YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

19 MAYIS'I ANMAK MI, ANLAMAK MI?

Samsun, 19 Mayıs’ın 100 yılına hazırlanıyor. Bu süreçte Samsun’da ve Samsunlunun kafasında hep aynı soru, 100. yılını kutladığımız 19 Mayıs’ı teğet mi geçiyoruz, yoktan var olma, küllerinden yeniden doğma gibi tabirlerle tanımlanan bir milletin uyanışının destanını yeteri kadar önemsemiyor muyuz?

Dünyada yaşanan konjonktürel sorunlar, yakında geçirdiğimiz ve hala artçı etkileri devam eden seçim süreci, dünyayı ve ülkemizi yakından etkileyen ekonomik gelişme ve krizler bu sürecin planlanması ve gelişimine olumsuz etkileri olmuş,   Samsun başta olmak üzere ülkemizde hala yeterli dinamizm ve heyecan oluşturulamamıştır. Ancak sayın valimiz başta olmak üzere Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünün öncülüğünde ilgili kurumlar ve sivil inisiyatifin 6-7 aylık gayretleri ile ciddi etkinlik takvimi oluşturulmuş ve 2019 yılı içerisine yayılan yoğun aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte OMÜ, ismini taşıdığı Ondokuz Mayıs’a yakışır bir süreç oluşturabilmek için 100. yılda 100 etkinlik sloganı ile yola çıkarak lokomotif görevini üstlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 19 Mayıs başta olmak üzere 2023 giden sürecin himayelerine alınması süreci hızlandırmış, başta Gençlik  ve Spor Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı  olmak üzere tüm kurumlar taşın altına ellerini koymaya başlamıştır. Bu süreçte tüm kurumlarca planlanan faaliyetler hızla uygulanmaya başlanmış 19 Mayıs günü Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile zirveye ulaşacaktır.

Burada tartışmamız gereken, bu güne kadar Samsun’un çeşitli birimlerinde  100’ü aşkın faaliyet gerçekleşmiş, ancak bu etkinliklere halkın katılımı neredeyse yok denecek kadar az olmuştur, Bunun nedeni faaliyetler ya duyurulamamış veya yeterli coşku ve ruh oluşturulamamış. Eğer amaç 19 Mayıs’ı etkinlikler ile anmak ve isminde olduğu gibi bir gençlik bayramı olarak kutlamak ise bur da problem görülmüyor, yeterli organizasyon yapılmış ve özellikle 19 Mayıs haftası bir bayram coşkusu ile kutlanacaktır.

Problem 19 Mayıs’ı anlamada ve 19 Mayıs ruhunu gelecek nesillere anlatmada gözüküyor. Atatürk 19 Mayıs’ı gençlik bayramı ilan ederken, asıl amacı gençliğin bu ruhu benimsemesi, imkânsız denilen şartlar ve ortamda ayağa kalkan ve şahlanan bir milletin diriliş ruhunu canlı tutmak, yeniden ayağa kalkan bir milletin sürekli dimdik ayakta kalmasını sağlayacak dinamizmi ve ruhu oluşturabilmektir. Bence sorgulanması ve irdelenmesi gereken konu budur.  Bayramları kutlamada oldukça mahiriz ve başarılıyız, ancak anlamada ve anlatmada aynı oranda başarılı olduğumuz söylenemez. Bu konuda açık yürekli olmak gerekirse, yaptığımız organizasyonların büyük çoğunluğu kutlamaya yönelik, 19 Mayıs ruhunu canlandıracak faaliyetlerimiz oldukça az, daha da önemlisi bu faaliyetlere katılım ve ilgi daha da az. Burada problem anlama ve algılama ve buna bağlı 19 Mayıs ruhunu oluşturamama da yatmaktadır. Bunda hepimizin vebal ve sorumluluğu bulunmaktadır. Yıllardır ilkokulundan üniversitesine, imam hatibinden ilahiyat fakültesine, medresesinden camisine kadar pek çok alanda ve yerde şekilden öte gidemeyen bir anlayışı benimsedik ve benimsettik, yaşadığımız dinide yaşam şeklimizi de bir ritüele dönüştürdük. Bunun sonucu manayı anlamada, inanmada ve inandığını yaşamada zorlanmaya başladık. Aynı şekilsel anlayışımızın 100 yılını yaşadığımız 19 Mayısta’ da devam ediyor olmasını sorgulamalı, yediden yetmişe hepimizi düşündürmelidir. Dileğim 19 Mayıs 2019, yeni bir dirilişin ve uyanışın yıl dönümü olur, gelecek nesillere emanet edeceğimiz Cumhuriyeti ve Devletimizi muasır medeniyet seviyesine ulaşmış, evrensel normları geliştirmiş, çağı ve geleceği yakalamış halde gençliğe emanet ederiz.

           

SAMSUN, Yeniden Diriliş19 MAYIS'I ANMAK MI, ANLAMAK MI?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
HİLMİ GÜLER EZBERLERİ BOZUYOR
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
19 MAYIS RUHU YENİDEN...
Mustafa GENÇ
Metin ATLI
YÜKSELİŞ SEZONU
Metin ATLI
Alpaslan ÇEPNİ
LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?
Alpaslan ÇEPNİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
SAMSUN, Yeniden Diriliş
Prof Dr Yusuf DEMİR
Cengizhan Hatipoğlu
GIRTLAKTAN AŞAĞIYA İNMEYEN ADALET VE AHLAK
Cengizhan Hatipoğlu
Mustafa ÖZBALCI
NAZIM, NESİR VE ŞİİR 
Mustafa ÖZBALCI
Ayhan HAMLI
MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA SAMSUNDA OLMAK...
Ayhan HAMLI
Ömer PAMUK
GÜNEŞ BUGÜN DAHA BİR BAŞKA DOĞUYOR...
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Bandırma Yolculuğuna Devam Etmekte
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
19 MAYIS 100. YILI BİR HAFTAYA SIĞAMAZ
Şakir DEMİRCİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Hayatımızı Sosyal Medya Ağlarıyla mı Örüyoruz?
Psk Beste GÜNEYSU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kenan ÖZTÜRK
100. Yılda Samsun
Kenan ÖZTÜRK
Osman Demir
DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ NİÇİN DURDURULAMIYOR?
Osman Demir
Naci ALTUNCU
2019 SAMSUN YILI OLAMADI
Naci ALTUNCU
Doç. Dr. Yetkin BULUT
KATMA DEĞER
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
Merhaba
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
89'daki golle hatırlayacağım...
Selçuk KAYA
Ergin KAHVECİ
ÇİFTÇİSİN SEN; "İŞÇİ"! KAL.  
Ergin KAHVECİ
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KÖTÜ VAZİYET
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Akın ÜNER
YAZ DOSTUM...
Akın ÜNER
Cesur CEYLAN
Etkili Bir Tedavi Yöntemi Sosyal Terapi 
Cesur CEYLAN
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA SÖYLENENLER
Hikmet KURADA
Ersin ERGE
BAYRAMIMIZ EVRENSELDE ULUSALDIR
Ersin ERGE
Birol BİRCAN
Ben'den öte Biz
Birol BİRCAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT