YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

KEMÂL

Arapça'dan dilimize girdiği halde Türkleşmiş isimler vardır. "Mehmet" mesela... Peygamber Efendimizin isminin Türkçeye mal olmuş halidir. O kadar Türk olmuştur ki, askerlerimize bile "Mehmetçik" deriz.

Fatih Sultan Mehmet, birçoğumuza göre Türk tarihinin en büyük Sultanıdır ki, adı Mehmet, lakabı Fatih... Baksan Arapça kökenlidir ikisi de, ama günümüzde bile en yaygın Türk erkek isimleri arasında Fatih ve Mehmet, herhalde ilk onda yerini alır!

"Elif" ki Arap alfabesinin ilk harfidir; Karacaoğlan'a "Deli gönül abdal olmuş / Gezer Elif Elif deyu" dizelerini yazdıracak kadar Türkleşmiştir. "Elif dedim, be dedim / Kız ben sana ne dedim." diye türkü olacak kadar bizim olmuştur...

"Ali" de Arapçadan geçen isimlerdendir ama Balkanlar'da bir bakmışsın Aliş olmuş, bir bakmışsın Aliço... Tastamam Türkleşmiştir.

***

Arapçadan Türkçeye geçmiş isimler arasında en bilinenlerden birisi de "Kemâl" adı... Lakin son yıllarda bu isimle zoru olan bir cenah var ki, öfkelerini yenemeyip hakaret etmekten geri durmuyor.

Sebebi malum... Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Kurtuluş Savaşının ölümsüz kahramanı Mustafa Kemâl Atatürk'e olan dinmek bilmeyen nefretlerini böyle çıkarıyorlar.

Mustafa ve Atatürk kelimelerini kullanamadıkları için olsa gerek, gizli veya açık ulu öndere hakaret etmek isteyen şer odakları, "Kemâl" kelimesinin başına sonuna ekledikleri çirkin sıfatları kullanma cihetine gidiyorlar.

***

Kemâl kelimesi, Türk Dil Kurumu sözlüğünde "Bilgi ve erdem yönünden olgunluk, erginlik, yetkinlik, eksiksiz olma" gibi anlamlara geliyor. Selanik askeri rüştiyesindeki öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Bey, öğrencisi Mustafa'ya olgunluğu ve derslerindeki üstün başarısı nedeniyle "Kemâl" adını ilave etmiş...

***

Lakin "Kemâl" kelimesi, yazımızın başlarında ifade ettiğimiz gibi Arapça kökenli olduğu halde Türk diline ve kültürüne mal olmuş pek çok isimden bir tanesi... Haliyle bu güzel ismi taşıyan öyle çok değerimiz var ki!

***

Türk Milliyetçiliğinin fitilini ateşleyen isimlerin başında gelen Namık Kemâl, "Vatan Şairi" olarak bilinir. "Vatan yahut Silistre" isimli eserinin kahramanlarından İslam Bey, sevdiği kıza veda ederek cepheye giderken "Yaşasın vatan!" diye bağırır.

Hürriyet Kasidesi isimli şiirinde mealen, "Felek her türlü eziyet yollarını toplasın gelsin / Millet yolunda hizmetten dönersem kahpeyim." diyen de Namık Kemâl'den başkası değildir.

***

Bizim gençlere öğreten çıkmadığından olsa gerek, pek bilinmez... "İngiliz Kemâl" diye bir kahramanımız vardır ki James Bond yanında halt etmiş! Asıl adı Ahmet Esad olan bu çılgın Türk, gençliğinde Abdülhamit'in hafiyeleriyle başı belaya girince dayısı tarafından bir İngiliz gemisine verilerek kaçırılır. Gemi kaptanı onu sahiplenir. Adeta bir İngiliz gibi yetişmeye başlar. Boksör olur. Bu arada tahsilini de ihmal etmez. Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'a döner. İşgal yıllarında Türk milli mücadele hareketine katılır. Kılık ve isim değiştirerek İngiliz güçlerinin arasına sızar. Çok iyi İngilizce bilmesi, onun kolayca gizlenmesini sağlar. Lakabı artık İngiliz Kemâl'dir. Kurtuluş Savaşı sırasındaki en büyük hizmeti, bir Amerikan istihbarat subayı kılığında Anzavur çetesinin yanına gelip onlardan imkanlarını ve taleplerini öğrenmesi olur. Bu bilgiler sayesinde Kuvvayı Milliye güçleri Anzavur ayaklanmasını bastırır.

Yunanlılar tarafından yakalanıp bir süre hapis de yatan İngiliz Kemâl, Cumhuriyetin ilanından sonra kendisine yapılan görev tekliflerini kabul etmez. Yaratılışı bakımından özgür bir karakteri vardır. Beş parasız olduğu halde tüm dünyayı dolaşır. Ölümüne iki sene kala, acz içine düşer. Devlet, ona vatan hizmetine karşılık maaş bağlar ve 1966'da sessiz sedasız hayata veda eder.

***

Bir de "Ustura Kemâl" var tabii... Haldun Sevel'in yarattığı vatansever İstanbul kabadayısı... Tıpkı İngiliz Kemâl gibi işgal yılları ve Kurtuluş Savaşı döneminin kahramanı... Lakin bu, çizgi roman dünyasında yaşayan bir isim... Gerçek değilse de aslında Osmanlı'nın son döneminde İstanbul'da yaşanan mahalle hayatının hakikatlerinden fırlamış bir tip...

Şimdinin menfaatçi ve mafya bozuntusu kabadayılarına benzemiyordu Ustura Kemâl... Cebinde beş kuruş olmadığı halde hiçbir menfaat peşinde koşmayan, kendince adalet dağıtmaya çalışan, en yakın arkadaşı Ağır Hasan'ın öldürülmesinden sonra onun biçare eşine ev satın alan,  "yüce dağların ayısı" lakabıyla andığı yakın arkadaşı Arap Abdullah'la birlikte Karacaahmet civarında racon kesen bir yiğit... Tabii ki işgalci İngiliz askerlerine kök söktüren, Anadolu'ya milli mücadele için silah kaçırılmasında aktif görev alan bir Türk milliyetçisi...

***

Millete mal olmuş Kemâllerden bahsederken Yahya Kemâl'e de bir pencere açmamak olur mu? "Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik / Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik" dizeleriyle hafızalarımıza kazınan Yahya Kemâl Beyatlı, Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiği milli duruşu Lozan Barış Görüşmelerine katılan heyette yer alarak taçlandırmış büyük bir şairimizdi.

***

Şüphesiz bütün Kemâller bir değil... Aralarında Ali Kemâl misali idrak yoksunu olan istisnalar da vardı şüphesiz...

Ama şurası bir gerçek ki, "Kemâl" ismi Türk milletinin sevdalı yüreğine kazınmış bir çok kıymetli şahsiyetin adıdır.

Başta Mustafa Kemâl olmak üzere, Türklük mefkuresine hizmet etmiş o Kemâllere dil uzatacak olanların önce kendi necasetlerinden arınmaları gerekir.

  

NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENEBAYRAMLIK AĞZIMI AÇIYORUM...ÇİFTLİK CADDESİNDE MAHMURE - IIÇİFTLİK CADDESİNDE, MAHMURE (I)YAZAR ÇATLAK OLUNCA...KEMÂLSURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?MUHAFAZAKÂRLAR NEYİ MUHAFAZA EDİYOR?KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİRKAÇ KELAM (III)KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM (II)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
OLMAK İÇİN, “BİZ OLMA” ZORUNLULUĞU!
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Şakir DEMİRCİ
KENTİMİZİN SAYIN VALİSİNE SUNULMAK ÜZERE
Şakir DEMİRCİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Ayhan HAMLI
HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...
Ayhan HAMLI
Kenan ÖZTÜRK
Düşündüm Bu Bayramda
Kenan ÖZTÜRK
Serkan Eskalen
Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
KURBAN BEREKETİ
Prof Dr Osman DEMİR
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Hikmet KURADA
ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER
Hikmet KURADA
Psk. Beste Güneysu
Çocuklar için Oyunun Önemi
Psk Beste Güneysu
Nurullah Kızıldağ
KEYİF VEREN SAMSUNSPOR
Nurullah Kızıldağ
Ersin ERGE
DOLMA KALEM DERKEN
Ersin ERGE
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Metin ATLI
GÖZLER İRFAN BUZ’DA
Metin ATLI
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT