YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Psk. Beste GÜNEYSU

Psikolojik Açıdan İyi Hissetmenin Yolları

Değerli okurlarım, sizlerle bu hafta psikolojik açıdan iyi hissetmenin temelinde yatan yolları konuşacağız. Bildiğimiz üzere hayat akıp gidiyor ve belli dönemlerde bizimde bu hayatta bazı iniş ve çıkış zamanlarımız oluyor. Kimimiz bu zorluklarla mücadele edebileceğine olan inancı tam bir şekilde yola çıkıyor, kimimiz ise bu zorlukların başına gelmesinin nedenini kendinde arayarak aslında kendini bir çıkmazın içinde buluyor. İşte bu noktada güçlü kalmak ise kişi zorlayıcı olabiliyor. İşte bu noktada sizlerle kendimizi güçlü hissedebileceğimiz bazı konulardan bahsedeceğim.

Öncelikle kendimize güvenmekten başlayalım. Hayatın maalesef ki sorunsuz olmasını bekleyemeyiz.  Bu noktada yapabileceğimiz en iyi şey, karşılaştığımız sorunu daha önceki sorunlarımızla nasıl başa çıktıysak onla da çıkabileceğimize olan inancımızdır. Bunu hatırlamak bize cesaret verecek ve sorunumuzu çözmemiz açısından yardımcı olacaktır. Sorunlarımızı göz ardı etmeyi denemektense baş etmeyi denemek uzun vadede çözüm bulmamızı sağlayacaktır. Bu noktada bir diğer önemli olan nokta ise değişime karşı açık olmamızdır.  Kendimizdeki farklı yönleri keşfetmek bakış açımızın da değişmesini sağlayacaktır. Bu durum bizim kendimize olan güvenimizin de artmasını destekleyecektir. Aynı zamanda hayır demeyi öğrenmekte değişimin bir parçası olarak sayılabilir. Kişi bazen başkalarını kırmaktan çekindiğinden dolayı hayır diyemez ve bu durum kişinin hayatında istenmeyen sonuçların doğmasına neden olabilir. Bu yüzden istemediğimiz şeyleri karşımızdakilere uygun bir dille onları kırmadan ifade etmenin yolunu bulabiliriz. Bu durum zamanla hayır demeyi öğrenmemize ve bizin doğacak sonuçlardan dolayı mutlu hissetmemizi sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra pozitif olmaya çalışın. Karşılaştığınız sorunların negatif yönlerini düşünerek negatif anlamlar yüklemek sizin çözüm bulmanızı daha çok zorlaştıracaktır. Bunun yerine karşılaştığınız olaya pozitif anlamlar yükleyerek olayın olumlu tarafından bakmaya çalışmak çözüm yolunu belki de daha kolay bulmanızı sağlayacaktır ve bu durumun size kazandırdıklarını, neler öğrettiğini düşünün. Ve en önemlisi affedici olun. Affetmediğiniz her kişi veya olay çözümün tam anlamıyla sağlandığını göstermez. Zamanla kişide nefret duygusunun oluşmasına neden olur. Zihninizde sürekli bir çatışma yaşamanıza ve o noktada takılı kalmanıza sebep olur. Buna bağlı olarak sizi yoran ve üzen kişileri affedin ve geçmişte kalmasını sağlayın. Geleceğine karşı çıkabilecek engelleri kaldırın.

Kendinize karşı her zaman dürüst olmaya çalışın. Gerçeklerden kaçmak size geçici iyilik hali verebilir ancak uzun soluklu olmasını istiyorsak gerçeği kabullenmek gerekir. Bu yüzden hata yapmış olsanız dahi hatanızı kabul ederek çözüm yolunu aramaya başlayın. Bu noktada çözüm bulmak daha kolaylaşacağı gibi sizin daha farklı stratejiler geliştirmenizi sağlayacaktır. Ve son olarak aldığınız kararlarınızdan korkmayın. İnsanlar benim kararım için ne der diye düşünmektense aldığınız kararınızın ilk önce sizin hayatınız için önemini ve getireceklerini tartın. Kararınızdan eminseniz arkasında durun. Bu durum sizin güçlü hissetmenizi sağlayarak mücadeleci yönünüzü de ortaya çıkartacaktır. Hepinize iyi tatiller dilerim.

    

 

Yoksa Ben de Obsesif Miyim?Çalma Hastalığı (Kleptomani)Psikolojik Açıdan İyi Hissetmenin YollarıEyvah! Çocuğum Tırnaklarını YiyorOnaylanma İhtiyacı ve Onay BağımlılığıAldatılma Psikolojisi Nedir?Çocuklarda Özgüven ve Geliştirmenin YollarıZamanın En Meşhur Sendromu: Tükenmişlik SendromuAşık Olma Korkusu mu Yaşıyorsunuz?Patolojik Kıskançlık (Othello Sendromu)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MALAZGİRT RUHU DİRİ TUTULMALI!
Mustafa GENÇ
Psk. Beste Güneysu
Okula Uyum Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor?
Psk Beste Güneysu
Ayhan HAMLI
ORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
KANADALILAR KAZ DAĞLARI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE… KAVAK’TA
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR ÖLÜMDEN GAYRISINA ÇARE BULMALI
Ersin ERGE
Metin ATLI
PROVA BİTTİ SIRA GÖSTERİDE
Metin ATLI
Nurullah Kızıldağ
Adı üstünde Hazırlık maçı
Nurullah Kızıldağ
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
DİJİTAL MİRAS
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Amele
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT