YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Serkan Eskalen

Netflix ve TV Yayıncılığı - 3

Netflix ve TV Yayıncılığı yazı dizimin bu haftaki son yazımla noktalıyorum.

Netflix, Blu TV ve puhu tv gibi yayın platformlardaki sansür kanunu çıkarsa teknik kaçışları da beraberinde getirecek. VPN değiştirmek gibi. Ama o zaman izleyici kitlesi de daralacaktır. Çünkü herkes aynı teknik beceriye sahip değil, olmak zorunda da değil. Özetle, giderek daralan bir kitle arzu ettiği içeriğe ulaşabilecek. Büyük platformlar için sorun değil, sansüre de uyum sağlarlar. Sorun izleyici için.

Küresel yerel çarpışması her ülkede yaşanıyor. Her ülkenin farklı yasaları, düzenlemeleri var. Denetim Avrupa’da da ciddi sıkıntı yaratıyor. Fakat Türkiye’deki gibi değil. Pek çok Avrupa ülkesinde televizyon kanallarının yerel içeriğe katkı sağlama zorunluluğu var. Kanal, cirosunun yüzde 20’sini yerli film ve dizi üretimi açısından belli bir özerk kuruma vermek zorunda. Yayın programına belli kotalarla yerli içerik almak durumunda. Şu anda Avrupa Komisyonu yüzde 20 kotasını tüm platformlar için Avrupa’da mecbur tuttu. Bu uluslararası platformlar da aynı kanallar gibi yayın yaptıkları ülkede yüzde 20 Avrupa içeriği göstermek durumunda. Bu küresel ve yerel çatışması her şekilde var. Sansür, denetim ve düzenleme her yerde sorun çıkartıyor. Ama bizde denetleme ve düzenleme kontrol ve sansürle sonuçlandığı için tartışma Avrupa’da olduğu gibi değil.

Ayrıca bu tür platformların toplam abone sayısını bilmek mümkün değil. Örneğin, Netflix toplam abone sayısını açıklıyor ama ülke bazlı veri açıklamıyor. Sadece belli tahminler yapılabiliyor. Örneğin, Türkiye’de 2018-2019 arasında Netflix’in abone sayısının 230 binden 400 bine çıkacağı gibi bir tahmin var.

Online yayıncılık platformları hiç durmadan herkese göre içerik üretebiliyorlar, ortalama izleyiciye hitap etmek durumunda da değiller. Çok fazla seçenek sunmak, yelpazeyi geniş tutmak, her türlü ilgi alanına göre içerik üretmek onların da avantajına ve bunu iyi kullanıyorlar diyebiliriz.

Geleneksel medya bu platformlara kayma durumunu fark etti. Ama onların genele hitap eden yayın politikalarıyla dijital platformların yaptıklarını yapma şansı maalesef yok. Tamamı internet televizyonculuğuna yöneldi olay. Sadece marka değerlerini pekiştirecek, internet üzerinden izleyici kazanacak, reklam yapabilecek alternatifleri oluşturmayı sürdürecek bu sistem.

Belki biz kendi çevremize bakıp "Televizyon izlenmiyor artık" diyoruz ama Türkiye’de genele baktığımızda böyle bir durum söz konusu değil. Hatta televizyon izleme süreleri de giderek artıyor. Dolayısıyla rekabet hem canlı yayın açısından hem de diziler açısından devam edecektir. Ancak şunu da unutmamak lazım ki online dizi ve film yayıncılığı ben de paya ortağım artık diyor. Örneğin oyuncular tv kanalları ile değil bu online yayın firmaları ile anlaşıyorlar. Bu durum TV kanallardaki diziler için büyük tehlike oluşturuyor. Henüz bu kavram çok oturmuş olmasa da  Behzat Ç. Dizisi yeni bölümleriyle BluTV’de sadece yayınlamaya başlayacak. Bu örnekler git gide çoğalıyor da.  Beren Saat’in yeni dizisi ‘Atiye’ sadece Netflix’te yayınlanacak. Neden X bir TV kanalIında değil?

Her Eylül ayında TV kanallarının yeni yayın dönemi lansmanları oluyor. Bakalım bu yıl yeni yayın döneminde ulusal tv kanalları ne kayıplar verecek veya neler kazanabilecek?  TV daha ölmedi ancak yeni nesil artık kendi bildiği, istediği ve sevdiği içerikleri istediği zaman izlemeyi ve tüketmeyi sevdiği bir gerçek. Özellikle Y ve Z kuşağı bu yeni platformların yegâne temsilcileri. Es geçmemek lazım. Gelenekseli henüz terk etmeden yeniyi de benimsemek ve dikkate almak gerekiyor. Bundan 10 sene önce Nokia telefonlarından başka düzgün satış yapan telefon markası yoktu. Ya şimdi?  Zaman acımasız ilerliyor. Geleceğe yön gösterici yayınlar oluşturmak, kitleyi doğru anlamak, yeni mecralar oluşturmak, kaliteli içerik geliştirmeye önem vermek ve yeni girişimlere ortak olmak şüphesiz yarının en büyük avantajını ve karını oluşturacak.

Bu yazı dizisini de son olarak bitirmiş bulunuyorum. Umarım faydalı olmuştur.

Gelecek hafta farklı bir konuda görüşmek üzere…

Sinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?Netflix ve TV Yayıncılığı - 3Netflix ve TV Yayıncılığı - 2Netflix ve TV Yayıncılığı -1Planlı Eskitme - 2Planlı Eskitme2019 Türkiye İnternet Kullanım İstatistikleriDijital KöşeYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN…
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
MAGANDALAR
Nagehan Yeşilyurt
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN’UN UNUTULMAZ ŞOFÖRLERİ
Şakir DEMİRCİ
Ergin KAHVECİ
ERKAN MUMCU
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
TURİZM AJANSI
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?
Prof Dr Yusuf DEMİR
Psk. Beste GÜNEYSU
Onaylanma İhtiyacı ve Onay Bağımlılığı
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
SANAT VE SANAT TARİHİ
Mustafa ÖZBALCI
Serkan Eskalen
Sinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?
Serkan Eskalen
Hikmet KURADA
LÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMI
Hikmet KURADA
Kenan ÖZTÜRK
Karagöl Dağı Zirveden
Kenan ÖZTÜRK
Nurullah Kızıldağ
SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Metin ATLI
SAMSUNSPOR 'BEYAZ'DA DEVAM...
Metin ATLI
Birol BİRCAN
Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.
Birol BİRCAN
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 2
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
NİYE TRT'YE DEĞİL DE WASHİNGTON POST'A TEPKİ!
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
YAZAR ÇATLAK OLUNCA...
Akın ÜNER
Ersin ERGE
ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN
Ersin ERGE
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak
Psk Beste Güneysu
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT