YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

BEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!

Her gün yeni bir gündemle uyanıyoruz, kahvede, bahçe, büroda, dairede veya evimizde tartışacağımız bir konu oluşturuyoruz veya oluşturuluyor. Bazıları buna toplum mühendisliği, bazıları da her şeye maydonez olma alışkanlığı diyor. Sonuçta ana konularımızdan uzaklaşıyor, asıl bizi bekleyen tehlike ve tehditlerden uzak bir gündem yaşıyoruz. Kısaca Dünya, inovasyonu, uzayda yaşamı, insanoğlunu bekleyen tehlikeleri, teknoloji ve 21. Yüzyılı tartışıyor, biz ise 100 sene öncesinin mantığı ile seçimleri, toplumsal cinnetin oluşturduğu travmaları, sosyal medya fenomenlerini, kolumuzdaki dövmeyi, burnumuzda ki hızmayı, kısaca dini ritüellerimizi tartışıyoruz.

Dünyada her gün 6000 çocuk, susuzluk ve açlıktan ölürken, biz suyu bilmeyenlerin yönettiği su politikaları, tarımı bilmeyenlerin oluşturduğu tarım politikaları ile oyalanıyoruz. Bundan 30-40 yıl önce su kaynakları ile övünen, kendi kendine yeten tarım ülkesiyiz iddiaları ile büyürken, bugün su fakirliği sınırında olan bir ülke, tarım ve tarımsal üretimde büyük oranda dışa bağımlı bir tarım politikasını tartışıyoruz. Değil 80 milyonu, 380 milyonu bakabilecek potansiyeli olan bir ülkede pek çok ürünü ithal ediyorsak, kurban bayramı arifesinde et fiyatlarını ithalatla kontrol altında tutmaya çalışıyorsak, soğan ve patatesi yetiştiremiyor ve ihraç edemiyorsak bizim şapkamızı önümüze koyma zamanı çoktan geçmiş demektir. Mühendislik eğitimimizden, tarım politikalarına, mevcut tarım teşkilatlarımızdan, teşkilatların yetki, sorumluluk ve yaptırımına kadar tartışılması ve çözümlenmesi gereken çok konu var demektir.

Klavyenin başına geçtiğimde nereden başlayayım diye çok düşündüm.  Tarımda Milli Birlik projesi ismi ile tartışılmaya başlayan, bize tamamen yabancı bir sistemden mi, Ziraat Fakültelerinin içine düştüğü kısır döngüden mi, yoksa susuzluk ve kuraklıktan mı, her gün terk edilen tarımsal üretimden mi, çiftçinin düştüğü durum ve mağduriyetlerden mi. Bu kadar büyük problemlerin arasında hepimize en kolay gelen herhalde bize dayatılan suni gündemi tartışmak. Mahallede, kahvede veya cami avlusunda başkan seçmek, ülke yönetmek daha kolay, bu konularda hepimiz çok bilgili ve uzmanız. Sosyal medyada iftira kampanyaları, bilgi kirlilikleri almış başını gidiyor.

Bu gün bir sosyal medya paylaşımında kendisine göre doğru olduğuna inandığı bir bilgiyi paylaşan bir aydınımızın yazısının altındaki yorumları inceleme yanlışında bulundum. Yorum yapanların %95 ‘i farklı düşünüyor ve bunu gerekçeleri ile yazıyor, yazıyı paylaşan kişide kendine göre doğru ama toplumun çok büyük bir kitlesi tarafından yanlış kabul edilen cevaplara cevap yetiştirmek ve kendine göre gerekçeler uydurmak, kısaca kendini haklı çıkarmakla boğuşuyor. Eminim bu tartışma saatlerce sürecek, ne yazıyı kaleme alan yanlış düşündüğünü kabul edecek, nede yazıyı eleştirenler, eleştirilerinden vazgeçecek.

Biz bu tartışmalar ile oyalanırken global şirketler bizim tarımımızı da dizayn edecek, uzaya da gidecek, bizde birbirine düşman kamplar oluşturmakla övüneceğiz. Ben her şeyi bilirim, benim fikrim doğru. Ya benim fikrim yanlışsa, olur mu böyle saçma düşünceler nereden kafana sokuluyor, toplum mühendisleri senin beynini yıkamış, benim hocam, benim ağabeylerim, benim imamım, benim liderim böyle söylüyor, senin bilmediğin işler var, onlar söylüyorsa bir hikmeti vardır, tartışılır mı? 1950’den 2020’e geçen yaklaşık 70 senede tartıştığımız nokta aldığımız mesafe maalesef bir arpa boyu, aktörler değişiyor, liderler veya cemaatler değişiyor ama tartışma ve tartışılan konular değişmiyor.

Bu kısır sarmalı parçalamanın zamanı gelmedi mi?

 

BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!BAYRAMLARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİÜNİVERSİTE ŞEHİR İLİŞKİSİSAMSUN, Yeniden Diriliş19 MAYIS'I ANMAK MI, ANLAMAK MI?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ELEŞTİRELİM, KATKI YAPALIM...
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
“ESKİ HAL MUHAL!”
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
Doğal güzellik kanyon
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
“YAPISÖKÜM”
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
Aman “PATRON” yanlış anlama !...
İbrahim Sezen
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
DOLMUŞ
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
BİR DAMLA SU
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KEMİRGEN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Psk. Beste GÜNEYSU
Patolojik Kıskançlık (Othello Sendromu)
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
EN İYİ DOST KİTAPTIR 
Mustafa ÖZBALCI
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 1
Cesur CEYLAN
Akın ÜNER
SURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?
Akın ÜNER
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Evlilikte Doğru İletişimi Kurabilmek
Psk Beste Güneysu
Kenan ÖZTÜRK
Altın Yumurtlayan Artvin
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
BAZI ŞEYLERİ İDRAK ETMENİN YAŞI VAR
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
Netflix ve TV Yayıncılığı -1
Serkan Eskalen
Nurullah Kızıldağ
KÜRESEL ISINMANIN SONUCU
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI: FRENE DEVAM
Prof Dr Osman DEMİR
Birol BİRCAN
Küçükkaya, küçük kaldı
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Şakir DEMİRCİ
SAYIN CEMİL DEVECİ YALI KAFE TARTIŞMASI VE KAVAKLILAR
Şakir DEMİRCİ
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...
Ayhan HAMLI
Ersin ERGE
KENDİ KUYUSUNU KAZAN SANAT NEYDİ DERKEN
Ersin ERGE
Selçuk KAYA
Soyadı 'Buz' kendisi 'Ateşli'
Selçuk KAYA
Metin ATLI
İRFAN BUZ İLE YENİ HEYECAN
Metin ATLI
Ömer PAMUK
MIŞ GİBİ YAŞAMAK...
Ömer PAMUK
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT