YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

27 YIL SONRA ŞEHİT BABASININ ŞEHİT OĞLU İLE İLK BAYRAMI

             Tam 27 yıl 58 gün oğlum gelecek diye bekledi. Her bayram baba oğul kucaklaşmalarına imrendi. Oğlu gelmeyince hep bir yanı boş kaldı. Evlat acısı iliklerine kadar işledi. Kendisini hep yalnız hissetti. Oysaki ona kol kanat olan hayatta bir oğlu daha vardı. Şehit acısı çok ağır geldi. 27 yıl 58 gün küçük oğlunun hasreti ile yandı, kavruldu. Ömrünün son 27 yılını kronik hastalıklarla geçirdi. Bilen oldu mu bilinmez. Bir babalar gününde tek katlı evinde gece yarısı hakka yürüdü. Umuyoruz ki, ebedi alemde şehit oğlu ile kucaklaşmış, onu doya doya koklamıştır. İçimizden geçen de, duamızda, dileğimiz de budur.

            Bayramlar kavuşmak, kucaklaşmak, sevgiyi paylaşmak, hal ve hatır sormak, hasret gidermek için çok anlamlı ve çok özel günlerdir. Bu yüzden bayramlarda şehit annelerinin, şehit babalarının, şehit eşlerinin, şehit çocuklarının ve şehit kardeşlerinin yürekler son derece buruktur. Ama bu Kurban bayramı bizim için çok daha buruk bir bayram. İlk kez babam olmadan bir bayramı geçireceğiz. Ne şehit kardeşim gelecek, ne de babamın elini öpebileceğim. Bayramı,bayram tadında yaşayanları imrenerek izlemek zorunda kalacağım. Adına ister kader diyelim, ister başka bir şey 27 yıl sonra şehit babası şehit oğlu ile ilk kurban bayramını Samsun’da Asri Mezarlıkta kucaklaşarak geçirecekler. Onların kucaklaşmasına ahirette melekler tanık olacaklar. İçimden öyle geçiyor, öyle olsun da istiyorum. Onlarında hakkı özlem gidermek. Mekanları cennet ruhları şad olsun. Annem ve ben bu kurban bayramını çok daha buruk geçireceğiz. Bu yüzden diyorum ki, bayramı bayram tadında yaşayanlar yaşadıkları anın tadını mutlaka çıkarsınlar. Ama asla şımarmasınlar. Çünkü yaşam çok değişik süprizlerle dolu. Geçen Ramazan bayramında kardeşim yine yoktu, ama babam vardı. Babamın varlığı aslında çok şeymiş. Bencillik yapmak istemiyorum empati yapıyorum. Kardeşim de baba mı özlemiş olamaz mı? Onların ahiretteki buluşmasını özlem gidermek olarak görüyorum. Dile kolay 27 yıl sonra şehit babası şehit oğluna kavuşuyor. Bu kavuşma gözle görülmez, görülmeyecekte sadece hayal edilecek. Bu buluşmanın hayalide çok güzeldir. Bu bayram şehit babası, şehit oğlu ile buluşuyor. Tam 27 yıl sonra baba oğul kucaklaşıyor. Böyle bir buluşmaya meleklerin tanık olmasından, anlam katmasından daha doğal ne olabilir? O büyük buluşmaya bayram günü annem ve ben sessizce tanık olacağız. Aslında bu bizim için şehitlikteki yeni bir buluşmanın buruk bir sevinci olacak. Ne anlatacak kelime, ne de yazacak bir kalem var. Empati yapan hissedecek ve anlayacak. Keşke şehitlikte değil evimizde buluşmalarına tanıklık edebilseydik, demenin hiçbir yararı olmayacak. 27 yıl sonra şehit babası şehit evladı ile aynı dünyada birlikte olacak. Ev sahipliğini cennet kokulu şehit evladının yapacağı buluşma ebedi alemde sonsuza kadar sürecek.

        Bütün bunları neden paylaşıyorum. Şehit yakını olmanın ne kadar ağır bir yük olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Yaşam devam ederken, yaşamdan kopan her bi parçanın insan yüreğinde buruk bir acı olarak yaşamaya devam ediyor olması unutulmasın istiyorum. Birileri bayram tadında bayramlar yaşarken birilerine bayramlar acı verecek. Hayat bu, kimsenin buna yapabileceği bir şey yok. Biz şehit yakınları ateşin düştüğü yerde buruk bayramları yaşarken, birilerinin sevincini çok görmüyoruz. Herkese mutlu bayramlar dilemeye devam ediyoruz. Hepimizin bayramı güzel olsun.

 

ORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...BÖLÜCÜ TERÖRE VERİLEN İLK ŞEHİDİ UNUTMAYALIM…27 YIL SONRA ŞEHİT BABASININ ŞEHİT OĞLU İLE İLK BAYRAMI ŞEHİDİN EVLİ YA DA BEKÂR OLMASI NEYİ DEĞİŞTİRİYOR?ÜSTEĞMEN EMRE KARGIN ÇAKI GİBİ ASKERDİ ŞEHİT DÜŞT܅MEHMETÇİK VAKFI VEKÂLETEN KURBAN BAĞIŞINDA ÖNEMLİ ADRESTUNCELİ'DE ÖLDÜRÜLEN İKİ YAVRUNUN SUÇU NEYDİ?GÜLE GÜLE GÜL YÜZLÜ ŞEHİT BİNBAŞIM4 KINALI KUZUMUZA MİNNETTARIZYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MALAZGİRT RUHU DİRİ TUTULMALI!
Mustafa GENÇ
Psk. Beste Güneysu
Okula Uyum Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor?
Psk Beste Güneysu
Ayhan HAMLI
ORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
KANADALILAR KAZ DAĞLARI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE… KAVAK’TA
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR ÖLÜMDEN GAYRISINA ÇARE BULMALI
Ersin ERGE
Metin ATLI
PROVA BİTTİ SIRA GÖSTERİDE
Metin ATLI
Nurullah Kızıldağ
Adı üstünde Hazırlık maçı
Nurullah Kızıldağ
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
DİJİTAL MİRAS
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Amele
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT