YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

ŞEHİTLİKTE EN ACI BULUŞMA...

Anneler günü şehit anneleri için şehit çocuklarıyla buluşma günüdür. Buluşma yeri ise şehitliklerdir. Bu buluşma şehit annelerini mutlu eden kolay bir buluşma değildir. Hangi anne doğurduğu evladının mezar taşına sarılıp mutlu olabilir ki! Yok böyle bir mutluluk. Anneler gününde şehit çocuklarıyla şehitlikte buluşan anneler en acı buluşmayı gerçekleştirmektedir.

    Biliyorum ve 27 yıldır annemden şehit kardeşimden tanığım. şehitliklerde anneler gününde yaşanan bu buluşma her geçen yıl şehit annesine daha ağır, daha acı gelen bir buluşma olarak yaşanmaya devam eden acı  bir döngüdür. Çünkü hiçbir şehit annesi hayatta olduğu sürece şehitlikte kabrinde yatan  şehidini hiçbir şart altında yalnız bırakmamak için  mutlaka orada olur. Bazıları zanneder ki şehit annesi olmak mutluluk verir. Gerçekten böyle bir mutluluk yok. Elbette şehit annesi olmak manevi yönden çok farklıdır bunu asla  tartışmam .Ama bunu bir  mutluluk kaynağı gibi aktarmak doğru değildir. Bunu böyle değerlendirenlerin kendi çocuklarını şehit vermedikleri de bir hakikattir. Şehitlerin babaevleri hep birbirine benzer ,o evler birbirinden çok farklı değildir. Ya kırsalda, ya kenar mahallede ya da ya da kiralık konutlarda yaşar  o aileler. İşte bu yüzden şehitlikte anneler gününde buluşan anneler,  bazen aynı mahalleden bazen aynı sokaktan komşudur. Ne acıdır ki şehitliklerde de çocukları kabir  komşusu  olmaya devam etmektedir. İster kader deyin, ister başka düşüncelere dalın ama mutlaka empati yapın.O buluşmalar insana hep acı veren  gerçek buluşmalardır.83 yaşında olan annem ,şehit astsubay İlhan Hamlı’nın da annesi olan annemiz Bedriye Hamlı tam 27 yıldır anneler gününde şehitlikte şehidi ile buluşuyor. Bir anne için şehitlikte  yatan evladı ile anneler günü gibi çok anlamlı bir günde buluşmak  hiç kolay olmuyor. Buz gibi bir mezar taşına ,bir annenin evladım diye sarılıyor olması sadece o anneleri değil empati yapan herkesi düşündürüyor ve üzüyor. Çünkü  şehitliklerde  şehit annelerinin şehit çocuklarını ne kadar çok özlediklerini görebiliyorsunuz. Buna tanık olmak bile insan olanın canını hem yakıyor hem de acıtıyor.

        Yıllar geçtikçe ,yaşlar büyüdükçe güçten düşen şehit annelerinin  özlemleri daha da çok  artıyor. Şehit evlada özlemde sınır yok. Aslında şehit anneleri anneler gününün gelmesini bile istemiyor. O gün geldiğinde evladı hayatta olan her anne gibi mutlu olamıyorlar. Yürekleri şehit çocuklarının acısı ile yanarken anneler gününü ,anneler günü tadında yaşamaları mümkün olmuyor.27 yıldır evladının sesini duyamayan ,kokusunu alamayan, teninin sıcaklığını hissedemeyen bir anne ,anneler günü gelsin ister mi? İstemiyor ,çünkü o gün geldiğinde şehit annesinin yüreğindeki yangın daha da alevleniyor. Bu yüzden şehit annesi Bedriye annede anneler günü gelsin istemiyor.

        Anneler günü  bütün annelerimize adanmış, bütün dünyada anlamlı  bir gün olarak kabul edilmiştir. Kendi içimizde zaman zaman yaşadığımız bizi üzen bazı acı olaylara rağmen, böylesine güzel bir günün anlamını tümden yitirmiş olması düşünülemez. Ama kişisel anlamda yaşayamadığımız bazı gerçekler bizi üzebilir. Maalesef  gerçek yaşamda bunlar da yaşanabiliyor. Başta şehit annelerimizin  olmak üzere tüm annelerimizin anneler gününü saygıyla kutluyorum.

                                                                                                              

MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA SAMSUNDA OLMAK...KARADENİZ'İN CİVAN DELİKANLILARI ŞEHADETE YÜRÜYOR...ŞEHİTLİKTE EN ACI BULUŞMA...8 YIL SONRA BEBEK KATİLİNİ DEVREYE SOKMAK NEDİR?HABERİNİZ VAR MI ER YALÇIN KOCA ŞEHİT DÜŞTÜ...ŞEHİT CENAZESİ OLAY ÇIKARMA YERİ DEĞİLDİR...ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ…(9)    ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ...  (8)ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ... (7)ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ... (6)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
HİLMİ GÜLER EZBERLERİ BOZUYOR
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
19 MAYIS RUHU YENİDEN...
Mustafa GENÇ
Metin ATLI
YÜKSELİŞ SEZONU
Metin ATLI
Alpaslan ÇEPNİ
LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?
Alpaslan ÇEPNİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
SAMSUN, Yeniden Diriliş
Prof Dr Yusuf DEMİR
Cengizhan Hatipoğlu
GIRTLAKTAN AŞAĞIYA İNMEYEN ADALET VE AHLAK
Cengizhan Hatipoğlu
Mustafa ÖZBALCI
NAZIM, NESİR VE ŞİİR 
Mustafa ÖZBALCI
Ayhan HAMLI
MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA SAMSUNDA OLMAK...
Ayhan HAMLI
Ömer PAMUK
GÜNEŞ BUGÜN DAHA BİR BAŞKA DOĞUYOR...
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Bandırma Yolculuğuna Devam Etmekte
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
19 MAYIS 100. YILI BİR HAFTAYA SIĞAMAZ
Şakir DEMİRCİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Hayatımızı Sosyal Medya Ağlarıyla mı Örüyoruz?
Psk Beste GÜNEYSU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kenan ÖZTÜRK
100. Yılda Samsun
Kenan ÖZTÜRK
Osman Demir
DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ NİÇİN DURDURULAMIYOR?
Osman Demir
Naci ALTUNCU
2019 SAMSUN YILI OLAMADI
Naci ALTUNCU
Doç. Dr. Yetkin BULUT
KATMA DEĞER
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
Merhaba
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
89'daki golle hatırlayacağım...
Selçuk KAYA
Ergin KAHVECİ
ÇİFTÇİSİN SEN; "İŞÇİ"! KAL.  
Ergin KAHVECİ
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KÖTÜ VAZİYET
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Akın ÜNER
YAZ DOSTUM...
Akın ÜNER
Cesur CEYLAN
Etkili Bir Tedavi Yöntemi Sosyal Terapi 
Cesur CEYLAN
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA SÖYLENENLER
Hikmet KURADA
Ersin ERGE
BAYRAMIMIZ EVRENSELDE ULUSALDIR
Ersin ERGE
Birol BİRCAN
Ben'den öte Biz
Birol BİRCAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT