YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?

 

Bir haftalık yolculuk sürecinde Samsun, Ankara, Eskişehir, Bursa güzergahında yol boyunca cennet vatanın güzelliklerini ve zenginliklerini düşündüm. Her adımında bir tarih, her karışında bereket fışkırıyor. Üzülmemek elde değil, ne tarihin kıymetini bilebilmişiz, ne de münbit verimli topraklarından yararlanabilmişiz. Yol boyunca pek çok hayvancılık işletmesi ya kapanmış, ya da iptidai şartlarda ayakta durma kavgası veriyor. Sıksan tohum fışkıracak topraklarımız hala atadan, dededen görme şartlarda ayakta durmaya ve üretim yapılmaya çalışılıyor. Tarımda sorumlu ve yetkili bürokratlarımızın büyük çoğunluğu, Konya kadar yüzölçümü olmayan ülkeleri kürsülerden ballandıra ballandıra anlatırken, bölgesel potansiyeli, Balkanlardan Ortadoğu’ya, Karadeniz’in Kırım sınırlarından Kafkaslara, Orta Asya’dan Afrika’ya uzanan geniş interlandı ile ülkemizin potansiyeli ve kaynaklarının farkında olmadıklarını ortaya koyuyorlar.

Dünyada tarımda gelişmiş ülkelere baktığımızda tarımla uğraşan nüfusun %10’ların altında olduğunu görüyoruz. Ülkemizde yıllarca kırsal nüfus %30-35’lerde seyrederken son yıllarda aşırı göçler ve Büyükşehir yasası ile 30’u aşkın büyük ilimizde köylerin mahalleye dönüştürülmesi ve kırsal nüfusun mahalleli, yani şehirli sayılmasıyla kırsal nüfusumuz %10’lara yaklaşmış görülüyor. Burada yanlış olan ülkemizde halen % 20-25 nüfusun köyde yaşıyor olması, şehirde yaşayan en az %30’luk bir kesiminde doğrudan veya dolaylı kırsal faaliyetlerle diyaloğunun devam etmesidir. Köyde yaşayan nüfusun büyük çoğunluğunun 60 yaş üzeri veya 15 yaş altı nüfus olması da ayrı bir handikaptır. Ülkemizde 20-50 yaş arası tarımla uğraşan, tarımı ve çiftçiliği meslek edinen nüfus maalesef %2-3’lerde seyretmektedir. Bunlarında önemli bir bölümü mecburiyetten bu işle meşgul olmaktadır.

Orta Asya’dan günümüze Türk milletinin tarımla diyaloğu ve bağı hiç kopmamış, Anadolu’ya yerleşildikten sonra yüzyıllardır yerleşik yaşam ve kırsal yaşam bir yaşam şeklimiz haline gelmiştir. Bugün ülkemizin en az %50-60’ının doğrudan veya dolaylı kırsal kesimle diyaloğu kopmamış ve devam etmektedir. Köylülük çoğumuzun genlerinde bir yaşam şekli olarak yer etmiştir. Tarımda Dünya ile rekabet edebilmek ve hitabet ettiği büyük interlanda etkili olabilmek için yapılması gereken öncelikle köylülükle çiftçiliği birbirinden ayırmaktır. Köyde veya kırsal alanda yaşam bir yaşam şeklidir ve geliştirilerek desteklenmelidir. Ancak çiftçilik profesyonel bir iş, bir meslektir. Tarım alanlarımız tanımlanmalı, üretim planlamamız yapılmalı ve üretim sertifikalı profesyonel çiftçiler vasıtasıyla, profesyonel işletmecilik anlayışı ile yapılmalıdır. İşletme üretim deseninden, işletme büyüklüklerine kadar hepsi planlı ve tanımlı olmalıdır. Dünya’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur, tarımda ileri giden ülkeler çözümü böyle üretmişlerdir. Amerika’da uçsuz bucaksız tarım işletmeleri, kapasiteleri 100 bin ile 500 bin arasında değişen süt ve besi işletmeleri bu amaçla gelişmiştir, Hollanda, Fransa, İsrail benzer örneklerle doludur.

Türk tarımının problemleri çok fazla, ancak çözülemeyecek problemler değildir. Öncelikle profesyonel tarım ve tarım işletmeciliğinden başlanmalıdır, bunu miras yasası ve diğer çözümlerle desteklemek mümkündür. Yıllardır kırsal kesimde yaşayan tüm nüfusu tarımla uğraşan nüfus olarak tanımladık ve tarımla uğraşan nüfusu %10’un altına çekmeliyiz diye kürsülerden nutuklar attık. Bilgi ve sanayi çağında söylem doğru, hatta tarımla uğraşan nüfusu %5-6’lara çekmeliyiz, ancak bu nüfus tarımı meslek edinen, çiftçiliği profesyonel iş olarak benimseyen 20-50 yaş arası nüfus olmalıdır. Tarımda köklü değişim ve Dünya ile rekabet edecek isek öncelikle işe bu anlayış ve uygulama ile başlamalıyız. Elbette kırsak yaşam devam etmeli, hatta şehirde yaşayan insanların kırsal yaşamla bağını güçlendirmeli, köylülüğü ve köyde yaşamı, yüksünülen değil özenilen yaşam şekline dönüştürmeliyiz. Elli yaşını aşan insanlarımızın büyük çoğunluğunun toprağa, doğaya, kısaca kırsal yaşama özlemi inkar edilemez. Bu yaşam şekli profesyonel tarımın asla bir alternatifi değildir ve olmamalıdır.

Kurban Olayım…35 YILIN GETİRDİKLERİHAYATTARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİKÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?SU ZENGİNİ MİYİZ?BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MÜSLÜMANLARDA MEŞRUİYET YA DA KİMLİK SIKINTISI!
Mustafa GENÇ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Bende Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Ayhan HAMLI
HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
FINDIK HAYATTIR GEÇİMDİR... AŞKTIR
Şakir DEMİRCİ
Kenan ÖZTÜRK
Düşündüm Bu Bayramda
Kenan ÖZTÜRK
Serkan Eskalen
Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
KURBAN BEREKETİ
Prof Dr Osman DEMİR
Nagehan Yeşilyurt
FINDIK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ABARTARAK…
Ergin KAHVECİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Hikmet KURADA
ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER
Hikmet KURADA
Psk. Beste Güneysu
Çocuklar için Oyunun Önemi
Psk Beste Güneysu
Nurullah Kızıldağ
KEYİF VEREN SAMSUNSPOR
Nurullah Kızıldağ
Ersin ERGE
DOLMA KALEM DERKEN
Ersin ERGE
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Metin ATLI
GÖZLER İRFAN BUZ’DA
Metin ATLI
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT