YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİRKAÇ KELAM (III)

İki haftadır köşemizde Kurtuluş Yolunu yazıyoruz. İlk yazımızda "ne kadar önemli ve iyi niyetli bir proje olduğuna" değinmiş, ikincide ise "neden bir türlü ilerlemediğini" sorgulamıştık.  

Projenin adının durup dururken "Ata yolu" yerine "Kurtuluş yolu" olarak değiştirilmesinin yanlışlığını vurgulamış, güzergâh belirlenirken Gazi Paşa'nın "sözde İlyasköydeki Rum çeteler nedeniyle" henüz kent merkezinde başka bir istikamete yöneldiğine dair mesnetsiz ve projeyi daha baştan zaafa düşüren bir iddianın peşine düşülmesini eleştirmiştik. İlave olarak projenin konseptine aykırı (cezaevi, çöp istasyonu, kedievi, hurda araçlar gibi) unsurların bu güzergâha doluşturulmasının yanlış olduğunu söylemiştik.

Bugünkü üçüncü ve son yazımızda projenin hakikaten Samsun'a, Kurtuluş Savaşına ve Atatürk'e yakışır bir kültür ve turizm yolu haline gelmesi için önerilerimizi sıralayacağız.

Baştan ifade edelim ki, bağcıyla en küçük sorunumuz yok, biricik arzumuz üzümlerin olgunlaşarak meyveye dönüşmesine yardımcı olmaktan ibaret...

Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak, yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, İlkadım Belediye Başkanımız Sayın Necattin Demirtaş ve diğer ilgililer arzu ederse, en küçük maddi beklentimiz olmaksızın projenin gelişimine gönüllü katkı vermeye hazırız!

***

Lafı uzatmadan önerilerimizi sıralayalım:

1- Projenin adı, "Ata Yolu" olarak belirlenmeli, "İlkadım'dan Kurtuluş'a" biçiminde bir sloganla desteklenmelidir.

2- Proje için tarihçiler ve sanat tarihçilerinden oluşan bir akademik kurul oluşturulmalıdır. Ayrıca, sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir platform kurulmalı, buna ilaveten sanatçılar ve kültür adamlarından oluşan bir "danışma kurulu" teşkil edilmelidir. Bu kurullar, iletişim ve kamuoyu desteği için aktif görev üstlenirken asıl işi yapacak olan icra kurulu ise ilgili Belediyeler ve kamu kuruluşları başta olmak üzere üst düzey bürokratlardan oluşturulmalıdır. Bu amaçla ciddi bir sekretarya ve web sitesi hizmeti üretilmelidir.

3- Çevre Yolu ile mevcut Ankara Karayolu arasındaki (Kavacık-Çakallı arası) bölümün korunabilmesi için öncelikle bu kesimde doğu ve batı tarafında paralel iki yeni gurup yolu açılmalı, günlük ulaşım ve trafik hizmetleri bu yollardan sağlanmalıdır. Cezaevi, çöp istasyonu, köylere ulaşım, tarla yolu gibi ihtiyaçlar bu paralel yollardan temin edilmeye bakılmalıdır. Bu şekilde günlük trafikten arındırılan Ata Yolu ise (+/-) 50 metrelik bölümü bir tür koruma alanı ilan edilerek sadece bu projenin amacına hizmet edecek biçimde yeni baştan düzenlenmelidir.

4- Ata Yolu'na giriş çıkışlar sadece belli noktalardan olmalı ve erişme kontrollü hale getirilmelidir. Bu yola sadece turist kafilelerini taşıyan otobüsler, turizm maksatlı yolu kullanacak özel araçlar ve bisikletliler alınmalıdır.

5- Cezaevi ve çöp istasyonu gibi konsepte zarar veren yapılar perdelenerek giriş - çıkışları paralel gurup yollarından sağlanacak biçimde kamufle edilmelidir.

6- Henüz özgün kimliği fazla bozulmamış olan Çakallı'dan içeri giden kesimde yapılaşmaya izin verilmemeli, gerekli yerlerde paralel gurup yolları açılarak vatandaşların günlük ulaşım ihtiyaçları başka biçimde karşılanmalıdır.

7- Yolun görünümü, 1910-20 dönemindeki halini anımsatacak biçimde olmalıdır. Asfalt ya da beton kaplama yerine şose ya da toprak / taş görünümlü malzemeler ile özgün bir görsel kimlik elde edilmelidir.

8- Uygun noktalar belirlenerek buralarda Kurtuluş Savaşının kahramanlarına dair anıt ve rölyefler oluşturulmalıdır.

9- Rota üzerindeki tarihi han, ev, değirmen gibi yapılara Kurtuluş Savaşı ile hiçbir ilgisi olmayan zorlama ve yapay işlevler uydurulmamalıdır. Elbette bu tür yapılar mümkünse restore edilmeli, ancak yerine göre müze, motel, restoran, kafeterya, rekreasyon alanı, hediyelik eşya satış yeri gibi fonksiyonlar için kullanılmalıdır.

10- Rota üzerinde belirlenen uygun bazı köyler, özel bir restorasyon desteği sağlandıktan sonra kır lokantaları, butik moteller, köy ürünleri ve hediyelik eşya satış yerleri ve açık hava müzeleri gibi amaçlar için seçilmeli; bazı köy sakinlerinin bu amaçla eğitilerek gelir elde etmeleri sağlanmalıdır.

11- Rota üzerinde konsepte uygun bir tasarımla hazırlanmış, farklı özellik ve büyüklüklerde yeterince otel açılması teşvik edilmelidir.

12- İşin tamamını bir kerede bitirmek yerine, etaplar halinde hizmete açılmasında yarar vardır. Elbette yolun tümü üzerinde tasarım ve koruma çalışmaları bir bütün halde yürütülebilir. Ancak imalat, bütçe imkanları göz önünde bulundurularak etaplar halinde düşünülmelidir.

13- Projenin finansmanı için Ankara'dan destek sağlanmalıdır. Ayrıca ulusal çaplı bir gayret ile yatırımcı ve sponsor desteği arayışına girişilmelidir. Böyle anlamlı  bir projeye ilgi gösterecek ulusal çapta sermaye gurupları bulunabilir.

14- Proje çerçevesinde oluşturulacak ağaçlandırma alanlarında bağış karşılığı fidan dikilerek önemli bir bütçe sağlanabilir.

15- Rota üzerinde trafik işaretlemesinden oto korkuluklara, istinat duvarından köprü ve menfezlere kadar konsepte uygun özgün tasarımlar yapılmalı, özel tasarım görsel malzemeler seçilmelidir.

16- Güzergahın ulusal çapta tanıtımı için bisiklet yarışı, maraton gibi spor etkinlikleri yapılmalıdır.

17- Atatürk'ün İstanbul'dan Samsun'a hareketinden Amasya tamimine kadar olan dönemi anlatan kitap, roman, çizgi film, belgesel, TV dizisi gibi kültür- sanat eserlerinin ortaya çıkartılması teşvik edilmelidir. Bu rota için özel bestelenmiş bir marş üzerinde çalışılabilir.

18- Orta vadede projenin ilk etapları tamamlandıktan sonra turizm şirketlerinin Samsun'a "Ata Yolu Rotası" içerikli turlar düzenlemesi teşvik edilmelidir.

***

Son söz... "Ata Yolu" projesi, Samsun'a ulusal çapta bir anıt kazandırma vizyonu ile devam ettirilmeli, asla sulandırılmamalı, siyasete kurban edilmemeli ve sebat edilerek tamamlanmalıdır.

         

SURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?MUHAFAZAKÂRLAR NEYİ MUHAFAZA EDİYOR?KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİRKAÇ KELAM (III)KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM (II)KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM (I)YAZ DOSTUM...TÜRK MİLLETİ: EBRU MU, MOZAİK Mİ?MİDAS'IN EŞEK KULAKLARIMUHABBET BAĞINA GİRDİM BU GECEBELEDİYELER BORÇ SARMALINDAN NASIL KURTULUR?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ELEŞTİRELİM, KATKI YAPALIM...
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
“ESKİ HAL MUHAL!”
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
Doğal güzellik kanyon
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
“YAPISÖKÜM”
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
Aman “PATRON” yanlış anlama !...
İbrahim Sezen
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DOLMUŞ
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
BİR DAMLA SU
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KEMİRGEN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Psk. Beste GÜNEYSU
Patolojik Kıskançlık (Othello Sendromu)
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
EN İYİ DOST KİTAPTIR 
Mustafa ÖZBALCI
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 1
Cesur CEYLAN
Akın ÜNER
SURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?
Akın ÜNER
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Evlilikte Doğru İletişimi Kurabilmek
Psk Beste Güneysu
Kenan ÖZTÜRK
Altın Yumurtlayan Artvin
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
BAZI ŞEYLERİ İDRAK ETMENİN YAŞI VAR
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
Netflix ve TV Yayıncılığı -1
Serkan Eskalen
Nurullah Kızıldağ
KÜRESEL ISINMANIN SONUCU
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI: FRENE DEVAM
Prof Dr Osman DEMİR
Birol BİRCAN
Küçükkaya, küçük kaldı
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Şakir DEMİRCİ
SAYIN CEMİL DEVECİ YALI KAFE TARTIŞMASI VE KAVAKLILAR
Şakir DEMİRCİ
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...
Ayhan HAMLI
Ersin ERGE
KENDİ KUYUSUNU KAZAN SANAT NEYDİ DERKEN
Ersin ERGE
Selçuk KAYA
Soyadı 'Buz' kendisi 'Ateşli'
Selçuk KAYA
Metin ATLI
İRFAN BUZ İLE YENİ HEYECAN
Metin ATLI
Ömer PAMUK
MIŞ GİBİ YAŞAMAK...
Ömer PAMUK
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT