YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Osman DEMİR

SIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLEMENİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Sıfır reel faiz oranı hedeflemenin aşağıda açıklandığı gibi bazı avantaj ve dezavantajları olabilir.

Sıfır Reel Faiz Oranı Hedeflemenin Avantajları

Sıfır reel faiz oranı hedeflemenin avantajları şunlardır: Daha adildir, uygulaması kolaydır, riski ve maliyeti azaltır, ekonomik istikrarı güçlendirir.

Daha adildir

Mevcut uygulamada, faiz oranı dönem başında belirlendiği ve enflasyon oranı dönem sonunda belli olduğu için, dönem başında belirlenen faiz oranı dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranından büyük veya küçük olabilir. Faiz oranı, gerçekleşen enflasyon oranından büyük olursa ödünç alan, faiz oranı gerçekleşen enflasyon oranından küçük olursa ödünç veren zararlı çıkar.

Sıfır reel faiz oranı hedeflemesinde, ödünç verenin satın alma gücü dönem boyunca korunur. Ödünç veren, ödünç vereceği sermayesi ile dönem başında ne kadar mal ve hizmet satın alabiliyorsa, dönem sonunda da aynı miktarda mal ve hizmeti satın alabilir.

Uygulaması kolaydır

Mevcut uygulamada, faiz oranı dönem başında belirlendiği ve enflasyon oranı dönem sonunda belli olduğu için, mevduat sahipleri ve girişimciler bankayla faiz pazarlığı yaparlar. Pazarlık zaman zaman sertleşir ve sistemi sürdürmek zorlaşır.

Sıfır reel faiz oranı hedeflemesini uygulamak son derece kolaydır. Mevduat bankada ne kadar süre kalırsa, gerçekleşen enflasyon oranında değeri artırılır. Mevduat sahipleri ve girişimciler bankayla faiz pazarlığı yapmazlar.

Riski ve maliyeti azaltır

Mevcut uygulamada faiz oranı dönem başında beklenen enflasyona göre belirlenirken, dönem sonunda gerçekleşen enflasyonun beklenen enflasyondan farklı çıkabilecek olması risk oluşturur. Risk maliyet demektir, risk arttıkça maliyet artar. Mevduat sahipleri ve girişimciler bankayla faiz pazarlığı yaparlar. Ödünç veren riskini minimize etmek için yüksek faiz oranında ısrar eder, faiz oranı artar. Faiz oranı artışı girdi maliyetlerini ve enflasyon oranını artırır.

Sıfır reel faiz oranı hedeflemesinde ödünç verenin yüksek faiz oranında ısrar etmesi diye bir sorun yaşanmaz. Çünkü dönem sonunda yüzde kaç enflasyon gerçekleşirse, verilen ödünç aynı oranda artırılır. Enflasyon oranı yüksek gerçekleşirse artış yüksek, düşük gerçekleşirse artış düşük olur. Mevduat sahipleri ve girişimciler bankayla faiz pazarlığı yapmazlar.

Ekonomik istikrarı güçlendirir

Mevcut uygulamada gerçekleşen enflasyonun beklenen enflasyondan farklı çıkabilecek olması yüzünden mevduat sahipleri ve girişimciler bankayla faiz pazarlığı yaparlar. Gerçekleşen enflasyonla beklenen enflasyon arasındaki makas açıldıkça vadeler kısalır. Mevduat sahipleri mevduatlarını hemen çekmeye çalışabilirler, panik yapabilirler.

Sıfır reel faiz oranı hedeflemesinde ödünç verilen sermaye ödünç verilen süre boyunca enflasyona karşı korunduğu için ödünç alıp vermede uygulanan vadeler uzayabilir. Girişimciler daha uygun maliyetli ve daha uzun vadeli fon temin edebilirler. Uzun vadeli büyük yatırımlara girişmekte daha cesur olabilirler.

Sıfır Reel Faiz Oranı Hedeflemenin Dezavantajları

Sıfır reel faiz oranı hedeflemenin dezavantajları şunlardır: Spekülatif döviz alımlarına karşı etkisizdir, yabancı sermaye çekmede yetersiz kalabilir.

Spekülatif döviz alımlarına karşı etkisizdir

Mevcut uygulamada, spekülatif amaçlı döviz alımı artarsa, merkez bankası faiz oranlarını artırıp spekülatif sermayeyi vadeli mevduat hesaplarında bloke ederek döviz kurlarındaki ani artışı frenleyebilir.

Sıfır reel faiz oranı hedeflemesinde, merkez bankası nominal faiz oranı belirleyemez. Nominal faiz oranı dönem sonunda enflasyon oranına eşit olarak kendiliğinden belirlenmiş olur. Dolayısıyla spekülatif döviz alımlarını faiz oranını artırarak frenlemek mümkün olmaz. Spekülatif döviz alımlarına idari ve mali tedbirlerle mani olmak gerekir.

Yabancı sermaye çekmede yetersiz kalabilir

Mevcut uygulamada sermaye yetersizliği çeken ülkeler, pozitif reel faiz politikasıyla yabancı sermaye çekmeye çalışmaktadırlar.

Sıfır reel faiz oranı hedeflemesinde bu mümkün olmayabilir. Bazı ülkeler pozitif reel faiz oranı politikası izlerken bir ülke sıfır reel faiz oranı politikası izlerse, uluslararası sermaye pozitif reel faiz oranı izleyen ülkeleri tercih edebilir. Yabancı sermaye sıfır reel faiz oranı hedefleyen ülkeyi terk edebilir. Yabancı sermaye azalışı döviz kurularının artmasına yol açabilir.

Sonuç itibariyle sıfır reel faiz oranı hedeflemesi politikasının avantajları dezavantajlarından daha baskındır. Bu yöntemin uygulanması önündeki en büyük engel aşırı faizle beslenen sermaye çevreleridir. Onlar başlangıçta sistemi başarısız kılmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Zamanla sistem oturduğunda düşük enflasyonlu, güçlü ve istikrarlı bir ekonomiye kavuşmak mümkün olabilecektir.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞKURBAN BEREKETİSIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLEMENİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARISIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLENİRSE ENFLASYONLA MÜCADELE ZAFİYETE UĞRAR MI?MERKEZ BANKASI SIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLESİNS400’LER GELİYOR, TEŞEKKÜRLER SAYIN CUMHURBAŞKANIMMERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞYENİ PARTİ KURULSA TÜRKİYE'YE NE KAZANDIRIR?SEÇİM VE GEÇİMMERKEZ BANKASI: FRENE DEVAMYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MALAZGİRT RUHU DİRİ TUTULMALI!
Mustafa GENÇ
Psk. Beste Güneysu
Okula Uyum Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor?
Psk Beste Güneysu
Ayhan HAMLI
ORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
KANADALILAR KAZ DAĞLARI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE… KAVAK’TA
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR ÖLÜMDEN GAYRISINA ÇARE BULMALI
Ersin ERGE
Metin ATLI
PROVA BİTTİ SIRA GÖSTERİDE
Metin ATLI
Nurullah Kızıldağ
Adı üstünde Hazırlık maçı
Nurullah Kızıldağ
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
DİJİTAL MİRAS
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Amele
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT