YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Serkan Eskalen

VİDEO PAZARLAMA

Video içeriklerin yükselişte olduğu bu dönemde video pazarlama da hem bir trend olarak değer kazandırıyor hem de gün geçtikçe markalar için daha önemli hale geliyor. Video pazarlama için bazı taktiklerden bahsedeceğim.

Videonun beğenilmesi yeterli değil:  Online video ile video pazarlamaya başlayan markaların amacı sadece beğenilmek olmamalı. İyi bir senaryo ve kurgu ile yüksek tıklanma sayılarına ulaşmak mümkün. Ayrıca videonun tıklanmadan önce gösterilen küçük resmin doğru seçilmesi de gerekli. Video yayınından önce videonun son hali defalarca izlenmeli, farklı departmanlardan görüş istenmeli ve mümkünse test gruplarından geri dönüş alınmalı. Reklamın hedefine ulaşıp ulaşmadığı da mutlaka denetlenmeli ve raporlanmalı. Videolar kurumun ve markanın yapısına uygun olmalı.

İlk 10 saniye çok önemli:  Video içeriklerle tüketicinin ilgisini çekmek, videonun sonuna kadar izlenmesini sağlamak ve başarıya ulaşmak için yaratılan içeriğin ilk 10 saniyesi çok önemli. İzleyici ilk 10 saniyede yakalamayan her video izlenmeden kapatılmaya mahkûm. Çünkü kullanıcıyı bir televizyon reklamı yaparmışçasına saniyeler içinde etkilemeniz gerekmekte. Bilgilendirici videolar bile en fazla 90 saniye olmalıdır. İzleyicinin dikkatini ayakta tutmak oldukça zor. Markalar video pazarlama stratejilerini belirlerken birlikte çalıştıkları prodüksiyon ve post-prodüksiyon ekiplerini bu konuda yönlendirmeyi ihmal etmemeli.

Mesaj karmaşası olmamalı: Markalar hazırladıkları maksimum 90 saniyelik video içeriklerinde mesaj karmaşası yaratmadan, izleyicilere tek mesaj vermeye odaklanmalı. Eğer markanın video içeriğini izleyen kişinin aklında belli bir mesaj kalmıyorsa video zaten başarısız olmuş demektir. Yani birden fazla mesaj vermeye çalışmak, hiçbir mesajı tam olarak iletememek anlamına gelebilir.

Call to action olmalı: Marka bir video yarattı ve istediği kadar izlenme oranına ulaştı diyelim. Eğer bu izlenme başarısı ürün satışlarına yansımıyorsa videoda call to action eksikliği olabilir. Markalar hazırladıkları video içerikte ürün tanıtımı yapıyorsa ürüne ait mikro site linki verebilir, kurumsal iletişimlerini güçlendirmek istiyorlarsa basın bültenlerine yönlendirme yapabilir. Call to action sayesinde hem markanın video içeriği hareketlenmiş olur hem de izlenmenin dışında başka bir faktörün ölçümlenmesi imkânı doğar.

Videolar SEO çalışmasıyla desteklenmeli: Google kaliteli video içeriği destekliyor ve güncellenen algoritmasıyla arama sonuçlarında da bunu dikkate alıyor. Bu nedenle markalar video içeriklerini SEO ile desteklerse aldıkları geri dönüşü artırmaları mümkün. İyi bir video SEO çalışması da en az videonun kendisi kadar değerli. Çünkü milyonlarca YouTube videosu arasından ayrılmak ve sitenizin trafiğini artırmak ancak bu teknikler ile mümkün.

Yaratıcı ekip: Video içeriğin artan önemine paralel olarak rekabet de artıyor. Artık çoğu şirket kaliteli, müşterisini bilgilendiren, fark yaratan videolar üretmek istiyor. Bu nedenle eğer markanın amacı viral bir etki yaratmaksa mutlaka yaratıcı bir ekiple çalışılmalı.

 

Son olarak online video prodüksiyonunun ciddi bir iş olduğu unutulmamalı. Geniş kitlelere ulaşması hedeflenen videolarda, videonun uzunluğuna, yönlendirme içeriklerine ve markanın kimliğini yansıtmasına özellikle dikkat edilmeli.

 

DİJİTAL MİRASSosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 YoluVİDEO PAZARLAMADuyularımızın SinerjisiFijital Yarışta Öne GeçmekFİJİTAL GELECEKSinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?Netflix ve TV Yayıncılığı - 3Netflix ve TV Yayıncılığı - 2Netflix ve TV Yayıncılığı -1Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MALAZGİRT RUHU DİRİ TUTULMALI!
Mustafa GENÇ
Psk. Beste Güneysu
Okula Uyum Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor?
Psk Beste Güneysu
Ayhan HAMLI
ORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
KANADALILAR KAZ DAĞLARI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE… KAVAK’TA
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR ÖLÜMDEN GAYRISINA ÇARE BULMALI
Ersin ERGE
Metin ATLI
PROVA BİTTİ SIRA GÖSTERİDE
Metin ATLI
Nurullah Kızıldağ
Adı üstünde Hazırlık maçı
Nurullah Kızıldağ
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
DİJİTAL MİRAS
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Amele
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT