YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Osman DEMİR

S400’LER GELİYOR, TEŞEKKÜRLER SAYIN CUMHURBAŞKANIM

Dünyanın en önemli ve en sorunlu bölgesi neresidir? diye bir soru sorulsa, sanırım en anlamlı cevap Ortadoğu olur. Çünkü ilahi dinler ve büyük medeniyetler burada doğmuştur. Dünya ispatlanmış petrol rezervlerinin yaklaşık yarısı bu bölgededir. Küresel medeniyet ve enerji kavgaları burada verilmektedir. Küresel güç dengelerinin adeta düğüm noktasıdır burası.

Türkiye, tarihi birikimi, mirası ve misyonuyla Ortadoğu’nun en önemli ve en belalı ülkesidir. Bu sebeple küresel egemen güçler hiçbir zaman Türkiye’yi kendi haline bırakmak istemezler. Sürekli içeriden ve dışarıdan kuşatmaya, dizginlemeye ve hatta parçalamaya çalışırlar.

-Tarihi süreçte Türkiye defalarca kendi ordusu tarafından darbeye maruz kalmıştır.

-Egemen güçler Kıbrıs’ta hakkaniyetli ve kalıcı bir çözümden yana olmamışlardır.

-Terör eylemleri yapması ve hatta Türkiye’yi bölmesi için PKK terör örgütü 1984 yılından beri beslenmiştir.

-Her yıl sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla Türkiye demoralize edilmeye çalışılmaktadır.

- FETO terör örgütünün gerçek yüzü cemaat adı altında gizlenmiş ve ülkede darbe yapacak güce kavuşturulmuştur. Örgütün elebaşı onca kanıta rağmen Türkiye’ye iade edilmemiş, malikanelerde ağırlanmaya devam etmiştir.

-Suriye iç savaşıyla Türkiye’nin güneyi tam bir bataklığa çevrilmiş ve Türkiye zaman zaman füze saldırılarına maruz kalmıştır.

-Kardak Krizinde olduğu gibi, Yunanistan zaman zaman Ege’de gerginliği artırıcı eylemler yapmaktadır.

-Türkiye’nin bedeli karşılığında satın alamadığı silahlar PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan terör örgütlerine bedelsiz verilmiştir.

-Türkiye ile ikili ilişkilerini geliştirme potansiyeli olan İslam ülkeleri ambargo, iç kargaşa ve darbe gibi çeşitli sorunlarla nefes alamaz hale getirilmiştir.

Bütün bunlar Türkiye’nin son derece önemli güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Türkiye her egemen devlet gibi güvenliğini sağlayıcı önlemleri almak zorundadır.

NATO zaman zaman Türkiye’de hava savunma sistemi kurmuş ama bunlar geçici olmuştur. Türkiye kalıcı çözüm olması bakımından ABD’den Patriot füze sistemi satın almak istemiş ancak ABD Patriotlarla ilgili bilgi paylaşmak istememiş ve Türkiye Patriotların maliyetini yüksek bulmuştur. Ayrıca ABD Senatosu bazı silahların Türkiye’ye satışına onay vermemiştir.

Türkiye’nin önünde Rusya’dan S-400 hava savuna sistemi satın almaktan başka seçenek kalmamıştır.

S-400 hava savuna sistemi, 600 kilometre mesafedeki savaş uçağı ve füze gibi hava araçlarını algılayabilen, 40 kilometreden 400 kilometreye kadar mesafedeki hava araçlarını vurabilen, kısa, orta ve uzun menzilli 80 hedefi eş zamanlı vurabilen, 10 saniyeden daha kısa sürede hedefe tepki verebilen ve hedefe saniyede 4,8 kilometre hızla füze atabilen ileri bir sistemdir.

ABD, NATO üyesi olmamızı ve S-400’lerin NATO silahlarıyla uyumlu olmamasını gerekçe göstererek Rusya’dan S-400 satın almamıza karşı çıkıyor. Oysa S-400’ler saldırı silahı değil, savunma sistemidir. Ülkemize yönelik hava saldırısı olursa onu havada imha etmesi beklenen bir sistemdir. Her ülke gibi Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama hakkı vardır.

Üstelik Türkiye’nin S-400 satın almasına karşı çıkanlar, Türkiye Patriot satın almak istediği zaman, bilgi paylaşmamışlar, Patriotların kullanımına yönelik personelimizi eğitmek istememişler ve yüksek fiyat istemişlerdir. Ayrıca Türkiye’nin S-400 satın almasına karşı çıkanlar, NATO üyesi olan Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan ve Slovenya’nın daha önce S-300 satın almasına tepki göstermemişlerdir.

ABD, S-400 hava savunma sistemi satın alıyoruz diye bizi ortağı olduğumuz F-35 uçaklarının üretimi programından dışlamaya çalışıyor. “Amerika Düşmanlarıyla Yaptırımlarla Mücadele yasası kapsamında Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulanabilir” açıklamaları yapıyorlar. Bütün bunlar ABD’nin hala yanlış üstüne yanlış yaptığını gösteriyor. Çünkü Türkiye Ortadoğu’da da dünyada da bir denge ülkesidir. Türkiye ne taraftaysa güç kayması o tarafa olacaktır.

Türkiye güvenlik konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın çelik iradesiyle hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğini göstermiştir. Türkiye ile işbirliği yapanın kazanacağı, Türkiye’yi karşısına alanın kaybedeceği bir süreç yaşanıyor.

Bütün baskılara rağmen S-400 gibi ileri hava savunma sistemini uygun maliyetlerle ülkemize kazandırma kararlılığı gösteren Sayın Cumhurbaşkanım size çok teşekkürler. Sayenizde Türkiye daha güvenli olacak, dostlarına daha çok güven verecek, düşmanlarına daha çok korku salacak.

Sözlerimi rahmetli Sakıp Sabancı’nın sözleriyle bitirmek istiyorum. “Yahu sen her gün Tayyip Bey yetiştirebilir misin be? Tayyip Bey ne 10 milyon dolardır, ne 100 milyon dolardır, ne milyar dolardır be, yetişmiş bir adam. Türkiye'yi seven bir Tayyip Bey. Şaltere basıp gelmez yahu. Ona sahip ol!”

SANAL PARAYA GEÇİŞ TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUKTURSANAL PARA SİSTEMİNDE BANKACILIKSANAL PARA SİSTEMİNDE MERKEZ BANKACILIĞIELVEDA KAĞIT PARA, HOŞ GELDİN SANAL PARAALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞKURBAN BEREKETİSIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLEMENİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARISIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLENİRSE ENFLASYONLA MÜCADELE ZAFİYETE UĞRAR MI?MERKEZ BANKASI SIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLESİNS400’LER GELİYOR, TEŞEKKÜRLER SAYIN CUMHURBAŞKANIMYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Metin ATLI
NAZAR DEĞMESİN
Metin ATLI
Psk. Beste GÜNEYSU
İçimizdeki Işık: Motivasyon
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa GENÇ
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP GİDERLERMİŞ!
Mustafa GENÇ
Mustafa ÖZBALCI
SEVGİ, HOŞGÖRÜ VE DOSTLUK  
Mustafa ÖZBALCI
Ender GÜR
FARKLI GALİBİYET
Ender GÜR
Selamet ATLI
SOĞUK HAVADA SICACIK GALİBİYET
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
İyi oyun süper skor
Salim YILDIZ
Cesur CEYLAN
AŞK
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
EVLADINI İSTEYEN ANNELERİN SESİYLE YIKILSIN KANDİL
Ayhan HAMLI
Ersin ERGE
REMEO VE JULİET’İN YAŞADIĞI YERDEYKEN
Ersin ERGE
Şakir DEMİRCİ
ÇARŞAMBA OVASI SAMSUN’UN SERVETİDİR SANTRAL BAŞKA YERE…
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Osman DEMİR
SANAL PARAYA GEÇİŞ TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUKTUR
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Nimet çarpsın ki!..
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
SİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIM
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
HABER GAZETESİ YÜKSELİŞE DEVAM EDİYOR!
Serkan Eskalen
Nurullah Kızıldağ
Sabır ve inanç gerek
Nurullah Kızıldağ
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-2
Birol BİRCAN
Murat Akar
BULVAR  AVM‘NİN ÖNÜNDEN GEÇERKEN…
Murat Akar
Nagehan Yeşilyurt
Nagehan Köyünüzde
Nagehan Yeşilyurt
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Ergin KAHVECİ
DEĞİŞTİRİP DURMAYIN!
Ergin KAHVECİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GASTRO DİPLOMASIİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Alpaslan ÇEPNİ
AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR
Alpaslan ÇEPNİ
Akın ÜNER
TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...
Akın ÜNER
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT