YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa ÖZBALCI

TÂRİH VE ÖNEMİ (2)

Tarih, sadece yaşanmış birtakım güzel olayların hikâyesi değil, aynı zamanda birçok kanlı olayın, vahşetin, gözyaşının, acının ve ıstırabın da hikâyesidir. O sebeple, hiçbir millet geçmişini yeni baştan yaşamayı pek istemez. Bu zaten mümkün de değildir. Ama tarihi yok saymak ve değiştirmek de elimizde değildir. Tarih olumlu-olumsuz, doğru-yanlış pek çok olayı, ibret alıp dersler çıkaracağımız pek çok tecrübeyi içinde saklayan büyük bir depodur. Milletin hafızasıdır. Geçmiş zamanı geri getiremeyiz, ama bu büyük depoda saklı bilgi ve belgelere ulaşmamız mümkündür. Yaşamak için bunları bilmeye ihtiyacımız vardır. Zira tarih bilgi ve tecrübesi, geçmişin hatalarını tekrar etmemizi önlediği gibi, bugünü daha güzel bir şekilde yaşamamız ve geleceğe daha iyi hazırlanmamız konusunda da bize rehberlik eder, yol gösterirler. O bakımdan, tarihi iyi ve doğru olarak bilip öğrenmek, sıradan bir bilgilenme ve bilgilendirme işi değil, bir mecburiyettir. Ahmet Hamdi Tanpınar, Beş Şehir adlı ünlü eserinde, “Mazi daima mevcuttur. Kendimiz olarak yaşayabilmek için onunla her an hesaplaşmaya ve anlaşmaya mecburuz.” demektedir. Evet, mazi bir gerçektir, biz sevsek de, sevmesek de o vardır ve geçmişi olmayanın geleceği de olmaz. Ama sağlam ve köklü bir tarih bilgisi ve şuurundan yoksun nesillerle, sağlam bir gelecek de kurulamaz. Geleceği sağlam bir zemine oturtabilmek, onu garantiye almak için geçmişin çok iyi bilinmesi şarttır. Çünkü gelecek, geçmişin temelleri üzerine inşa edilecektir. Geleceğin tapusu, geçmişin mirasında saklıdır. İbn-i Haldun, “Su nasıl suya benzerse, bir milletin geçmişi de geleceğine öyle benzer.” diyor. Tarih yanlış, gereksiz ve olumsuz bulduğumuz pek çok olayın deposu olduğu kadar, bugüne ışık olabilecek denenmiş, tecrübe edilmiş olayların da tanığıdır. O yüzden, ondan alacağımız çok önemli dersler vardır. Mevlânâ, “Asla geçmişte yaşama; ama daima geçmişten ders al.” demektedir. Öte yandan, bir yeniden ya da yenilikten söz açılınca, aklımıza hemen bir eskinin varlığı gelir. Çünkü her yeni bir eskinin devamıdır. Ünlü Romalı filozof Seneca’nın dediği gibi, “her olay, başka bir olayın kaçınılmaz sonucudur.” Yeni olarak nitelediğimiz bir olgu, duygu ve düşünceyi öne çıkaran, besleyen ve şekillendiren aslında eski olana bir tepkidir. Eğer bir yeni eskiden daha farklı, daha doğru ve daha faydalı olmak iddiası ile ortaya çıkıyorsa, onun her şeyden önce eskiyi çok iyi tanıması ve bilmesi gerekir. Yoksa eski ile yeni arasında yapılacak herhangi bir mukayesede, kendi ayrıcalığını ve farkını gösteremez.

Bir milletin karakteristik özellikleri, tecrübeleri, geçmişteki başarı ve başarısızlıkları ile bütün kültürel birikimi ve değerleri, ancak onun tarihinin aynasında görülebilir. O bakımdan her millet kendi tarihini çok iyi bilir, çocuklarına da en doğru bir şekilde öğretir. Bizde bu anlamda bir tarih eğitim ve öğretimi yapıldığını söylemek maalesef mümkün değildir. Bizde yapılan, milletler arasında yaşanmış savaşlar ve başka alanlarda geliştirilmiş ilişkiler hakkında birtakım teorik bilgiler aktarmaya yönelik, ezbere dayalı, tarihi sevdirmekten çok, ondan nefret ettiren kuru ve zevksiz bir tarih öğretimidir. Oysa tarih eğitim ve öğretiminden maksat, tarihi sevdirmek ve ona ilgiyi artırmak olmalıdır. Bunun için de, her şeyden önce gücünü sağlam, doğru ve güvenilir tarihî verilerden alan bir tarih felsefesi geliştirmek, yeni nesillere tarihi sevdirmek ve onlara mutlaka kuvvetli bir tarih şuuru kazandırmak şarttır. S.Eliot’a göre, “Tarih şuuru, sadece geçmişin geçmişliğini bilmek değil, onun halde de var olduğunu anlamaktır.” Milletlerin hayatında inişler çıkışlar, yükseliş ve düşüşler olması tabiî hadiselerdir. Bu durum, her millet için olduğu gibi, bizim için de geçerlidir ve elbet bizim tarihimizde yükselişlerin ve parlak dönemlerin daha fazla olduğu da bir gerçektir. Bu gerçeği, vereceğimiz eğitimle çocuklarımızın zihnine ve ruhuna oya gibi işlemeliyiz. Bu onlar için, Atatürk’ün de dediği gibi, bir övünç vesilesi olacağı gibi, “daha büyük işler başarmak için” onlara özgüven ve cesaret de verecektir. Milletin kökleri onun tarihinin içindedir. Tarih bilgisini gerekli ve önemli kılan da budur. Gençler mutlaka köklü, kuşatıcı ve sağlam bir tarih şuuru ile yetişmeli, her aydın önce derin bir tarih bilgi ve bilincine sahip olmalı, ruh ve mana köklerine yabancı kalmamalıdırlar. Kültür ve tarih bilici gelişmemiş nesiller, başkalarının peşinden gitmeğe, onların gölgesine sığınmaya mecbur ve mahkûm olurlar.

Voltaire’e göre, “Tarih kralların, generallerin çiftliği değil, milletlerin tarlasıdır. Her millet, geçmişte bu tarlaya ne ekmişse gelecekte onu biçer. Kendi tarihiyle gurur duymayan, kendi milletinin mazisini sevmeyen ve onu küçümseyen, hatta daha ileri giderek ecdadını barbarlıkla suçlayan sözde insaniyet taraflısı kişilerin millî gururun temel unsurlarından yoksun olduklarına hükmetmek kat’idir.” O itibarla, insanlarımızın tarih bilincini canlı tutmak için, onlara tarihimizi en doğru şekilde öğretmeliyiz. Doğrusu ve yanlışı ile o bizim tarihimizdir. İbret alınmayan tarih, takarrür eder. Yaşadığımız felaketlerin tekrar etmeyeceğinin garantisi yoktur. Millî meselelerin mutlaka derin bir tarih bilgisi ve şuuru ekseninde ele alınması ve değerlendirilmesi şarttır. Yahya Kemâl’in dediği gibi, “Tarih dehlizine girmeden siyaset tahlili yapılamaz.”

SEVGİ, HOŞGÖRÜ VE DOSTLUK  ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK DEĞİL YAPMAKTIR      KONUŞMAK DA BİR SANATTIR   GAZETE VE GAZETECİLİKOKUMAK VE YAZMAK ÜSTÜNEATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAKDİN VE TOPLUM İLİŞKİSİ ÜSTÜNETÂRİH VE ÖNEMİ (2)YAHYA KEMÂL VE TÜRKÇESANAT VE SANAT TARİHİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Metin ATLI
NAZAR DEĞMESİN
Metin ATLI
Psk. Beste GÜNEYSU
İçimizdeki Işık: Motivasyon
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa GENÇ
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP GİDERLERMİŞ!
Mustafa GENÇ
Mustafa ÖZBALCI
SEVGİ, HOŞGÖRÜ VE DOSTLUK  
Mustafa ÖZBALCI
Ender GÜR
FARKLI GALİBİYET
Ender GÜR
Selamet ATLI
SOĞUK HAVADA SICACIK GALİBİYET
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
İyi oyun süper skor
Salim YILDIZ
Cesur CEYLAN
AŞK
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
EVLADINI İSTEYEN ANNELERİN SESİYLE YIKILSIN KANDİL
Ayhan HAMLI
Ersin ERGE
REMEO VE JULİET’İN YAŞADIĞI YERDEYKEN
Ersin ERGE
Şakir DEMİRCİ
ÇARŞAMBA OVASI SAMSUN’UN SERVETİDİR SANTRAL BAŞKA YERE…
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Osman DEMİR
SANAL PARAYA GEÇİŞ TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUKTUR
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Nimet çarpsın ki!..
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
SİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIM
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
HABER GAZETESİ YÜKSELİŞE DEVAM EDİYOR!
Serkan Eskalen
Nurullah Kızıldağ
Sabır ve inanç gerek
Nurullah Kızıldağ
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-2
Birol BİRCAN
Murat Akar
BULVAR  AVM‘NİN ÖNÜNDEN GEÇERKEN…
Murat Akar
Nagehan Yeşilyurt
Nagehan Köyünüzde
Nagehan Yeşilyurt
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Ergin KAHVECİ
DEĞİŞTİRİP DURMAYIN!
Ergin KAHVECİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GASTRO DİPLOMASIİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Alpaslan ÇEPNİ
AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR
Alpaslan ÇEPNİ
Akın ÜNER
TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...
Akın ÜNER
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT