YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Nagehan Yeşilyurt

SADECE EGE

Herkese merhabalar. Yaklaşık bir hafta süren yıllık iznimin ardından tekrar sizlerle birlikteyim. Eğlenceli bir tatil geçirmiş olsam da insan işini ve geride bıraktıkları dostlarını özlüyor. Uzun bir araştırmanın sonunda iznimi nerde ve nasıl geçireceğime karar vermiştim. Planım uzun bir süredir aklımda olan görmek için sabırsızlandığım Alaçatı’ydı. Son yıllarda ciddi turist çeken İzmir'in gözde tatil beldesi Alaçatı. Çeşitli internet sitelerinden Otel bakarken Alaçatı çevresindeki otellerin çoğunlukla butik tarzda olduğunu gördüm. Şirin ve etkileyici duruyorlardı. Fakat benim hayalinde plajı ve kumu olan bir otel olmalıydı. Otel bulma sitelerinin yardımıyla Çeşme ve Alaçatı’nın birbirine yakın olduğunu fark ettim. Artık planlarım netleşmeye başlamıştı. Çeşme de bir otelde konaklayıp gündüzleri deniz ve Kum geceleri ise Alaçatı’nın şirin sokaklarında gezecektim. Yaklaşık 13 saat i aşan kendi aracımla yaptığım bir yolculuğun ardından Çeşme ye varmıştım. Denizi gerçekten büyüleyici duruyordu. Karadeniz’in tam aksine âdeta bir çarşaf gibi sakin ve berraktı. Sabahları Çeşmenin denizinde zaman geçirirken ilk gecenin aksamının da soluğu Alaçatı da almıştım. Gerçekten heyecanlıydım. Uzun zamandır görmek istediğim o şirin kasabayı keşfetme vakti gelip çatmıştı. Aracımı park etme konusunda kaldığım her gün boyunca sorun yaşadığım bu güzel yerde herkes aynı dertten muzdarip.  İlk sokağa adımımı attığımda ve yabancısı olanlar için sokaklar adeta bir labirent. O dar sokaklar adeta bir gelin gibi süslenmiş. insan gezerken hangi güzelliğe bakacağını şaşırıyor. Daha beldeye girerken sokakları kaplamış begonvillerin mis kokusu içinizi açacak cinsten. Sokaklar o kadar güzel ki adeta her adımı işlenmiş gibi. Dar sokaklarında atılmış masalarda sabah saatlerinde kahvaltıda genelde aile işletmesi olan mekanlarda ev reçellerini köy ekmekleri peynirler zeytinler ve zeytinyağlılar ile karşılanıyorsunuz. Akşamları ise Ege’ye hoş mezeler balıklar sofralarınızı süslüyor. Eğlenmesini ve gece hayatını sevenler için sabahın ilk ışıklarına kadar sokaklar ve mekanlar hareketli. Eğer Alaçatı sokaklarında yüksek topuklu ayakkabı ile geldi iseniz düşme riskiniz çok yüksek. Arnavut kaldırımı sokak taşları topuklularla yürümeyi gerçekten zorlaştırıyor.

    Dikkatimi çeken bir diğer detay sokaklar da çöp bidonun olmaması idi. Eğer elinizde bir çöpünüz var ise tüm gece boyu taşımak zorunda kalabilirsiniz. Sokakların büyüleyici güzelliğini bozmamak için konulmamış olsa da sizi bu durum zorda bırakabilir. Gecenin sonlarına doğru İzmir'in meşhur olan kumrusu gibi midyesi de tadını damağınızda bırakıyor. Kendi aracımla gittiğim için ihtiyaç duymasam da Alaçatı da taksi bulmak adeta bir dert. Bölgede yaşayanlar yaz aylarında taksilerin talepleri karşılama konusunda yetersiz kaldığını belirtiyor.

    Alaçatı ya yaklaşık 10 dakika mesafede olan Germiyan köyüne değinmeden edemeyeceğim. Bir köyün insanları bu kadar mı samimi bu kadar mı içten olur. Köye ilk girdiğiniz andan itibaren sizi 40 yıldır tanıyormuş gibi davranan gönlü zengin insanlar var bu köyde. Neredeyse bütün duvarlar beyaza boyanmış çiçek figürleri ile süslenmiş bu köyde. Köyün sokaklarında gezerken çocukluğumda en çok hayalini kurduğum köye gelen motosikletli dondurmacının dondurmam kaymak diye bağırmasını duyduğum an gözlerim fal taşı gibi açılmıştı.

Çocukluğumda ki gibi heyecanla dondurmacıyı durdurup dondurma mı eline aldığımda benden mutlusu yoktu. Eğer gerçekten samimiyet dondurmada, lezzet sanata dönüştürülmüş duvarlar görmek isterseniz Germiyan’a da mutlaka uğrayın. Şimdilik tatilden anlatacaklarım bu kadar. Kalın sağlıcakla…

FINDIKZAMLAR…UYUSTURUCU...SAĞLIK SEKTÖRÜNE DAİRMAGANDALARMUTLULUK MU DEDİ BİRİSİSADECE EGEDoğal güzellik kanyonSOKAĞIN SESİAcı ama gerçekYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
HACILARIMIZ ARAFAT SÖZLEŞMESİNİ UNUTURLAR MI?
Mustafa GENÇ
Psk. Beste GÜNEYSU
Çalma Hastalığı (Kleptomani)
Psk Beste GÜNEYSU
Ayhan HAMLI
BÖLÜCÜ TERÖRE VERİLEN İLK ŞEHİDİ UNUTMAYALIM…
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
FINDIK HAYATTIR GEÇİMDİR… AŞKTIR
Şakir DEMİRCİ
Kenan ÖZTÜRK
Düşündüm Bu Bayramda
Kenan ÖZTÜRK
Serkan Eskalen
Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
KURBAN BEREKETİ
Prof Dr Osman DEMİR
Nagehan Yeşilyurt
FINDIK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ABARTARAK…
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN
Alpaslan ÇEPNİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Mustafa ÖZBALCI
DİN VE TOPLUM İLİŞKİSİ ÜSTÜNE
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
BAYRAMLIK AĞZIMI AÇIYORUM...
Akın ÜNER
Hikmet KURADA
ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER
Hikmet KURADA
Psk. Beste Güneysu
Çocuklar için Oyunun Önemi
Psk Beste Güneysu
Cesur CEYLAN
Elif Su
Cesur CEYLAN
Nurullah Kızıldağ
KEYİF VEREN SAMSUNSPOR
Nurullah Kızıldağ
Ersin ERGE
DOLMA KALEM DERKEN
Ersin ERGE
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Metin ATLI
GÖZLER İRFAN BUZ’DA
Metin ATLI
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT