YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Tuğçe Gevşek

ORTAYA KARIŞIK

Evet, bugün “sanat nedir, dalları ve çeşitleri nelerdir, zanaat ne demektir”,hepsini bir bir inceleyeceğiz. Diğer bir ifadeyle; sözlüklerde, “duygu, düşünce, tasarım veya güzelliği ifade etmek için kullanılan yöntemlerin tümü” olarak karşımıza çıkan sanat hakkında detaylıca konuşacağız. Çünkü sanat nedir sorusuna sayısız farklı cevap verilebilir. Hatta bu konuda sanatçılar bile ortak bir noktaya varamamıştır. Gereken şey, eserin yaratıcısı ile onu algılayan kişi arasındaki duygu alışverişidir. Ayrıca Rus yazar Tolstoy, sıradan insan için sanatın güzelin ortaya çıkması olduğunu söylemiştir.

 

Sanatın “keyif, eğlence ve avuntudan ziyade yüce bir iş olduğunu” savunan ünlü kişilik, kitabında sanat nedir sorusu üzerine yoğunlaşmış ve savunduğu fikirleri muntazam bir şekilde kaleme almıştır. Mesela; yazar kitabında “Oysa bir sanat yapıtının güzel ama anlaşılmaz olduğunu söylemenin, bir yemeğin çok iyi, çok lezzetli, çok besleyici olduğunu ama onu insanların yiyemeyeceğini söylemekten bir farkı yoktur.” cümlesiyle sanata bakış açısını belirtmiştir.

 

Gelelim, “sanat nedir”, sorusunun ayrıntılarına. Evet, denilebilir ki insanoğlunun var olduğu günden bu yana var olan Örneğin;“Sanat Nedir?” kitabının ünlü yazarı Lev Tolstoy’a göre sanatta olması olgudur sanat! Ve bu olgu üzerine sayısız farklı şey söylenmiştir. Yüzyıllardan beri süregelen tartışmaların konusu olan sanat! Duygu ve düşüncelerin ifade ediliş biçimi; “yaratıcılığın ortaya konduğu, düşüncelerin duyulduğu, hissedildiği, görülür hale geldiği sanat!” Her kültürde görülen ve evrensel bir değer olan sanat! İsterseniz, sanat nedir sorusuna bir de aşağıdaki görüşlerle cevap verelim.

 

Neo-Wittgenstein’ci Görüş: 1956 yılında Morris Weitz tarafından ortaya atılmış olan görüştür. Amerikalı bir estetikçi olan Weitz’in, bir filozof ve matematikçi olan Wittgenstein’den etkilenerek ortaya attığı bu görüşte, sanat açık bir kavramdır ve tanımlanması mümkün değildir. Ayrıca Morris Weitz’e göre Tolstoy, Benedetto Croce, R. G. Collingwood gibi düşünürlerin yaptığı sanat tanımları, yalnızca kişisel görüşlerinin ifade edilmiş halidir.

 

Kurumsal Sanat Görüşü: Kurumsal sanat görüşünde ise Neo-Wittgenstein’in görüşünün reddedilerek sanatın tanımlanabileceği önermesinin savunulduğunu görüyoruz. Ve 1974 yılında George Dickie tarafından geliştirilen kuramda filozof, bir sanat eleştirmeni, profesör ve filozof olan Arthur Coleman Danto’nun düşüncelerinden etkilenerek yola çıkmıştır.

 

Sanatın Duyguların Dışavurumu Olduğu Görüşü: İngiliz filozof ve tarihçi Robin George Collingwood ise sanat için duyguların yaratıcı ifade gücü ve dışavurumu olduğu görüşünü öne atmıştır. 1938 yılında basılan Sanatın İlkeleri isimli kitabında filozof, sanatla zanaatı da birbirinden ayırmış, sanatın insan zihni için gerekli bir işlev olduğunu belirtmiştir.

 

Başat Biçim Görüşü: Sanat isimli kitabın yazarı Clive Bell ise başat biçim görüşünü ortaya atmıştır. Onun için sanatta önemli olan şey; renklerin, şekillerin ve çizgilerin bir harmoni içerisinde kullanılmasıdır. Başat biçim görüşüne göre sanatın sanat olabilmesi için uyum içerisinde yapılması mutlak kuraldır. Ve bu görüşün savunucuları için estetik kaygı gütmeden sadece kavramları ön plana çıkartmak amacıyla yapılan eserlere eser denmek mümkün değildir.

 

Gelelim, “sanat dalları ve çeşitleri” hakkındaki kısma! Evet, sanat ne demektir, incelediğimize göre (gerçi gördüğünüz gibi sanat ne demek sorusunun tek ve doğru bir yanıtının olduğunu söylemek imkansız) sanat kaça ayrılır, sanat dalları nelerdir, bunları incelemeye başlayabiliriz. Burada sanatın “pratik ve güzel sanatlar” olarak iki ana gruba ayrıldığını söyleyelim. (devamı haftaya)

 

ORTAYA KARIŞIKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ELEŞTİRELİM, KATKI YAPALIM...
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
“ESKİ HAL MUHAL!”
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
Doğal güzellik kanyon
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
“YAPISÖKÜM”
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
Aman “PATRON” yanlış anlama !...
İbrahim Sezen
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DOLMUŞ
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
BİR DAMLA SU
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KEMİRGEN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Psk. Beste GÜNEYSU
Patolojik Kıskançlık (Othello Sendromu)
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
EN İYİ DOST KİTAPTIR 
Mustafa ÖZBALCI
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 1
Cesur CEYLAN
Akın ÜNER
SURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?
Akın ÜNER
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Evlilikte Doğru İletişimi Kurabilmek
Psk Beste Güneysu
Kenan ÖZTÜRK
Altın Yumurtlayan Artvin
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
BAZI ŞEYLERİ İDRAK ETMENİN YAŞI VAR
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
Netflix ve TV Yayıncılığı -1
Serkan Eskalen
Nurullah Kızıldağ
KÜRESEL ISINMANIN SONUCU
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI: FRENE DEVAM
Prof Dr Osman DEMİR
Birol BİRCAN
Küçükkaya, küçük kaldı
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Şakir DEMİRCİ
SAYIN CEMİL DEVECİ YALI KAFE TARTIŞMASI VE KAVAKLILAR
Şakir DEMİRCİ
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...
Ayhan HAMLI
Ersin ERGE
KENDİ KUYUSUNU KAZAN SANAT NEYDİ DERKEN
Ersin ERGE
Selçuk KAYA
Soyadı 'Buz' kendisi 'Ateşli'
Selçuk KAYA
Metin ATLI
İRFAN BUZ İLE YENİ HEYECAN
Metin ATLI
Ömer PAMUK
MIŞ GİBİ YAŞAMAK...
Ömer PAMUK
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT