YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

BU BİR VEDA YAZISIDIR

İlk romanımı okumaya başladığımda henüz ilkokul öğrencisiydim. İlk şiirimi yazdığımda da lise birinci sınıftaydım. Şiirlerim ilk defa bu kentte, Demokrat Canik Gazetesi’nde yayınladığında takvimler 1962 Haziran’ını gösteriyordu.

Hürsöz, Bugün ve Tercüman Gazeteleri, Çağrı ve Genç Öncüler dergilerinde köşe yazılarıma, Devrim, Ötüken ve Toprak dergilerinde de şiirlerime yer bulmanın keyfini bundan sonra sürdüm, onurunu bundan sonra yaşadım.

Profesyonel gazeteciliğe de ilk adımlarımı bu kentte 1 Aralık 1969’da o yılların efsane basın kuruluşu Türk Haberler Ajansı’nda attım. Mesleğin adabını ve ahlakını o ajansta bugün hala rahmetle ve saygıyla andığım o haysiyetli ustalardan öğrendim. Ne mutlu bana ki, bugüne kadar o haysiyete asla ve kata leke sürdürmedim.

Bu kente geri dönüşümden sonra Ekip, Halk ve Haber Gazetelerinde yazma, Kanal S ve Haberaks televizyonları ile Haber Radyo’da program yapma şansını yakalamam da ayrı bir mutluluk vesilesidir benim için.

Ne aldattım ne de aldandım. Ben halkımı sevdim, sağ olsunlar, halkım da beni sevdi. Ben onların değerlerine saygılı ve bağlıydım onlar da bana hep sahip çıktılar. Hepsine saygı ve şükran doluyum. Hayattaki en büyük servetim bu ülkenin ve bu kentin haysiyetli, namuslu vatansever insanlarının sevgisidir.

Haysiyetli insanlarla paylaştım onurlu haberleri bu meslekte, hala gurur ve keyifle izlediğim pırıl pırıl gençlerin yetişmesine katkı verdim, vermeye çalıştım. Onlarla hep gurur duydum ve hep gurur duyacağım.

On yıl önce yazmaya başladım Haber Gazetesi’nde, yedi aya yakın da genel yayın yönetmenliğini yürüttüm. Bu vatana, bu millete ve bu devlete bağlılıktan, hakka, hukuka saygıdan ve haberin namusuna sadakatten asla ayrılmadan ve bu kavramlardan asla taviz vermeden. Şunu da şükranla belirtmeliyim ki, bugüne kadar yazdığım ve genel yayın yönetmenliği yaptığım diğer gazetelerde olduğu gibi Haber Gazetesi’nde de temel değerlerde en ufak bir müdahale ile yasa ve ahlak dışı en ufak bir taleple karşılaşmadım. Bunu belirtmek de bir namus görevidir.

Halk Gazetesi genel yayın yönetmeni olduğum günlerde gazetenin üç ortağında Yüksel Yıldırım ile hiç karşılaşmadık. İsmail Uyanık ile iki defa karşılaştık. İlk karşılaştığımızda “Abi, vicdanen rahat mısın?” diye sordu. “Evet” cevabını alınca da “Yolun açık olsun… Bizim ne kimseden bir korkumuz ne de bir beklentimiz var” demişti. Ne mutlu kimseden korkusu ve beklentisi olmayanlara…

Ayrılık vaktidir şimdi. Bugünden itibaren Haber Medya Grubu’ndaki görevime veda ediyorum. Bu, yazmaya ve program yapmaya veda değildir. Elimiz kalem tuttukça, dilimiz döndükçe gerçekleri yazmaya ve doğruları söylemeye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

 

Pırıl pırıl gençlerle çalıştım bu sürede gazetesinden televizyonuna, dergisinden radyosuna. Mesleğin namusuna leke sürmeyen o gençler aynı zamanda hem mesleğin hem bu kentin geleceğidir. Onları izlemeye devam edeceğim. Ve eminim ki onlarla hep gurur duyacağım.

Bugüne kadar bana gazete sayfalarını, televizyon ekranlarını ve radyo mikrofonlarını sonuna kadar açan Haber Medya Grubu’na teşekkürlerimi sunuyorum. Onları hiç unutmayacağım. Yeni yapılanmanın üst kademesinde yer alan Sayın Ali Yılmaz Ergen ve Sevgili Hilal Çakır’a görevlerinde başarılar diliyorum.

Son teşekkürüm de siz değerli ve saygıdeğer okuyucularıma. Sizler Hakk’ın, hakikatin kara sevdalısı, sizler bu vatanın, bu devletin, bu milletin yılmaz savaşçıları, her şeyimi sizlere borçluyum. Selam sizlere, sevgi sizlere, saygı sizlere…

BU BİR VEDA YAZISIDIRBİR GARİP KONGREBİR ŞANSTIR 19 MAYISBÜYÜK MİLLET OLMAK19 MAYIS'TA DEVLET SAMSUN'DA TOPLANMALIDIRSUYA YAZILARAHLAKSIZLIK YIKICIDIRGEÇ KALINMIŞ OLSA DA TEŞEKKÜRLERGELENLER DE GİDECEKLERKEDİYE KEDİ DEMEYELİM Mİ?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
HİLMİ GÜLER EZBERLERİ BOZUYOR
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
19 MAYIS RUHU YENİDEN...
Mustafa GENÇ
Metin ATLI
YÜKSELİŞ SEZONU
Metin ATLI
Alpaslan ÇEPNİ
LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?
Alpaslan ÇEPNİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
SAMSUN, Yeniden Diriliş
Prof Dr Yusuf DEMİR
Cengizhan Hatipoğlu
GIRTLAKTAN AŞAĞIYA İNMEYEN ADALET VE AHLAK
Cengizhan Hatipoğlu
Mustafa ÖZBALCI
NAZIM, NESİR VE ŞİİR 
Mustafa ÖZBALCI
Ayhan HAMLI
MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA SAMSUNDA OLMAK...
Ayhan HAMLI
Ömer PAMUK
GÜNEŞ BUGÜN DAHA BİR BAŞKA DOĞUYOR...
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Bandırma Yolculuğuna Devam Etmekte
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
19 MAYIS 100. YILI BİR HAFTAYA SIĞAMAZ
Şakir DEMİRCİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Hayatımızı Sosyal Medya Ağlarıyla mı Örüyoruz?
Psk Beste GÜNEYSU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kenan ÖZTÜRK
100. Yılda Samsun
Kenan ÖZTÜRK
Osman Demir
DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ NİÇİN DURDURULAMIYOR?
Osman Demir
Naci ALTUNCU
2019 SAMSUN YILI OLAMADI
Naci ALTUNCU
Doç. Dr. Yetkin BULUT
KATMA DEĞER
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
Merhaba
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
89'daki golle hatırlayacağım...
Selçuk KAYA
Ergin KAHVECİ
ÇİFTÇİSİN SEN; "İŞÇİ"! KAL.  
Ergin KAHVECİ
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KÖTÜ VAZİYET
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Akın ÜNER
YAZ DOSTUM...
Akın ÜNER
Cesur CEYLAN
Etkili Bir Tedavi Yöntemi Sosyal Terapi 
Cesur CEYLAN
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA SÖYLENENLER
Hikmet KURADA
Ersin ERGE
BAYRAMIMIZ EVRENSELDE ULUSALDIR
Ersin ERGE
Birol BİRCAN
Ben'den öte Biz
Birol BİRCAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT