YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Hikmet KURADA

ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER

Kişiler hakkında gerçek ve yeterli bilgi sahibi olmadan, onları yargısız infaz edercesine suçlamak, haklarında yalan-yanlış bilgiler üreterek toplum nazarında küçük düşürmeye çalışmak, sanırım en büyük vebal ve kul hakkı olsa gerek diye düşünüyorum… Onlara ancak, “Allah akıl-fikir versin ve ıslah eylesin” diyebiliriz, başka ne diyebiliriz ki?..

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili güzel düşünceli - vefalı insanlarımız olduğu gibi, maalesef bu konuda art niyetli – vefasız insanlar da yok değil içimizde… Onların, hakikati bilmeden Atatürk’ü suçladıkları en büyük husus ise DİN konusu…  Oysa Atatürk’ün Din ile ilgili öyle güzel sözleri ve uygulamaları var ki; onları öğrenmemek büyük bir kayıptır diye düşünüyorum. İşte onlardan şaşıracağınız bazıları:

1930’lu yıllarda ATATÜRK Dönemindeki İmam-Hatip Diploması (1928 -1929 Dönemi şu derslere bakınız)

Kur’anı Kerim Tecvit, Tefsir, Hadis, İlmü Tevhit, Arapça, Din dersleri, Ruhiyat ahlak, Terbiye, İçtimaiyat, Malumatı Vataniye Türkçe, Hüsnühat, Türk edebiyatı, Hitabe ve inşat tarih, Coğrafya, Riyaziyat, Hesap, Hendese Cebir, Resim Hattı, Ülumu tabiiyye, Hayvanat, Nebatat, Arziyat, Fizik, Kimya, Hafzıssıhha (sağlık) üsulü tedris, Malumatı Kanuniye Fransızca, Terbiyei bedeniye ve Musiki!..!

İnsan inanamıyor!.. Sanki o dönemde İmam-Hatip okullarında İmam değil de, bildiğimiz İlim Adamı yetiştirilmiş!.. Ama Atatürk düşmanlarına göre, insanlar dinini yaşayamamışmış!.. Cumhuriyet’le din düşmanlığı gelmişmiş!.. Anlamak mümkün değil, neden saklıyorlar peki bunları?..

ATATÜRK’ün din ile ilgili söylevlerinden bazıları

“Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur. Yalnız şurası var ki din, Allah ile kul arasındaki bağlılıktır. Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir. İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz.”

“Din, bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünce ve tefekküre karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyoruz, kasde ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere fırsat vermeyeceğiz.”

“Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. Din ait olduğu yerde, temiz vicdan sahnesinde yaşanmalıdır.”

“Bizim dinimiz en tabii ve makul dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur” diyor Atatürk…

Ayrıca; 1968 Yılında kurulmuş olan Anıtkabir Derneği’nin yayınladığı,  “Anıtkabir Dergisi”nin,(Yıl:15, Sayı:57, Nisan 2015) sayısında, Anıtkabir Derneği Başkanı Emekli Tuğgeneral Şadi ÖNER dört yıl önce yazdığı makalenin son bölümünde şöyle diyor:  “Değerli Okurlar, Yine geçmiş ile günümüz arasında bağlantı kurulmasını sağlamak düşüncesi ile Atatürk’ün 88 yıl önce, 17 Aralık 1927’de söylediği şu sözlere dikkatinizi çekmek istiyorum.‘Efendiler, Biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki; bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeğe geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. Ayrıca unutmayın ki; o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.’

88 yıl önce söylenen sözler, 35 – 40 yıl önce kaleme alınan düşünceler yeteri kadar dikkate alınmıyorsa, aynı hatalar yaşanıyorsa, kendimizi tekrar tekrar sorgulamamız gerektiğine inanıyorum.. Tarih insanlığın geleceğidir, geçmiş geleceğe şekil verir” diyor, Anıtkabir Derneği Başkanı Emekli Tuğg. Sayın Şadi ÖNER makalesinde…

Yüce Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan ve yolunda ilerleyen bir Türkiye’de yaşayacağımız güzel günler dileğiyle…

Hoşça kalın… Dostça kalın…

ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLERATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLERALZHEİMER (Alzaymır) HASTALIĞI VE YAŞLANMA24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI HAKKINDAATATÜRK’TEN, TÜRKLER İÇİN MUHTEŞEM BİR TAVIRLÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMIATATÜRK NE GÜZEL DE SÖYLEMİŞ: ''YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ'' DİYE...ATATÜRK’TEN İSMET PAŞA’YA TÜRKİYE RAPORUBAZI ŞEYLERİ İDRAK ETMENİN YAŞI VARKAVGA, ÖFKE, NEFRET VE SEVGİ ÜZERİNE...Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MALAZGİRT RUHU DİRİ TUTULMALI!
Mustafa GENÇ
Psk. Beste Güneysu
Okula Uyum Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor?
Psk Beste Güneysu
Ayhan HAMLI
ORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
KANADALILAR KAZ DAĞLARI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE… KAVAK’TA
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR ÖLÜMDEN GAYRISINA ÇARE BULMALI
Ersin ERGE
Metin ATLI
PROVA BİTTİ SIRA GÖSTERİDE
Metin ATLI
Nurullah Kızıldağ
Adı üstünde Hazırlık maçı
Nurullah Kızıldağ
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
DİJİTAL MİRAS
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Amele
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT