YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

AKADEMİK ANLAYIŞIMIZ

Kıymetli okurlarımla geçen hafta sohbetimde “Ben her şeyi bilirim!” ironisini konuştuk. Bir akademisyen olarak toplum önünde sorumluluklarımız nedir ve nasıl olmalıdır sorusunun tanımlanması geleceğimiz ve akademik anlayışımız açısından önemlidir.

Pek çoğumuz kendi sorumluluk ve yetki alanımızda olan konularda konuşmaya, yorum yapmaya cesaret edemezken, kendi çalışma ve uzmanlık alanımızın dışındaki konularda âlemi cihan kesiliriz. Eskilerin değimiyle “Yarım doktor candan eder, yarım hoca dinden eder”. Özellikle günümüzde sosyal iletişimin bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde, televizyonlarda her konuyu bilen uzmanlardan tutunda, google’dan aldığı bilgilerle başımıza profesör kesilen yorumculara kadar sınırsız bir algı ve bilgi kirliliği kaynağı gelişiyor. Elbette teknoloji ve iletişimin gelişimi ile bilgiye ulaşımın kolaylaşmasını da ihmal etmemek gerekir.

Seçici olan hazır bilgiyi alan mı, başkasının hazırladığı bilgiyi sunan mı, yoksa bu bilgiyi sunmada aracı olan mı olmalı? Hazır bilgiyi alanın seçiciliği sınırlıdır, çünkü elde ettiği bilginin yeterliliği ve sonuçlarını bilecek konumda değildir, hazır bilgiyi sunmada aracı olan kişi veya kurumların sorumluluğu daha fazladır. Konunun gerçek uzmanlarını araştırarak, konuyu bir etik kurum ortamında tartıştırarak kullanıcıya ulaştırma şansı vardır. Ancak en büyük sorumluluk, bu bilgiyi konunun uzmanı rolüne bürünerek sunandadır. Konu ile ilgili yeter bilgi ve deneyime sahip olmamasına karşılık, bilgi satma yeteneğini kullanarak pazar oluşturmakta, müşteriye bilgi ulaştırmada aracılık yapmaktadır. Bilgiyi alan konuya hâkim değil, ortam yöneticisi konuya yabancı, sunan da yetersiz olunca, kritik problem ve soru karşısında çözüm üretilememekte, sonuçları da vahim olmakta, yarım doktor hesabına dönmektedir.

Bilgiyi üretenin bildiklerini paylaşması evrensel bir doğrudur. Bu bilginin günlük hayatımızda kullanılabilir olması, kamuoyunun hizmetine sunulması ayrı bir çalışmadır ve kontrolü yapılarak sürdürülmesi gerekmektedir. Günümüz akademisyenlerinin en temel sorunu, pek çok konuda bir şeyler biliyor, bir alanda da uzmanlaşmış olmasıdır. Uzmanlaştığı konuyu paylaşmak bir sorumluluktur. Bu yeterli olmamaktadır, paylaştığı bilgiyi kullanıcının yararına çözümlü hale getirmesi ve sunuculuğuna soyunması problemleri büyük oranda çözecektir. Yeri geldiğinde uzman olmayan kişilerin bu bilgileri kullanımında ki hatalara müdahalesi kontrol mekanizmasını oluşturacaktır. Sorumlu kişi ve kuruluşların konunun uzmanlarını araştırması ve gerektiğinde söz vermesi, fikirlerine müracaat etmesi kontrol mekanizmasını güçlendirecektir. Bu konuda ülkemizde YÖK ve üniversitelerin de gerekli tedbirleri alması, akademik özerkliği uzmanlık alanına sonuna kadar kullandırması ama uzman olmayan insanlara da sınırlandırıcı tedbirleri alması gerekmektedir. Hukuk sistemimizin bu açmaz karşısında çaresiz kaldığını söylemek abartılı bir yorum olmaz. Çözümünü hukukçularımız bulmalıdır.

Kısaca biz akademisyenler, bilgiyi paylaşmada cömert olmalı, bilmediğimiz konuda susabilme erdemini göstermeliyiz. Öncelikle toplumu anlayan, algılayan, problemlerini bilen ve çözümünü üreten akademisyen yetiştirmeliyiz. Elde ettiği kazanımlarını milletin imkânları ile kazandığını unutmayan ve millete hizmeti bir görev bilen, topluma faydalı olma gayretini ilminin sadakası olarak gören anlayışı geliştirmeliyiz. Bir kişi süslü sözleri ile herkesi kandırdığını düşünebilir veya ikna ettiğini zannedebilir, ancak bir insanın kendisini kandırması mümkün değildir. Çünkü kalbinden geçeni, beyninde düşündüğünü, söylediğini ve yaptıklarını ve davranışlarının tutarlılığını bilen tek kişi kendisidir. Bugünden tezi yok, aynanın karşısına geçelim ve kendimize hesap verelim. Kendisine saygısı olmayan ve hesap veremeyenlerin başkasına saygı duyması ve hesap vermesi mümkün değildir. Kendisine saygılı, konusunda en olabilen, milletinin dertleri ile dertleşip milleti ile bütünleşen, kestane gibi kabuğunu yadırgamayan akademisyenliği yaygınlaştırdığımız gün sorunlarımızın çözümünde önemli mesafeler alacağız.

Kurban Olayım…35 YILIN GETİRDİKLERİHAYATTARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİKÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?SU ZENGİNİ MİYİZ?BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MÜSLÜMANLARDA MEŞRUİYET YA DA KİMLİK SIKINTISI!
Mustafa GENÇ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Ayhan HAMLI
HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
FINDIK HAYATTIR GEÇİMDİR... AŞKTIR
Şakir DEMİRCİ
Kenan ÖZTÜRK
Düşündüm Bu Bayramda
Kenan ÖZTÜRK
Serkan Eskalen
Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
KURBAN BEREKETİ
Prof Dr Osman DEMİR
Nagehan Yeşilyurt
FINDIK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ABARTARAK…
Ergin KAHVECİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Hikmet KURADA
ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER
Hikmet KURADA
Psk. Beste Güneysu
Çocuklar için Oyunun Önemi
Psk Beste Güneysu
Nurullah Kızıldağ
KEYİF VEREN SAMSUNSPOR
Nurullah Kızıldağ
Ersin ERGE
DOLMA KALEM DERKEN
Ersin ERGE
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Metin ATLI
GÖZLER İRFAN BUZ’DA
Metin ATLI
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT