YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Cesur CEYLAN

BOŞAN(MA): SORUN MU, ÇÖZÜM MÜ?

Büyüleyici güzellikte orman manzarası izleyen kişi bir ressam ise; ne muhteşem tablolar yapacağını düşünür, bu kişi bir yazar ise; mükemmel romanlar yazabileceğine odaklanır, müzisyen ise besteler yapmak ister, bu kişi bir marangoz ise bu güzelliğe bakarken ne kadar da çok kereste olduğu düşüncesine kapılır. 

            Evlilik olgusunun sorumluluklarıyla birlikte geldiğini düşündüğümüzde, insanların hayatına sorumluluk yükleyen değişiklikler zorunlu olarak sorunlarını da yanında getirmektedir. Temelde bu meseleye “evlilik” kavramını irdeleyerek bakmak gerekir fakat bu defa sonuçlar üzerinde beyin fırtınası yapalım istiyorum. Diğer yandan“ülkemizde insanlar neden evlenir?” sorusunu tutalım zihnimizin bir köşesinde.

            Kimse evlenirken boşanmayı aklının ucundan geçirmez çoğunlukla, işler yolunda gitmediğinde ise gündeme gelen ve evlilik birlikteliğinin son bulması anlamı taşıyan bu sosyolojik olgu son derece; karanlık, sıkıcı, bunaltıcı, yorucu, sorunlu, bilinmez, depresif, öfkeli, kinci ve nefret dolu bir yolculuğa dönüşür. Devamında her konuda fikri olan ve etrafımızı çevreleyen“başkaları” önerilerde bulunmaya başlar ve bu öneriler daha çok“boşanMA” girişiminin sorun olduğu yönünde vurgulanır. Bir boşanma yaşayan veya bu aşamaya gelmiş insanlar iyi bilir bu süreci:“Olur mu canım ne boşanması, gül gibi çocuklarınız var, bizim ailede olmaz öyle şey, azıcık idare edin yahu, sonra ne yapacaksın sanki, mahkemesi, avukatı, nafakası, etraf ne der, başka biri mi var hayatında yoksa, ah canım ya çok üzüldüm, aldatma olayı mı yoksa, bu erkekler hep böyle, dul kadın olacaksın farkında mısın?...” Bu liste uzar gider. Haliyle çözümsüz durumlara çözüm olsun diye, kangrene dönüşmüş organı kesip hayata sağlıklı bir şekilde devam etmek yerine,“dış sesler” dediğimiz bu samimi(!) öneriler kişiyi çözümsüzlük fikrine alıştırmaya başlar. Birey durumunormalleştirir, sindirir, zaman gerektiren danışmanlık yerine kangrene müdahale etmek için ertelemeyi ve ilaç kullanmayı tercih etmiştir artık. Bu kadarla bitmeyecek tabi; bu sarmal tekrarlayacak, her seferinde daha sertleşerek, daha derinleşerek devam edecek. Çünkü kişilerin içten içe, sesli düşünemese de sindiremediği, yutkunamadığı, cevabını bulamadığı soruları vardır zihninde. Asıl çatışmanın başladığı dönemdir bu; kişiye, kişinin kendi dışından gelen sesler tercih yaptırmıştır, kendi seçimi değildir bu, yatmıyordur aklına bir türlü...

            Asıl çatışma dönemi herkes için geçerli olmayıp hayatını öylece tamamlayan binlerce evlilik olduğu gibi, sorgulamaya devam eden bireyler ise konu hakkında aylarca araştırma yapmaya başlar. Kişisel gelişim kitapları okumaya başlar, bazısı terapilere gider, bazısı falcılara, bazısı kendi kendine o zorluğu yaşar farkında olmadan. Öyle ya da böyle“zorluklar geliştirir ve güçlendirir” doğal sonucu kişinin geçte olsa kendi seçim ve tercihlerini yapmasının başlangıcı olur. Kadın ve/veya erkek fark etmez, birey olarak boşanmanın sağlıklı olacağı fikri derinleşmiştir bu defa. Bu insan için“dul kadın mı olacaksın, çocuklarına sahip çıkmayan özgürce yaşamak hevesinde olan baba mı olacaksın vb.”Cümlelerinin kendisiyle birlikte yaşamayacak olan başkalarına ait düşünceler olduğu fikri uyanmıştır bile.

            Haliyleboşanmak sorun mu, çözüm mü, fırsat mı, şeklinde değiştirmek gerekir soruyu aslında. Soruna nereden(ressam, yazar, müzisyen, marangoz) baktığımız değiştirecektir cevabı. Bu duyguya gelen bireylerin kendi hallerine kalabilmeleri durumundasağlıklı bir boşanma süreci çözümdür aslında,belki de evliliğin daha sağlıklı devam edebilmesi için bir FIRSAT, kim bilir.   

AŞKOKUL FOBİSİ SANRISIOKUL FOBİSİ SANRISIMAVİElif SuBOŞAN(MA): SORUN MU, ÇÖZÜM MÜ?Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 2Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 1KİM ÖZÜRLÜ?Etkili Bir Tedavi Yöntemi Sosyal Terapi Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Selamet ATLI
SOĞUK HAVADA SICACIK GALİBİYET
Selamet ATLI
Ender GÜR
FARKLI GALİBİYET
Ender GÜR
Salim YILDIZ
İyi oyun süper skor
Salim YILDIZ
Cesur CEYLAN
AŞK
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
EVLADINI İSTEYEN ANNELERİN SESİYLE YIKILSIN KANDİL
Ayhan HAMLI
Psk. Beste GÜNEYSU
Çocuklarda Yemek Yeme Sorunu ve Çözümleri
Psk Beste GÜNEYSU
Ersin ERGE
REMEO VE JULİET’İN YAŞADIĞI YERDEYKEN
Ersin ERGE
Şakir DEMİRCİ
ÇARŞAMBA OVASI SAMSUN’UN SERVETİDİR SANTRAL BAŞKA YERE…
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Osman DEMİR
SANAL PARAYA GEÇİŞ TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUKTUR
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Nimet çarpsın ki!..
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
SİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIM
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
HABER GAZETESİ YÜKSELİŞE DEVAM EDİYOR!
Serkan Eskalen
Mustafa GENÇ
YAŞAYANLARINA SAĞLIK, ÖLMÜŞLERİNE RAHMET…
Mustafa GENÇ
Nurullah Kızıldağ
Sabır ve inanç gerek
Nurullah Kızıldağ
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-2
Birol BİRCAN
Murat Akar
BULVAR  AVM‘NİN ÖNÜNDEN GEÇERKEN…
Murat Akar
Nagehan Yeşilyurt
Nagehan Köyünüzde
Nagehan Yeşilyurt
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Ergin KAHVECİ
DEĞİŞTİRİP DURMAYIN!
Ergin KAHVECİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GASTRO DİPLOMASIİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Alpaslan ÇEPNİ
AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR
Alpaslan ÇEPNİ
Mustafa ÖZBALCI
ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK DEĞİL YAPMAKTIR      
Mustafa ÖZBALCI
Metin ATLI
KALEMİZİ SAVUNAMADIK
Metin ATLI
Akın ÜNER
TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...
Akın ÜNER
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT