YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Cesur CEYLAN

Etkili Bir Tedavi Yöntemi Sosyal Terapi 

Sosyal Terapi; Ülkemiz için yabancı bir kavram gibi dursa da gelişmiş ülkelerde etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılır ve çıkış noktası Dünya Sağlık Örgütünün sağlık tanımıdır. Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlık; bireyin bedenen, ruhen ve sosyal açıdan tam bir iyi olma halidir. Bu tanım ise İnsanın biyolojik, psikolojik ve sosyal bir varlık olmasına dayanır. 

Özellikle Amerika'da sosyal terapi mearkezleri çok yaygın ve genellikle grup terapileri şeklinde mühdale edilmektedir. Aynı zamanda sosyal varlık olan İnsan sosyal temelde içine düştüğü zorluklardan çıkamadığında diğer bir değişle sorunlarıyla başedemediğinde patoloji dediğimiz psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Akabinde ise stres kaynaklı somatoform bozukluklar dediğimiz kaynağı tespit edilemeyen bedensel sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. 

Sosyal terapiyi diğerlerinden ayıran önemli ölçütlerden biri; bireyi çevresi içinde ele alır ve sistem yaklaşımı ile birlikte herhangi bir psikolojik, ruhsal, klinik veya farmakolojik yaklaşım geliştirmeden bireyin içinde doğup büyüdüğü ve varolduğu sistemle karakteristik olarak çatıştığı, kendisini huzursuz hissettiği, tükenmiş duyguların yoğunlaştığı, kararsızlıklar yaşadığı, tercihlerinden emin olamadığı, başkalarına göre hayatını şekillendirdiği, kısacası aslında bireyin kendisinin değilde içinde varolduğu sistemin ön gördüğü kişi olarak hayatına devam etmek zorunda kaldığı ve bu nedenle sorunlarıyla başetme kapasitesinin zayıfladığı anlarda kişi patoloji geliştirtmeden koruyucu ve önleyici olarak devereye geren tedavi modelidir. Basit bir örnek vermek gerekirse; boşanma eşiğinde olan birisini "dul kalmak, sahipsiz kalmak, çocuklarının annesiz veya babasız kalması, insanların nasıl karşılayacağı, kendisine kötü gözle bakılacağı vs. vs." düşüncelerle aslında boşanmanın zorunlu hale geldiği bir evliliği devam ettirme ısrarında olduğu gibi. Burada kişiyi boşanmaktan alıkoyan kişiye göre kendi duygu düşünceleridir fakat bilindiği üzere bu düşünce sistemi bireye içinde var olduğu toplumsal sistem tarafından yüklenen ve bireyin kendisi için doğru karar alabilmesinin önünce bir duvar gibi durmaktadır. Buradan çıkamayan birey mecazi olarak sürekli duvara toslamaktan zorunlu olarak psikopatoloji geliştirirek antidepresanlara sarılmaktadır. Sosyal sorunu giderilmeyen birey ruhsal sorunlar yaşamaya başladıktan sonra psikososyla sağlık alanında çalışanların işi biraz daha zorlaşmaktadır bu durumda. Çünkü birey kendisine ait olmayan sosyal duvarlara çarpmaktan "öğrenilmiş çaresizliği" artık çok daha güçlüdür. Benzer örnekler sınav kaygısı, alt ıslatma,parmak emme, tırnak yeme, okula uyum sorunları, tükenmişlik, evlilik sorunları, cinsel sorunlar, zihinsel ve fiziksel takıntılar, sosyal fobi, panik atak, intihar düşüncesi, mutsuzluk hali vb. başka bir çok sorun alanında sıralanabilir. 

Sosyal terapi yöntemine dair söylenecek yazılacak çok şey mevcut olup bu yöntemin uygulandığı ülkelerde bu alanda social worker (sosyal çalışmacı) sosyal hizmet uzmanları çalışmaktadır. Buradan haraketle kabaca sosyal hizmet mesleğinin tanımına göz atarsak; birey, grup ve toplumların kendilerinden veya çevrelerinden kaynaklı yaşadıkları güçlüklerle baş etmeleri, kendi kendilerine yeterli hale gelmeleri adına sosyal kişisel çalışma (sosyal terapi), grup çalışması, araştırma ve toplum organizasyonu gibi yöntemlerle sistem ve güçlendirme yaklaşımlarını kullanan "güçlendirme" temelli müdahale eden uygulamalı bir meslek ve bilimdir" der. 

İçinde varolduğu sistemin duvarları arasında sıkışıp kalan birey, o duvarları nasıl yıkacağını ancak sosyal terapist eşliğinde farkeder.

 

Etkili Bir Tedavi Yöntemi Sosyal Terapi HEPİMİZ SUÇLUYUZSANAL SORUNLARÖzel Eğitimde Sosyal Rehabilitasyonun ÖnemiBİLMİYORUMSEVMEK ve SEVİLMEKHİPERAKTİVİTE TEDAVİSİNDE SOSYAL TERAPİKARNE HEDİYESİ(?)SONÇOCUĞUNUZDAN YENİ BİR "BİLDİRİM" VARYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
HİLMİ GÜLER EZBERLERİ BOZUYOR
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
19 MAYIS RUHU YENİDEN...
Mustafa GENÇ
Metin ATLI
YÜKSELİŞ SEZONU
Metin ATLI
Alpaslan ÇEPNİ
LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?
Alpaslan ÇEPNİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
SAMSUN, Yeniden Diriliş
Prof Dr Yusuf DEMİR
Cengizhan Hatipoğlu
GIRTLAKTAN AŞAĞIYA İNMEYEN ADALET VE AHLAK
Cengizhan Hatipoğlu
Mustafa ÖZBALCI
NAZIM, NESİR VE ŞİİR 
Mustafa ÖZBALCI
Ayhan HAMLI
MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA SAMSUNDA OLMAK...
Ayhan HAMLI
Ömer PAMUK
GÜNEŞ BUGÜN DAHA BİR BAŞKA DOĞUYOR...
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Bandırma Yolculuğuna Devam Etmekte
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
19 MAYIS 100. YILI BİR HAFTAYA SIĞAMAZ
Şakir DEMİRCİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Hayatımızı Sosyal Medya Ağlarıyla mı Örüyoruz?
Psk Beste GÜNEYSU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kenan ÖZTÜRK
100. Yılda Samsun
Kenan ÖZTÜRK
Osman Demir
DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ NİÇİN DURDURULAMIYOR?
Osman Demir
Naci ALTUNCU
2019 SAMSUN YILI OLAMADI
Naci ALTUNCU
Doç. Dr. Yetkin BULUT
KATMA DEĞER
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
Merhaba
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
89'daki golle hatırlayacağım...
Selçuk KAYA
Ergin KAHVECİ
ÇİFTÇİSİN SEN; "İŞÇİ"! KAL.  
Ergin KAHVECİ
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KÖTÜ VAZİYET
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Akın ÜNER
YAZ DOSTUM...
Akın ÜNER
Cesur CEYLAN
Etkili Bir Tedavi Yöntemi Sosyal Terapi 
Cesur CEYLAN
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA SÖYLENENLER
Hikmet KURADA
Ersin ERGE
BAYRAMIMIZ EVRENSELDE ULUSALDIR
Ersin ERGE
Birol BİRCAN
Ben'den öte Biz
Birol BİRCAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT