YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ali Yılmaz ERGEN

HİLMİ GÜLER EZBERLERİ BOZUYOR

 

59, 60 ve 61. AK Parti Hükümetlerinde tam 7 yıl başarılı bir Enerji Bakanlığı yaptı. İstişareyi ve çalışmayı çok seven, çok naif, çok da zarif bir insan. Kavga, gürültü, hırıltı ile hiç işi olmayan, sadece üstlendiği görevi başarmaktan öte bir şey düşünmeyen yapıya sahip Hilmi bey.

 

Ordu, siyaseten zor yerdir. Siyaset çok aktiftir ve genel siyasette de etkilidir. Dengelerin, ağır topların, kavgaların ve iç çekişmelerin olduğu bir yerde çok zor dönemde aday oldu Hilmi Güler. Bu kadar sıkıntılı bir dönemde çok ciddi bir oyla kazanmayı başardı. Zira Ordu halkı Hilmi beyi hem çok seviyor hem de ona güveniyordu. 

 

Seçimi açık ara farkla ve güçlü bir oyla kazandı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görenine başlar başlamaz, başkanlık ve özel kalem ekibine tahsis edilen kiralık 9 VIP aracından 7’sini geri iade ettirdi. Daire Başkanlarının kullandıkları araçlara yakıt sınırlaması getirdi. Belli bir yakıt sınırlamasını aşan daire başkanı parasını kendi cebinden ödeyecek.  Bu sayede daire başkanları lüzumsuz araç kullanımını azalttı.

 

Belediye ve daire başkanlarının misafirlerine, eşe dosta ikram ettiği hediyelik iç fındıkların büyük yekün tuttuğunu öğrenince, fındık alımını durdurdu. Rakamlar gerçekten de akla ziyan türden.

 

Hizmetlerin daha çabuk ve hızlı olması, kırsal kesimin ihtiyaçlarının daha verimli çözülebilmesi için nüfus, ekonomik ve sosyal yönden güçlü olan Fatsa ve Ünye İlçelerini göz ardı etmedi. Büyükşehir Belediyesi’nin en etkin iki kurumu olan Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Merkezi’ni Fatsa’ya, İtfaiye Daire Başkanlığını da Ünye’ye taşıdı.

 

Gündüzleri arazide olmayı seven başkan, randevuları da genelde akşam saatlerinden sonra veriyor ve görüşmeler gece yarılarına kadar sürüyor.

 

Tasarruf konusunda kısa sürede ciddi tedbirler alan Hilmi Güler’in projeleri de gerçekten dikkat çekici.

SIRA DIŞI PROJELER

Tam bir AR-GE adamı olan Hilmi beyin, istihdama yönelik önemli projeleri var. Ordu’nun köy-kent ilişkisinin sürekli devam arz ettiği, Karadeniz’in en güzel kıyılarına sahip olduğu ve doğasında yenilenebilir enerji imkânları barındırdığını görerek yeni projeler geliştirdi. Bununla ilgili Tarım A.Ş., Enerji A.Ş ve Turizm A.Ş. şirketlerini kurdu. Tarım şirketi vasıtasıyla halk pazarlarında köylerden gelen kadınların sattığı organik ürünlerin alımına karar verdiği gibi yine köylerde üretilen sütleri satın alarak sütlü ürünler üretilmesini sağlamak istiyor. Tavukçuluk ve yumurta üretimine destek vererek alım ve satım işleri gerçekleştirmek, balıkçılık alanına girilerek fleto üretimi yapılmasını sağlamak onun ilk hedefleri arasında bulunuyor.

 

Köylerde nüfus azaldığı için bahçelerdeki elma, armut, kiraz gibi meyveler toplanmaz ve kendiliğinden dökülür. Bu meyvelerin değerlendirilmesi için meyve suyu üretimi yapılması da Hilmi beyin projelerinin arasında yer alıyor. Böylelikle, bu meyvelerin ziyan olması önleneceği gibi, ayrıca kırsal kesimin insanına ekonomik destek sağlanmış olacak. 

 

Turizm şirketi vasıtasıyla balıkçı barınakları yat limanı haline getirilerek, turizmin hizmetine kazandırılması, doğa ve denizin en iyi şekilde değerlendirilmesi, turizm hareketliliğinin 12 aya çıkarılması hedefleniyor.

 

Enerji şirketi vasıtası ile ırmaklardan elektrik üretimi gerçekleştirerek, her ilçenin elektriğini kendisinin üretmesi sağlanacak. Altınordu, Ünye ve Fatsa İlçelerinin arka kısmına 3 adet baraj yapılarak, hem içme suyu, hem de enerji elde edilmesi planlanıyor. Rüzgâr enerjisine önem verilerek, Aybastı, Mesudiye, Akkuş gibi ilçelerin yüksek kesimlerinde HES’ler kurularak elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Yani, her İlçe elektriğini kendisi üretecek. Bunun için yoğun bir çalışma ve görüşmeler gerçekleştiriyor Hilmi bey. 

 

Anlaşılan o ki;

 

Hilmi bey, klasik belediyeciliğin dışına çıkarak, ekonomik, sosyal, istihdam alanlarına girecek, hem sıra dışı belediyecilik yapacak, hem de ezberleri bozacak.

ZAM YOK, BORÇLANMA VAR    TOPLUMLA İNATLAŞILMAZ  KARAKTER MESELESİ...AH ŞU ÖNYARGILARSAĞLIK CİDDİYET İSTER, HESABI SORULMALIAK PARTİ TABANININ ÇÖZÜM BEKLEDİĞİ KONULARGARİBAN NE YAPSIN, EKMEK YEMESİN, SU İÇMESİN Mİ?BURNUNDAN KIL ALDIRMAMAK...DOĞRUYA DOĞRU, YANLIŞA YANLIŞ DİYECEĞİZ GURUR DUYMAK MI, UTANMAK MI?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ZAM YOK, BORÇLANMA VAR    
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
YILDIRIM- İMAMOĞLU EKRAN BULUŞMASI
Mustafa GENÇ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DİKEY TARIM
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
AKADEMİK ANLAYIŞIMIZ
Prof Dr Yusuf DEMİR
Psk. Beste GÜNEYSU
Günümünüz Sorunlarına Bir Örnek: Cahil Cesareti
Psk Beste GÜNEYSU
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
İNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACI
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Mustafa ÖZBALCI
KİTAP VE BİLGİ TOPLUMU
Mustafa ÖZBALCI
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
MUHAFAZAKÂRLAR NEYİ MUHAFAZA EDİYOR?
Akın ÜNER
İlker Mutlu
Sıcakların Boğuculuğu
İlker Mutlu
Şakir DEMİRCİ
İYİ Kİ... SAMSUN'DA EMEKLİ-SEN VAR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KENDİ KUYUSUNU KAZAN SANAT NEYDİ DERKEN
Ersin ERGE
Prof. Dr. Osman DEMİR
BİNALİ YILDIRIM AZ LAF, ÇOK İŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Serkan Eskalen
Planlı Eskitme - 2
Serkan Eskalen
Hikmet KURADA
KAVGA, ÖFKE, NEFRET VE SEVGİ ÜZERİNE...
Hikmet KURADA
Kenan ÖZTÜRK
'Yaylanın Nuri Dayısı'
Kenan ÖZTÜRK
Naci ALTUNCU
TELEVİZYONDA İKİ ADAY
Naci ALTUNCU
Selçuk KAYA
Soyadı 'Buz' kendisi 'Ateşli'
Selçuk KAYA
Metin ATLI
İRFAN BUZ İLE YENİ HEYECAN
Metin ATLI
Nagehan Yeşilyurt
Acı ama gerçek
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ALIŞTIK GALİBA!
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
Küresel ısınmaya karşı tuvalet suyu
İbrahim Sezen
Alpaslan ÇEPNİ
ATANMAYAN ÖĞRETMENLER
Alpaslan ÇEPNİ
Ömer PAMUK
MIŞ GİBİ YAŞAMAK...
Ömer PAMUK
Nurullah Kızıldağ
KORKAR OLDUK
Nurullah Kızıldağ
Psk. Beste Güneysu
Sosyal Fobim Mi Var Yoksa Çekingen Biri Miyim?
Psk Beste Güneysu
Birol BİRCAN
Geçmiş Olsun
Birol BİRCAN
Cesur CEYLAN
KİM ÖZÜRLÜ?
Cesur CEYLAN
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT