YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

ŞEHİT HABERLERİ BAYRAMIN TADINI KAÇIRMIŞTIR…

Ramazan bayramına iki gün kala aldığımız şehit haberleri bayramın tadını kaçırmıştır. Sadece o şehitlerin anne ve babaları değil, bütün Türkiye şehitlerimizin acısını empati yaparak hissetmelidir. Birileri vatanımız ve bayrağımız için bedel öderken, dokuz günlük tatille taçlandırılan Ramazan bayramını bayram tadında büyük bir coşku ile kutlamak haksızlık olmaz mı? Tatil yerlerinde neşe ve coşku tavan yaparken, çiftçi bir babanın bayrama birkaç gün kala tarlada çalışırken evladının şehadet haberini alması canımızı acıtmıyorsa, gerçekten kalbimiz dursun. Çünkü biz neşede ve acıda bir olmak zorundayız. Bu ülkede şehadet şerbeti içen kahraman şehitlerimizin hangi evlerden çıktıklarını, nasıl bir gelir grubundan geldiklerini görmezden gelemeyiz. Şehitlik gerçeği empati yapmadan anlaşılamaz. Şehadet haberleriyle tadı kaçmış bir bayram sadece şehitlerin anne ve babalarının tadını kaçırıyorsa, vay halimize. Vatan ve bayrak aşkı sadece şehit ailelerinin zimmetinde değildir. Biz Türkiye’yiz, şehadet şerbeti içerken de bir ve beraber olmalıyız. Eğer bunu gerçekten başarırsak, bütün yük şehitlerin anne ve babalarının omuzlarına yüklenmemiş olur.

Şehit ailesi olarak sıklıkla duyduğumuz bir söz var deniliyor ki, şehit aileleri seçilmiş insanlardır. Bu sözü içtenlikle söyleyenlere elbette katılıyorum. Bir şehit yakını olarak şunu da düşünmüyor değilim. Ne tesadüftür ki o seçilmiş şehit ailelerinin tamamına yakının giyim, kuşam yaşam tarzları aynı olduğu gibi yaşadıkları mahalleler hatta evlerde çok benziyor. Birçoğunun ekonomik durumu da bir diğerinden çok farklı ve yukarlarda değil. Bu vatan, bu bayrak hepimizin. Ne bir karış toprağımızı vereceğiz, ne de bayrağımızı indirteceğiz. Yüce Türk Milletini de hiçbir şekilde böldürtmeyeceğiz. İşte bu yüzden kahraman vatan evlatları, bir daha bayram yapmamayı, ailelerine bundan böyle  bayramların zehir olacağını bile bile şehadet şerbeti içmeye devam ediyorlar. Bunun kadrini, kıymetini bilelim. Candan boşuna vazgeçilmiyor. Birileri acıyı bal eylerken, birileri de bayramı bayram tadında kutlamak isteyecektir. Bayramı bayram tadında kutlamak sanki şehit vermedik gibi çılgınlık yapmak olmamalıdır. Eğer bayrama iki gün kala 5 vatan evladını şehit vermişsek, herkes ayarını bilmelidir.5 annenin, 5 babanın yüreğine düşen şehit acısı sadece 5 evde hissedilmemelidir. Tam 27 yıl, 1 ay 14 gün önce bizde benzer acıyı sadece 4 şehit ailesi evlerimizde yaşadık. Yanımızda olanlar ve bizi anlayanlar sadece bir elimizin parmaklarının sayısı kadardı. Umarım ki iletişim olanaklarının en üst düzeyde olduğu ve hiçbir şehadet haberini duymayan kimsenin kalmadığı günümüzde artık çok şey değişmiştir.

Türkiye 2019 yılı Ramazan bayramına 2 gün kala aldığı şehadet haberinin büyük şoku ile bir bayrama daha girdi. Herkes elini vicdanına koysun empati yapsın. Vicdanı sızlamayan, canı yanmayan, şehit acısını görmezden gelen varsa ona sadece yuh diyebiliyorum. 1 Haziran 2019‘da Iğdır’ın Aralık ilçesinde 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı 6’ncı Hudut Komutanlığı’na bağlı Bülent Aydın Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde 3 askerimiz şehit düştü. Şehitlerimizin cenazeleri memleketlerine uğurlanmadan aynı gün Hakkâri Çukurca'da PKK'lı teröristlerle yaşanan çatışmada 2 askerimiz şehit düştü. Bir günde 5 şehit hangisine yanalım. Her şeye rağmen Ramazan bayramını bayram tadında kutlamak, bizim gibi düşünenler için artık imkânsız. Şehitlerimizin ruhları şad mekânları cennet olsun. Başta şehitlerimizin ailesine olmak üzere Yüce Türk Milletine baş sağlığı ve sabır diliyorum.

 

ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...ASIL ŞEHİTLERİMİZ HAKLARINI HELAL ETSİNLER…ŞEHİT HABERLERİ BAYRAMIN TADINI KAÇIRMIŞTIR…BAYRAM ŞEHİT KOKUYOR…BAYRAM GELMİŞ NEYİME ÇÜNKÜ OĞLUM 27 YILDIR GELMİYOR”CADDE CADDESİ HANGİSİ DOĞRU?KENDİNİ AŞANLAR...BAYRAMA HAZIRLANIRKEN KARADENİZ'E YİNE ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜHANGİ ŞEHİT AİLESİ İÇİNE SİNDİRİYOR?100. YILDA SAMSUN’DA GURUR HEYACAN VE COŞKU VARDI...Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ELEŞTİRELİM, KATKI YAPALIM...
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
“ESKİ HAL MUHAL!”
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
Doğal güzellik kanyon
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
“YAPISÖKÜM”
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
Aman “PATRON” yanlış anlama !...
İbrahim Sezen
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DOLMUŞ
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
BİR DAMLA SU
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KEMİRGEN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Psk. Beste GÜNEYSU
Patolojik Kıskançlık (Othello Sendromu)
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
EN İYİ DOST KİTAPTIR 
Mustafa ÖZBALCI
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 1
Cesur CEYLAN
Akın ÜNER
SURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?
Akın ÜNER
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Evlilikte Doğru İletişimi Kurabilmek
Psk Beste Güneysu
Kenan ÖZTÜRK
Altın Yumurtlayan Artvin
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
BAZI ŞEYLERİ İDRAK ETMENİN YAŞI VAR
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
Netflix ve TV Yayıncılığı -1
Serkan Eskalen
Nurullah Kızıldağ
KÜRESEL ISINMANIN SONUCU
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI: FRENE DEVAM
Prof Dr Osman DEMİR
Birol BİRCAN
Küçükkaya, küçük kaldı
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Şakir DEMİRCİ
SAYIN CEMİL DEVECİ YALI KAFE TARTIŞMASI VE KAVAKLILAR
Şakir DEMİRCİ
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...
Ayhan HAMLI
Ersin ERGE
KENDİ KUYUSUNU KAZAN SANAT NEYDİ DERKEN
Ersin ERGE
Selçuk KAYA
Soyadı 'Buz' kendisi 'Ateşli'
Selçuk KAYA
Metin ATLI
İRFAN BUZ İLE YENİ HEYECAN
Metin ATLI
Ömer PAMUK
MIŞ GİBİ YAŞAMAK...
Ömer PAMUK
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT