YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU

BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI

jet yakıtından ÖTV alınmayan, deniz araçlarında kullanılan yakıtta ise sembolik oranda ÖTV alınan Türkiye’nin“vergi habitatı”na bakıldığında, diğer motorlu araçların kullandığı BENZİN, MAZOT ve LPG’de vergi oranları dikkat çekici boyutlara ulaşmış vaziyettedir. 

Ülkemizde benzinin litre fiyatında en son 1 gün önce 27 kuruş “fiyat güncellemesi” yapıldıktan sonra Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'nın internet sitesinden yapılan duyuruya göre,02 Temmuz 2019 Salı gününden geçerli olmak üzere benzin grubunda 27 kuruş fiyat artışı yapılacaktır. Samsun’da vergi öncesi benzinin litre bedeli ürün fiyatı, toptancı, dağıtıcı ve bayi marjı ile birlikte yaklaşık 3 TL’dir. Bu fiyata 2.37 TL ÖTV eklenmektedir. Daha sonra bu iki fiyatın toplamına bir de % 18 oranında KDV’nin ilavesi ile birlikte benzinin litre fiyatı 7.20 TL olmuştur. Bu noktadan bakıldığında litre bazında ürün fiyatı 3 TL’nin üzerindeyken yaklaşık 4 TL vergi ödenmektedir.55 Litrelik yakıt deposu olan bir otomobil düşünüldüğünde 160 lira benzin bedeline karşılık 240 TL vergi ödenecektir. Görüleceği üzere alınan yakıtın yaklaşık % 60’ı vergiden oluşmaktadır.

Yakıt fiyatları genel durumuna bakıldığında 182 ülke içerisinde en düşük ücret Venezüella’da, en yüksek ücret İzlanda’dadır. Türkiye, dünyada yakıt ücretinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bununla birlikte kişi başı gelir düzeyi düşünüldüğünde ise en pahalı olduğu ülkedir.Örneğin Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama gelir ile yaklaşık 24 bin litre benzin almak mümkün iken Türkiye’de yaklaşık 6.500 litre yakıt alınabilmektedir.

Bir ham petrol türü olarak brent petrolün varil fiyatı şu an63$ seviyesindedir. Bir veri olarak 2008 yılında brent petrolün fiyatı ortalama140$ seviyesindeyken Türkiye’de benzinin litre fiyatı 2.80 TL civarında seyretmiştir.Benzinin hammaddesi olan petroldeki son 10 yılda % 100’e varan aşağı yönlü değişim dikkate alındığında bugün benzinin litre fiyatı Türkiye’de 1.40 TL olması gerekirken ilginçtir tam ters orantı ile 7 TL noktasını aşmıştır. 

Türkiye’de yakıt fiyatları nazara alındığında,kutsal devletimizin insanları araç kullanmaktan alıkoyup toplu taşımaya yönlendirme, çevre kirliliğini önleme, insanları yürümeye teşvik gibi ulvi gayelerle hareket etmediği açık olduğuna görebu ağır yakıt ücretlerinin izahı yapılmalıdır. Belirtmek gerekir ki bunun elbette basit fakat bir o kadar da araç sahibi kişilerin canını yakıcı açıklaması bulunmaktadır. Buna göre yakıt üzerinden alınan vergiler devlet için zahmetsiz, tahsili kolay ve ekonomik vergilerdir.Öncelikle bu ürünlerde vergi, yakıt fiyatının içine gizlenmektedir. Kişiler aldıkları yakıt için ödedikleri bedele karşılık kaç lira vergi verdiklerini bilmemektedir. Bu açıdan bireyler idarece “mali anestezi” altına alınmak suretiyle, bir maliye tabiri ile ifade edilecek olursa “kaz yerine konulup bağırtmadan yolunmaktadır”. Samsun’da 2010 yılı itibariyle 225 bin araç varken bu sayı 2019 yılı itibariyle 400 bine yaklaşmıştır. Türkiye genelinde de araç sayısında buna benzer oranda artış olmuştur. Kişiler kullanmak niyetiyle araç aldıklarına göre yakıt almaları zaruridir. Dolayısıyla ne kadar çok araç o kadar çok yakıt tüketimi ve nihayetinde yüksek vergi geliridir. 2019 ulusal bütçe planlamasına bakıldığında sadece akaryakıttan hedeflenen vergi, toplam vergi hedefinin yaklaşık %15’ine tekabül etmektedir.Bu nedenle yakıt istasyonlarının bir “vergi canavarı” olarak tarif ve tasnife tabi tutulması tabii karşılanmalıdır. 

 

BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARIKEMİRGENİNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACIDUA VAKTİKÖTÜ VAZİYETÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARINDA NEVBAHAR! AMA NE ZAMAN?BİR EŞİTLEYİCİ OLARAK "KABİR"SANDIK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ IIIBASIN ÖZGÜRLÜĞÜ IIYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN…
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
MAGANDALAR
Nagehan Yeşilyurt
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN’UN UNUTULMAZ ŞOFÖRLERİ
Şakir DEMİRCİ
Ergin KAHVECİ
ERKAN MUMCU
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
TURİZM AJANSI
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?
Prof Dr Yusuf DEMİR
Psk. Beste GÜNEYSU
Onaylanma İhtiyacı ve Onay Bağımlılığı
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
SANAT VE SANAT TARİHİ
Mustafa ÖZBALCI
Serkan Eskalen
Sinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?
Serkan Eskalen
Hikmet KURADA
LÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMI
Hikmet KURADA
Kenan ÖZTÜRK
Karagöl Dağı Zirveden
Kenan ÖZTÜRK
Nurullah Kızıldağ
SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Metin ATLI
SAMSUNSPOR 'BEYAZ'DA DEVAM...
Metin ATLI
Birol BİRCAN
Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.
Birol BİRCAN
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 2
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
NİYE TRT'YE DEĞİL DE WASHİNGTON POST'A TEPKİ!
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
YAZAR ÇATLAK OLUNCA...
Akın ÜNER
Ersin ERGE
ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN
Ersin ERGE
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak
Psk Beste Güneysu
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT