAMALAR VE BÜTÇELENDİRME MESELESİ
Nami Cem İYİGÜN
Birol BİRCAN
Titanic'ten kutulan Türk.
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
CHP'NİN GELECEKLE İLGİLİ VİZYONU ? ( 3 )
Naci ALTUNCU
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DİKKAT EKONOMİSİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Burhan UYAN
ESNEK BEYİNLİLERDEN MİSİNİZ?
Burhan UYAN
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, SANAT VE TOPLUM
Mustafa ÖZBALCI
Ergin KAHVECİ
MEVZU GELİP ÜRETİME KİLİTLENİNCE...
Ergin KAHVECİ
Embiya SANCAK
"MUSTAFA EZBER BOZDU"
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
NEVRUZ
Alpaslan ÇEPNİ
Kadir GÜRKAN
Neden Olmuyor ?...
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Camiler, Vaizler, İmamlar: II
Kenan ERZURUMLU
Hasan Cem KESKİN
İNANCIN, SİLAHINDIR
Hasan Cem KESKİN
Erdal AĞAR
Uyku Kalitesi
Erdal AĞAR
Hikmet KURADA
AŞIK  VEYSEL’DEN, ''ATATÜRK’E AĞIT!..''
Hikmet KURADA
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
M. Halistin KUKUL
Kabûlünün 98. Yılında:TÜRK İSTİKLÂL MARŞI: BİR EDEBÎ ŞAHESER
M Halistin KUKUL
Osman ZÜMRÜT
KADIN HAKLARI-İNSAN HAKLARI (3)
Osman ZÜMRÜT
Cesur CEYLAN
BİLMİYORUM
Cesur CEYLAN
Yavuz BAYRAM
28 ŞUBAT'IN YÜZLERİ!.. (Dünden Devam)
Yavuz BAYRAM
İbrahim TELLİOĞLU
TARİHTE TÜRK İZİ II: KÜLTÜREL İZ
İbrahim TELLİOĞLU
Memduh ERKİN
YENİLİKLER      
Memduh ERKİN
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ADANA MUTABAKATI NEDEN GÜNDEME GETİRİLDİ
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ