YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Nagehan Yeşilyurt

UYUSTURUCU...

İsmi o kadar soğuk ki yazarken bile insanın içi ürperiyor. Son günlerde haber merkezimize çok sayıda uyuşturucu vakaları gelmekte. İçimiz ürpererek ve üzülerek yapıyoruz bu tarz haberleri. Özelikle yaşadığımız, nefes aldığımız bu güzel şehrin isminin uyuşturucu ile sık anılması Samsun’a hiç yakışmıyor. Geçen hafta İlkadım ilçesinde metruk bir binada kullandığı yüksek dozlu uyuşturucudan hayatını kaybeden gencin yakınları açtıkları pankartlarla uyuşturucuya ve satıcılarına tepki gösterdi. Reşadiye Mahallesi sakinleri ellerindeki pankartlarla “uyuşturucu satma, kullanma, uyuşturucuya hayır” diyerek tepkilerini gösterdiler. Mahalle halkı isyan etme seviyesine gelmişti. İşin trajikomik tarafı cenazeden 4 gün sonra meydana gelmişti. O cenazede uyuşturucuya karşı pankart açan bir genç bir miktar sentetik uyuşturucu ile yakalanmıştı.

Peki, neydi çocukları ve gençleri bu bataklığa iten sebepler? Madde kullanımındaki en büyük etkenlerden biri maalesef MERAK... Arkadaş çevresi böyle bir merakın başlamasında en büyük etkenlerden biri. Yeterli irade ve psikolojiye sahip olamayan kişi arkadaşlarının “bir kereden bir şey olmaz” telkinleriyle madde kullanımına başlamakta. Yine bozuk aile ilişkileri, babaanne baskısı, geçimsiz aile yapısı da gençleri, maddenin bir çözüm olabileceği fikrine itmekte. Yeşilay’ın yapmış olduğu araştırmaya göre okullardaki başarısızlık, bireyin kendini çevresine kanıtlama çabası, kendine güvenmemesi de madde kullanmaya başlamaktaki sebeplerden bazıları. Elbette sayılan bu sebeplerden hiçbiri madde kullanımını haklı çıkarmaz. Ancak sebeplerin bilinmesi çok önemli. Bu arada en önemli görev ailelere düşmekte. Ailelerin mutlaka önleyici olması gerekli. Basit bir sebepten dolayı baskı yapılan genç kurtuluşu madde kullanarak arayabilir. Aileler asla benim çocuğum yapmaz gibi ön yargı ile olayı basitleştirmemelidir. Çocuklarımızın gerek arkadaş çevresi gerekse odaları, cepleri ara ara kontrol edilerek maddeden uzak olduğuna emin olunmalıdır.

Çocuklar fiziki olarak da takip edilmelidir. Beyin ve sinir sistemine etki eden maddeler uykusuzluk, sayıklama, konuşurken saçmalama, halüsinasyon görme, işitme kaybına sebep olmaktadır. Yine sindirim sisteminde bulantı, kusma, karın ağrısı, gözlerde ise gözbebeği büyümesi, şaşılık gibi durumlarda mutlaka takip altına alınmalıdır. Asla aileye ya da kendi çocuğunuza yakıştıramamazlık yapıp olay kapatılmamalıdır. Toplumun kanayan yarası haline gelen uyuşturucu ile her alanda mücadele edilmelidir. Gece gündüz demeden toplumun huzuru için çalışan kolluk kuvvetleri zaten bu konuda etkin mücadele etmekte. Fakat gün geçtikçe ulaşılması daha kolay hale gelen madde mantar gibi üreyen bir çeteninin kontrolünde ve gençlerimizi zehirlemeye devam etmekte.

Kendi fikrim olan ve aklımdan geçen bir projeden sizlere bahsetmek istiyorum. Torbacı ve baronların kol kol gezdiği özellikle kullanımın oranın yüksek olduğu mahalleler öncelikle tespit edilmeli. Bu mahallelerde muhtarlık, emniyet aracılığı ile seminerler düzenleyebilir. Mahalle gençleri ve çocukları, bir kahvede, bir halı saha ya da herhangi bir alanda toplanarak uyuşturucunun zararları anlatılmalıdır. Toplantılar Valilik denetimde olup, şehrin ileri gelenleri de bu seminerlere katılmalıdır. Ve bu isimler, gençlerimize ne kadar değerli olduklarını, maddeden uzak durması gerektiklerini anlatmalıdır. Futbola tutkun olan birçok çocuğu şehrin önemli sporcuları ile buluşturup sivil ve resmi bir bilgilendirme yapılmalıdır. Eminim ki birçok çocuk ve genç, bu toplantılara katılım sağlayacaktır. Hatta o toplantılarda madde bağımlısı olup tedavi olmak isteyen gençlerle de kucaklatılabilir. Düşüncem Samsun’un bu mahalle toplantılarıyla gençleri kucaklaşmasıdır. Yoksa kolluk kuvvetlerimizin torbacı yakalaması ya da belirli oranda madde bulması günü kurtarmaktan öteye gitmiyor. Bu arada aklıma gelmişken; madde kullanan birçok gencin işsiz olduğunu da baz alırsak  Samsun’da işsizlikle mücadele aynı zamanda uyuşturucu ile mücadele anlamına gelmekte… Daha güzel konularda buluşmak dileğiyle. Kalın sağlıcakla.

DEPREMÇocuk kalabilmek Nagehan YeşilyurtNagehan KöyünüzdeİSRAF VARSA YARGI NEREDE?Yeni eğitim öğretim yılıEMİNE BULUTİŞSİZLİKFINDIKZAMLAR…UYUSTURUCU...Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Nurullah Kızıldağ
Liderlik günü
Nurullah Kızıldağ
Vedat Başsan
TOPLUM İNŞASINDA CAMİNİN VE DİN GÖREVLİSİNİN ROLÜ
Vedat Başsan
Ayhan HAMLI
ÇARŞAMBA OVASI ULUSLARARASI ÇÖPLÜK MÜ YAPILACAK?
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
TRAMVAYLARDAN İNSAN MANZARALARI
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
İLİM KÜLTÜR SANAT EVİ DERKEN
Ersin ERGE
Psk. Beste GÜNEYSU
Çocuklarda Alt Islatma Problemi ve Çözüm Önerileri
Psk Beste GÜNEYSU
Cevat Köse
 DEPREM TEHLİKESİ VE SAMSUN DEPREM MASTER PLANI
Cevat Köse
Hikmet KURADA
 “KAZDIĞI KUYUYA DÜŞMEK” DİYE BUNA DENİR
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
UYGULAMA GÜNCELLEME
Serkan Eskalen
Mustafa GENÇ
CAMİLER HAFTASINI ANLAMLI HALE GETİRMEK!
Mustafa GENÇ
Kenan ÖZTÜRK
Pes Yani!
Kenan ÖZTÜRK
Murat AKAR
“SAMSUN ÇEVRE PLATFORMU”
Murat AKAR
Fatih Ergin
CAMİ İLE BÜYÜYEN ÇOCUK OLMAK
Fatih Ergin
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-4
Birol BİRCAN
Nagehan Yeşilyurt
DEPREM
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
İKRAR
Ergin KAHVECİ
Özlem KALYONCU ŞİRİN
CAMİ MERKEZLİ MEDENİYETİN İNŞASINDA MÜSLÜMAN KADININ YERİ
Özlem KALYONCU ŞİRİN
Murat MALLI
SAMSUN ÇEVRESİ İLK YERLEŞİMLER
Murat MALLI
Alpaslan ÇEPNİ
EMEKLİLERİN BİRLEŞİK ÖRGÜTLENMESİ GEREKİYOR
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
ARTIRILMIŞ ZEKÂ ÇAĞI
Doç Dr Yetkin BULUT
Veysel ÇAKI
TOPLUMUN İNŞASINDA CAMİNİN ROLÜ
Veysel ÇAKI
Salim YILDIZ
Gereken yapıldı...
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
BİZİ GERENE AFYOK...!
Selamet ATLI
Ender GÜR
KAZANMAYA DEVAM
Ender GÜR
Mustafa ÖZBALCI
İNSAN GÖNLÜNDEN İBARETTİR
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
GLU.. GLU... GLU...
Akın ÜNER
Prof. Dr. Osman DEMİR
SAĞDUYULU VE YÜREKLİ BİR SES
Prof Dr Osman DEMİR
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAHAT TURLADI
Metin ATLI
Cesur CEYLAN
AŞK
Cesur CEYLAN
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT