YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİ

“Tohum saç, bitmezse toprak utansın” demiş üstat Necip Fazıl. Bu cümle sayfalarca yorumu içinde barındırmakta, anlayabilene ciltler dolusu mesaj vermektedir.

Tarım ve toprak üzerine o kadar çok yazan, çizen ve konuşan var ki, zannedersin bu ülkenin yüzde doksanı tarım uzmanı. Tarım ve tarımı uğraş edinen çiftçilik çok özel bir alan ve meslektir. Yarım doktor adamı candan eder misali, tarımı yarım yamalak bilenler konuşursa, hele birde tarımı yönetmeye kalkarsa sonuç geldiğimiz nokta olmaktan kurtulamaz. Yıllardır tarımı, ziraatçılardan başka herkes biliyor, konuşuyor ve yönetiyor. Bu ülkenin son kırk yılında maalesef süreç genelde böyle işlemiş. Elbette doğru yapılanlar olmuş, bilgili insanlar işin başına geçtiği dönemler olmuştur, ancak konuya vakıf olmayan insanların müdahaleleri bunların gayretlerinin ve mücadelelerinin yarım kalmasında etken olmuşlardır. Burada suçlu aramak yerine çözüm üretmek ve yol gösterici olmak temel sorumluluğumuz ve görevimiz olmalıdır. Hocam bizi dinleyen yok ki, itirazlarını duyar gibiyim, biz anlatalım, mücadele edelim, elbet bir gün anlayan da dinleyen de olacaktır. Çünkü bu ülkenin tarımdan başka çıkış yolu yoktur, tarım ve tarıma dayalı sanayiyi geliştirmediği sürece sıkıntıların devam etmesi kaçınılmazdır.

Ülkemizde her geçen gün daha da kötüye giden tarım ve tarımsal üretimimizin kurtuluşunda geçen yazımızda Köylülükten çiftçiliğe geçişi anlatmıştık. İkinci önemli aşama amatör üretim anlayışından kurtulmak ve profesyonel tarıma geçebilmektir. Ülkemizin belirli bölgelerinden başlayarak tarımsal üretim alanları ve buralarda oluşturulması gereken profesyonel işletme büyüklükleri belirlenmeli, bu işletmeler eğitilmiş ve mesleği çiftçilik olan insanlarca yönetilerek profesyonel tarıma geçilmelidir. Örneğin A ili hayvancılık alanında üretime uygun bölge, bu ilde 10-15 adet kapasiteleri 50000- 100000 olan büyük baş işletmeler kurulmalı ve her bir işletme bir modern fabrika mantığında yönetilmelidir. Dünya ile rekabet edecek isek, tarımda 80 milyonu değil de 380 milyonu bakacaksak mutlaka profesyonel işletmecilik anlayışına geçmeliyiz. Bu işletmeler hem dünya ile rekabet edebilecek, hem de sertifikalı üretim yaparak ihracat ve ithalat dengesini kuracaktır.

Dünya tarımı ve tarımsal üretiminde, her çiftçiye 3-5 büyük baş, 5-10 küçükbaş, 10-15 dönüme tohum ve ilaç desteği ile tarımsal kalkınma dönemi çoktan bitmiştir. Ülkemiz gibi küçük aile işletmeciliğinin yaygın olduğu ülkelerde elbette bu destekleri tamamen ortadan kaldıramayız, ancak asıl destek ve hedefimiz her ilde 300-500 adet tarım işletmesi kurarak ülkeyi tarım fabrikalarına döndürmekten geçmektedir. Bu amaçla Tarım Bakanlığımızın ve ilgili birimlerin revize edilmesi, destekleme politikalarının bu amaca yönelik düzenlenmesi, yerel yönetimlerin de bu konuda yetkin ve hazır hale getirilmesi gerekmektedir.  Tarımda üretim kadar ürettiğiniz ürünü işleyebilme, pazarlama ve değerlendirme de önemlidir. Profesyonel tarım ve tarım işletmelerinin tamamı bu mantık çerçevesinde planlanmalıdır.

İlgili ve yetkililere bir daha seslenmek boynumuzun borcudur, “Ülkemizin kurtuluşu tarım ve tarıma dayalı sanayi ile mümkündür”. Bu sese kulak verelim, geleceğimizi ve tarımımızı kurtaralım, sadece kendine yeten ülke değil, geniş interlandına yeten ve bu alanın tarımsal piyasasını yöneten ve yönlendiren ülke olalım.

Kurban Olayım…35 YILIN GETİRDİKLERİHAYATTARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİKÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?SU ZENGİNİ MİYİZ?BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
HACILARIMIZ ARAFAT SÖZLEŞMESİNİ UNUTURLAR MI?
Mustafa GENÇ
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Ayhan HAMLI
HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...
Ayhan HAMLI
Psk. Beste GÜNEYSU
Çalma Hastalığı (Kleptomani)
Psk Beste GÜNEYSU
Şakir DEMİRCİ
FINDIK HAYATTIR GEÇİMDİR... AŞKTIR
Şakir DEMİRCİ
Kenan ÖZTÜRK
Düşündüm Bu Bayramda
Kenan ÖZTÜRK
Serkan Eskalen
Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
KURBAN BEREKETİ
Prof Dr Osman DEMİR
Nagehan Yeşilyurt
FINDIK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ABARTARAK…
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN
Alpaslan ÇEPNİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Mustafa ÖZBALCI
DİN VE TOPLUM İLİŞKİSİ ÜSTÜNE
Mustafa ÖZBALCI
Hikmet KURADA
ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER
Hikmet KURADA
Psk. Beste Güneysu
Çocuklar için Oyunun Önemi
Psk Beste Güneysu
Cesur CEYLAN
Elif Su
Cesur CEYLAN
Nurullah Kızıldağ
KEYİF VEREN SAMSUNSPOR
Nurullah Kızıldağ
Ersin ERGE
DOLMA KALEM DERKEN
Ersin ERGE
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Metin ATLI
GÖZLER İRFAN BUZ’DA
Metin ATLI
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT